Жіноче обличчя бізнесу: які сфери обирають жінки та чому великий бізнес досі залишається “чоловічим”?

Напередодні команда YC.Market та R&D-центр YouControl робили детальне дослідження новостворених бізнесів за другий рік повномасштабної війни і з’ясували, що кількість ФОПів відкритих жінками значно зросла. Після оновлення даних фінзвітності компаній за 2023 рік вирішили детальніше проаналізувати скільки ж ФОПів та компаній відкрили жінки, які сфери для діяльності обрали, які тенденції і зміни можна спостерігати, а також скільки жінок-власниць у топ-1000 компаній*.

Ключові висновки:

  1. Жінки зареєстрували на 45 000 більше ФОПів, ніж чоловіки. Це 57 % від загальної кількості нових ФОПів за 2023 рік 
  2. У відкритті нових компаній лідерство впевнено тримають чоловіки: у 2023 році жінки створили 24% нових підприємств
  3. Лише 7% компаній із топ-1000 за виручкою у 2023 році є у корпоративній власності жінок, ще 11% у змішаній власності (коли серед власників і жінка, і чоловік)
  4. 81% головних бухгалтерів у топ-1000 компаній — жінки
  5. Три енергетичні компанії з виручкою понад 50 млрд грн за 2023 рік, де власниця жінка, опосередковано пов’язані з росією.

Світовий банк у своєму щорічному звіті зазначає, що у світі жінки займають лише одну з кожних п’яти посад у радах директорів компаній та корпорацій. 

Як свідчать дані Global Gender Gap (Індекс глобального гендерного розриву), за нинішніх темпів прогресу для досягнення повного паритету між чоловіками і жінками у світі знадобиться 131 рік. Не зважаючи на війну, Україна в 2023 році піднялася аж на 15 сходинок і посіла 66 місце серед 146 країн. Ми вирішили дослідити, що про жіночий бізнес кажуть цифри. 

У 2023 році жінки відкрили на 45 тисяч ФОПів більше, але 75% нових компаній зареєстрували чоловіки 

Загалом, останні 5 років поспіль зберігається тенденція, коли жінки відкривають ФОПи частіше за чоловіків. У 2022 році, коли в країні розпочалася повномасштабна війна, кількість відкриття нових ФОПів різко знизилася, але навіть тоді кількість зареєстрованих ФОПів жінками була більшою. Уже у 2023 році кількість нових ФОПів відкритих жінками значно зросла і перевищила кількість відкритих чоловіками на 45 тисяч. Експерт з комплаєнсу YouControl, зовнішній консультант Світового Банку у сфері аналізу даних та кібербезпеки Михайло Кольцов впевнений, що це позитивна тенденція: “Збільшення частки бізнес-леді саме за рахунок органічного росту, а не зменшення частки чоловіків свідчить про те, що вони активно почали використовувати можливості малого підприємництва”.

Проте у відкритті нових компаній лідерство впевнено тримають чоловіки: у 2023 році жінки створили 24% нових підприємств. Подібна тенденція зберігається в Україні десятиліттями. Лише у 2022 році спостерігалося незначне зростання кількості новостворених компаній жінками — 29% від загальної кількості.

Загалом же в Україні зареєстровано майже мільйон діючих комерційних компаній. Жінки володіють понад 18% фірм, ще більше 14% компаній є у спільній власності жінок та чоловіків. Понад 54% юридичних осіб комерційних організаційно-правових форм належать чоловікам. 

Динаміка реєстрацій компаній та ФОП 2019-2023

Найбільше нових ФОПів за другий рік повномасштабної війни жінки створили для надання послуг салонами краси — понад 18 тисяч. Ця сфера стала найпопулярнішою серед усіх новостворених ФОПів на другий рік великої війни, а частка жінок-ФОПів у ній — 94%.

Загалом же найбільше ФОПів-жінок є у таких секторах, як аудит та бухоблік, освіта та інші послуги. 

