Ведення бізнесу
Національний банк ухвалив комплекс рішень для стимулювання залученості банківського сектору до фінансування проєктів з відбудови економіки країни. Ці кроки зроблено на виконання Стратегії з розвитку кредитування (далі – Стратегія), яка була розроблена Національним банком спільно з Міністерством фінансів та Міністерством економіки і схвалена Радою з фінансової стабільності 06 червня 2024 року. Ключовою ціллю Стратегії є активізація кредитної підтримки банківським сектором відновлення пріоритетних галузей економіки в умовах воєнного стану. Впровадження визначених Стратегією заходів стає не лише пріоритетним завданням, але й необхідністю для зміцнення фінансової безпеки нашої країни.
Стратегія розроблялася та реалізовуватиметься в умовах макрофінансової стабільності, яка, зокрема, є наслідком ефективних регуляторних вимог до банків.
Затверджено перехідні вимоги до банків для поступового запровадження нової структури капіталу та вимог до його достатності
Національний банк, продовжуючи імплементацію норм законодавства Європейського Союзу та відповідно до норм Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення питань організації корпоративного управління в банках та інших питань функціонування банківської системи” (№ 1587-IX від 30 червня 2021 року), оновив мінімальні вимоги до нормативів достатності капіталу банків за новою (трирівневою) структурою. Із 5 серпня 2024 року банки мають дотримуватися нормативів:
Оновлені нормативи спрямовані на подальше забезпечення стійкості банківської системи, захисту інтересів вкладників банків та збереження фінансової стабільності, що є однією з вагомих складових обороноздатності країни.
Водночас з метою забезпечення збалансованості в упровадженні європейських вимог та збереження потенціалу банківської системи надалі нарощувати кредитну підтримку економіки Національний банк запровадив низку перехідних положень, які передбачають:
Запровадження Національним банком таких перехідних положень забезпечує виважений баланс між регуляторними вимогами, спрямованими на забезпечення фінансової стабільності, та реалізацією заходів згідно зі Стратегією з розвитку кредитування. Такі перехідні положення зберігають запас капіталу банків, необхідний для покриття ризиків воєнного стану та убезпечення інтересів вкладників. Водночас з урахуванням перехідних положень потенціал банків до нарощення кредитного портфеля підвищиться в півтора раза порівняно із запасом, який є нині.
Встановлено тимчасові особливості оцінки кредитного ризику за спеціалізованими кредитами
Національний банк встановив тимчасові особливості оцінки кредитного ризику за спеціалізованими кредитами на період дії воєнного стану та одного року після його припинення чи скасування. Це зроблено, орієнтуючись на визначені Стратегією заходи, для пожвавлення запуску та реалізації нових проєктів із залученням кредитних коштів, у тому числі в пріоритетних галузях економіки (оборонно-промисловому комплексі, енергетиці, переробній промисловості, сільському господарстві), та сприяння розширенню участі банківського сектору у фінансуванні відбудови енергетичних потужностей.
Завдяки нововведенням:
Крім того, Національний банк розширив перелік виключень зі встановлених заборон, що дасть змогу банкам проводити активні операції з пов’язаними особами – лізинговими компаніями, які входять до складу однієї з банком банківської групи.
Запровадження таких особливостей сприятиме розширенню кредитної підтримки економіки України, уключаючи фінансування пріоритетних галузей, оскільки забезпечуватиме:
Вищезазначені рішення Національного банку створюють необхідні передумови у фінансовому секторі для реалізації Стратегії. Водночас успішність її реалізації значною мірою залежить від координованості дій та ефективності рішень усіх учасників.
Відповідні рішення затверджені постановами Правління Національного банку України:
Джерело: https://bank.gov.ua/