Ведення бізнесу
Другий рік великої війни видався складним для нашої країни, а ймовірні сценарії розвитку подій на фронті пророкують довготривалу війну та життя в умовах відсутності чіткого планування. Всупереч усім складнощам українці, в тому числі українські підприємці, продовжують виявляти проактивність та стійкість.
За результатами дослідження зробленого за допомогою інструменту YC.Market, вдалося з’ясувати, що за другий рік повномасштабної війни, українці відкрили рекордну кількість ФОПів за останнє десятиліття — майже 315 тисяч, а кількість новостворених компаній приросла на 60% у порівнянні з показниками у 2022-му. При цьому, сфера перукарських послуг приросла в чотири рази та стала найчисельнішою серед ФОП. А серед компаній значно зросла сфера будівництва. Деталі — в новому матеріалі.
За основу використали методологію розроблену доктором економічних наук, фінансовим аналітиком YouControl Романом Корнилюком для дослідження бізнес-динаміки у перший рік війни. Для обчислень галузевого та регіонального розподілу нового бізнесу в умовах воєнного стану використовувалась вибірка компаній та ФОП, дата реєстрації яких припадає на період з 1 лютого 2023 по 1 лютого 2024 рр. Компаніями вважаються усі юридичні особи з так званою “комерційною ОПФ” — організаційно-правовою формою згідно з методикою YouControl, що дозволяє очистити вибірку від неприбуткових організацій та установ. Галузева приналежність нововідкритих бізнесів визначається за основним класом класифікації видів економічної діяльності (КВЕДом), а регіональна — за місцем офіційної реєстрації компанії, що була вказана в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) на момент відкриття.
На другий рік великої війни українці створили рекордну кількість ФОП за останнє десятиліття і встановили абсолютний рекорд — 314 392. Цей показник перевершив не тільки перший рік воєнного стану, але й 2021 рік, тоді українці зареєстрували найбільше ФОПів за всі роки незалежності — 268 382.
Кількість зареєстрованих юридичних осіб та компаній на другий воєнний рік суттєво зросла у порівнянні з минулим роком. Поки показник новостворених компаній не вийшов на довоєнний рівень, але динаміка позитивна і приріст відносно минулого року становить близько 60%. Загалом впродовж обраного періоду в Україні було зареєстровано понад 27,3 тисячі нових компаній.
Найбільшу кількість компаній та ФОПів українці зареєстрували у вересні: понад 2,5 тисячі юросіб та 35,6 тисячі ФОПів відповідно. Значний спад активності створення ФОП бачимо під кінець року в грудні — 16,1 тисячі, але вже у січні 2024 року показники реєстрації суттєво зростають — 25,4 тисячі зареєстрованих ФОПів. Це важливий показник у контексті того, що під кінець другого року війни інформаційне поле було перенасичене песимістичними сценаріями розвитку подій, але бізнес стійко тримається і продовжує зростати.
Найпоширенішими секторами серед ФОПів, котрі почали свою діяльність, на другий воєнний рік стали:
Цікаво, що у перший рік війни майже 12% зі всіх відкритих ФОПів були з КВЕДом “комп’ютерне програмування”. Але на другий рік дії воєнного стану частка таких ФОПів знизилась майже вдвічі — до 5,6%. Натомість лідером стала сфера перукарських послуг та салонів краси: у 2023 році зареєструвалося майже в чотири рази більше ФОПів, ніж у 2022 році. Новою популярною сферою, що увійшла в ТОП-10 на другий рік, стала освіта. Натомість консультування з питань інформатизації стало менш популярним.
Підприємства, що відкривалися протягом другого воєнного року, найчастіше обирали для роботи напрямок неспеціалізованої гуртової торгівлі — 6,7% підприємств зі всіх новостворених. Також популярними серед компаній-новачків були надання в оренду нерухомого майна (6,2%), будівництво житлових і нежитлових будівель (3,8%) та вантажний автомобільний транспорт (3,1%).
Зростання кількості будівельних компаній пов’язана з відбудовою країни та відновленні зруйнованих росією об’єктів. Цікаво, що за даними з порталу Spending про використання публічних коштів державного та місцевих бюджетів, на другий рік війни 123 новостворені компанії з КВЕДом 41.20 “будівництво житлових і нежитлових будівель” отримали 236 мільйонів грн державних коштів. Найбільше грошей отримали київські 33 375 505 грн (14%) та харківські 30 473 775 грн (13%) компанії. До слова, дані про використання публічних коштів державного та місцевих бюджетів тепер інтегровані у YC.Market та доступні користувачам у фільтрі “Публічні видатки”.
Абсолютне лідерство за кількістю новостворених бізнесів тримає Київ: 9,8 тисячі (36%) компаній та 44,6 тисячі (14%) ФОП.
Львівську область із другої позиції за кількістю новостворених компаній та ФОПів у перший рік війни, витіснила Дніпропетровська. Тут маємо 28,3 тисячі (9%) ФОП та 2,4 тисячі (9%) компаній. Львівська область відповідно стала третьою за кількістю новостворених бізнесів: 24,4 тисячі ФОПів (7,7%) та понад 2 тисячі (8%) компаній.
Окремо варто звернути увагу на ТОП-10 міст за кількістю новостворених ФОП. У лідерах: Дніпро, Харків, Одеса, Запоріжжя та Кривий Ріг. Українські підприємці продовжують дивувати стійкістю та активно розвивають економіку країни.
Джерело: https://blog.youcontrol.market/