Топ 10 секторів серед жінок-ФОПів

Великий бізнес — не жіноча справа: лише 7% компаній із топ-1000 належить жінкам

Ми прицільно проаналізували ситуацію в топ-1000 компаній за виручкою у 2023 році і з’ясували, що лише 7% мають кінцевих бенефіціарів жінок, ще 11% компаній мають серед власників як жінок, так і чоловіків. Варто зазначити, що аж 23% компаній взагалі не вказали дані про своїх власників. Про проблему якості відкритих даних даних в Україні читайте в колонці заступника директора з правових питань YouControl Данила Глоби.

Бенефіціари в Топ 1000 компаній

Переважною більшістю компаній керують чоловіки. Всього 14% жінок є керівницями у компаніях із топ-1000. Цікаво, що за даними Global Gender Gap Report від Світового економічного форуму, на ринку праці спостерігається стійкий перекіс у представництві жінок на керівних посадах. У вибірці наданій LinkedIn, яка охоплює 163 країни, у 2023 році частка жінок на вищих керівних посадах (директор, віце-президент або керівник вищої ланки) становила 32,2%. 

Керівники Топ-1000 компаній

Цікавою особливістю українського бізнесу є те, що переважну більшість посад головних бухгалтерів у топ-1000 компаній займають жінки — 81%. 

Бухгалтери Топ-1000 компаній

Жінки керують грошима, освітою та туризмом

Які ж сфери бізнесу переважають серед компаній у корпоративній власності жінок? Найпопулярнішим виявився сектор аудиту та бухобліку — понад 40% компаній належать жінкам, ще 20% у спільній власності. Також популярними є сфери туризму, освіти, громадського харчування та легкої промисловості. Чимало компаній у секторі операцій з нерухомістю також належать жінкам.

Топ-10 секторів компаній, де власниці жінки

Секторальний розподіл жіночого бізнесу у топ-1000 найбільших компаній відрізняється. Серед очевидних лідерів тут бачимо підприємства із секторів харчової промисловості, електроенергетики, оптової торгівлі, нафтогазового сектору та роздрібної торгівлі. Цікаво, що 17 компаній у секторі сільського господарства є у співвласності і лише одна належить жінці. 

Топ-10 секторів, де власниці жінки, із Топ 1000 компаній

Десятка компаній за виручкою у власності жінок: зброя, торгівля, газ, а енергокомпанії  пов’язані з рф 

Якщо проаналізувати першу десятку українських компаній із найбільшою виручкою в 2023 році, де жінки-власниці, то найбільша виручка у 2023 році, є у компанії ТОВ “УКРАЇНСЬКА БРОНЕТЕХНІКА”. У матеріалі журналістів Економічної правди від 21.02.2024 “НАБУ і САП назвали Пашинського фактичним власником Української бронетехніки”, йдеться про те, що компанія близька до екснардепа Сергія Пашинського. Цьогоріч ТОВ “Українська бронетехніка” заробило понад 32 млрд грн. Кінцевою бенефіціарною власницею за даними ЄДР є Петрига Людмила Олександрівна

У трьох енергокомпаніях: ТОВ “КИЇВСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ”ТОВ “ОДЕСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ” та ТОВ “ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ЕНЕРГОПОСТАЧАЛЬНА КОМПАНІЯ” кінцевою бенефіціарною власницею є Костенко Неля Іванівна. Сукупна виручка компаній за 2023 рік становить понад 50 мільярдів грн. 

Усі три компанії пов’язані з фінансово-промисловою групою “ВС Енерджі Інтернейшнл”. У листопаді 2022 року СБУ оголосила підозру багаторічному депутату держдуми рф Олександру Бабакову та повідомила, що він разом з іншими особами є кінцевим бенефіціаром однієї з енергетичних компаній, яка працює в Україні. Зокрема, в її управлінні перебувають об’єкти енергетичної інфраструктури в Житомирській, Херсонській, Кіровоградській, Чернівецькій, Рівненській областях та Києві. 

За даними журналістського розслідування видання NV “Велика історія. Як російський бізнес в Україні стає європейським і уникає санкцій — кейс VS Energy” від 31.01.2023 фінансово промислова група “ВС Енерджі Інтернейшнл” пов’язана з уже згаданим Бабаковим, а також президентом московського ФК ЦСКА Євгеном Гінером та росіянином Михайлом Воєводіним. Усі компанії офіційно належать колишнім дружинам та консультантам російських політиків і олігархів — громадянам країн ЄС. 

Понад 32 мільярда грн заробила компанія ПП “УКРПАЛЕТСИСТЕМ”, що входить у фінансово-промислову групу UPG. Єдиною власницею компанії є Васьковська Юлія Миколаївна — сестра Володимира Петренка, співвласника мережі UPG.

Ще одна компанія, котра заробила більше 10 мільярдів грн за 2023 рік — ТОВ “ЕСКО-ПІВНІЧ”, що входить до ФПГ Бурізма Груп. Її кінцевими бенефіціарками є доньки ексміністра часів Януковича Михайла Злочевського — Анна та Каріна. 

Ще понад 7 мільярдів грн виручки отримало ТОВ “ПІВДЕНЬ ЕНЕРГО ЗБУТ”, що займається торгівлею електроенергії. Кінцевою бенефіціарною власницею компанії є Дюміна Юлія Миколаївна, за інформацією публікації “Держава продала Ахметову і Коломойському енергії на півмільярда зі скидкою 21%” від 17.02.2022 видання “Наші гроші”, вона є родичкою екс-депутата Миколаївської міськради Анатолія Дюміна. Вона ж значиться і головним бухгалтером компанії. Жодної інформації про публічну діяльність бізнесвумен ми не знайшли.

Ще три компанії у власності жінок працюють у секторах торгівлі, фармації та харчової промисловості: 

  • Сухомлин Любов Олександрівна є кінцевою бенефіціарною власницею ТОВ “ГАЛИЧИНА-ТАБАК”. Любов Сухомлин — колишня дружина ексміністра економічного розвитку Олександра Сухомлина. Група компаній спеціалізується на дистрибуції FMCG товарів, основними з яких є тютюнові вироби, алкогольні напої та бакалійні товари. Виручка за 2023 рік склала понад 15 мільярдів грн
  • Жебровська Філя Іванівна — кінцева бенефіціарна власниця АТ “ФАРМАК”, що згенерувала чистого доходу на суму майже 9 мільярдів грн за 2023 рік
  • Залізна Ірина Євгенівна — засновниця та кінцева бенефіціарна власниця ПП “ОЛІЯР”. Компанія займається виробництвом та реалізацією соняшникової олії під ТМ “Майола”, “Соняшна”, “Оліяр” та “Родинна”. Виторг у 2023 році склав понад 8 мільярдів грн. 

Методологія

З метою покращення якості дослідження аналітики YouControl попередньо очистили повний офіційний набір даних фінансової звітності від юридичних осіб з некомерційними типами організаційно-правової форми. Аби визначити стать власників, ми розділили усі діючі комерційні компанії України на 3 категорії:

  • Компанії у власності жінок — серед учасників/кінцевих бенефіціарних власників із часткою 25+% у статутному капіталі тільки жінки
  • Компанії у власності чоловіків — серед учасників/кінцевих бенефіціарних власників із часткою 25+% у статутному капіталі тільки чоловіки
  • Компанії зі змішаною власністю — серед учасників/кінцевих бенефіціарних власників із часткою 25+% у статутному капіталі є і чоловіки, і жінки.

*Топ-1000 компаній — визначаються за виручкою у 2023 році на основі даних фінансової звітності Держстату станом на 14.03.2024. У залежності від основного КВЕДу діяльності кожній компанії присвоєно відповідний цілям аналізу узагальнений маркер сектору економічної діяльності. Детально ознайомитися з кожним сектором можна у Каталозі компаній YC.Market.

Джерело: https://blog.youcontrol.market/