Ведення бізнесу
7 листопада 2024 року в рамках Всесвітнього Конгресу Smart City Expo відбулась тематична зустріч високого рівня Фокус-групи з питань України «Спільні горизонти – партнерства для розумного відновлення в Україні», яка була організована Асамблеєю Європейських Регіонів (АЄР) на чолі з Альбертом Кастелланосом Мадуелем та агентством уряду Каталонії, яке сприяє іноземним інвестиціям і конкурентоспроможності бізнесу ACCIÓ Trade and Investment.
Метою заходу було об’єднати українських та міжнародних представників для налагодження партнерських зв’язків та компанії, які зацікавлені в інвестуванні в Україну та з України, а також ознайомити з основними ініціативами підтримки з боку фінансових інституцій Європи та США.
Надзвичайний та Повноважний Посол України в Іспанії Сергій Погорельцев відкрив панель та підкреслив важливість міжнародного співробітництва для відновлення українських міст та запросив європейські та іспанські компанії приєднатися до спільного прогресу, адже це унікальна можливість розширити діяльність на ринку з великим потенціалом для зростання. Європейський досвід і технології в таких сферах, як відновлювана енергетика, інфраструктура та будівництво є ключовими для цього процесу
«Ситуація в Україні залишається критичною. Наші Збройні сили продовжують мужньо захищати нашу територію, але людські та матеріальні втрати дуже великі. Міста та об’єкти критичної інфраструктури є постійними об’єктами російських атак, що серйозно впливає на життя цивільного населення. За даними Світового банку, загальна вартість відновлення України сягнула 486 мільярдів доларів, а прямі збитки становлять майже 152 мільярди доларів», – сказав Сергій Погорельцев.
Президент АЄР, Альберт Кастелланос Мадуелл зазначив: “Справа підтримки України – це те, що об’єднує нас усіх. Ми прагнемо побудувати справді європейську спільноту, в якій українські міста, селища та регіони є важливими та цінними партнерами у досягненні миру та процвітання”.
З української сторони до дискусії долучились представники Фокус-групи з Дніпропетровської, Одеської, Полтавської областей та гості конференції з міст з Києва, Львова, Сум, Кривого Рогу, Нікополя, Запоріжжя демонструючи потенціал регіонів та інноваційні проєкти своїх міст, налагоджуючи контакти з міжнародною спільнотою. ACCIÓ Trade and Investment організував для наших делегацій зустрічі з каталонськими компаніями, що працюють у сфері міських рішень у секторах, життєво важливих для відновлення України, включаючи зелену енергетику, управління стічними водами та цифрові рішення для державних установ. Українська делегація отримала інформацію про ініціативи підтримки розумного відновлення від Європейського інвестиційного банку (ЄІБ), Європейської Комісії та Німецького фонду Маршалла США.
Пол Костелло, старший програмний менеджер, Німецького фонду Маршалла GMF(США), акцентував увагу на концепції Сучасного Плану Маршалла для України, заснованого на історичних аспектах оригінального Плану Маршалла, який допоміг Європі у післявоєнному відновленні. Він зазначив наступне: “Надія має силу і є потужним мотиватором, тож плануйте реконструкцію та економічне відновлення України вже зараз. Міжнародна підтримка є необхідною, але вкрай важливо, щоб Україна взяла на себе лідерську роль у плануванні та відновленні країни. Це стосується не лише фінансових ресурсів, але й технічних та управлінських рішень. Заходи з реконструкції мають бути зосереджені на європейській економічній інтеграції, кінцевою метою якої є вступ України до ЄС. На відміну від оригінального Плану Маршалла, якому не вистачало фокусу на питаннях місцевого самоврядування, сучасний підхід має розширювати можливості міст, регіонів та громадянського суспільства. Це передбачає розвиток реформ децентралізації, започаткованих в Україні у 2014 році, та забезпечення того, щоб місцеві органи влади були невіддільною частиною процесів планування та реалізації”.
Зокрема Пол Костелло розповів про плани запустити новий проєкт «Партнерство міст України для сталого відновлення». Ця ініціатива спрямована на розробку планів сталого та інклюзивного відновлення трьох міст України з населенням 100 000 мешканців або менше. Проєкт передбачає залучення інженерів, планувальників, архітекторів, експертів та представників міської влади до розробки комплексних планів відновлення, які можуть слугувати моделями для державно-приватних партнерств”.
Фернандо Торіха, Голова Представництва Групи Європейського інвестиційного банку в Іспанії, детально розповів про значну роль Європейського інвестиційного банку (ЄІБ) у відновленні України. Банк працює в нашій державі понад 15 років, зосереджуючись на різних секторах, таких як інфраструктура, транспорт, енергетика та освіта. Ця історична участь заклала фундамент для нинішньої підтримки. ЄІБ тісно співпрацює з українським урядом, Європейською Комісією, країнами-членами ЄС та іншими партнерами з метою забезпечення ефективної підтримки та реалізації проєктів. Портфель проєктів в Україні, що фінансуються за допомогою коштів, виділених ЄІБ, становить близько 7 млрд євро. У критичні місяці війни у 2022 та 2023 роках він виділив 2 млрд євро спеціально на аварійні ремонти та інші нагальні потреби.
Під час перехідного періоду до моменту заснування Ukraine facility, було створено Фонд ЄС для України, який отримав внески від 20 країн-членів на загальну суму майже 500 млн. євро, а також технічний дорадчий фонд у розмірі 100 млн. євро. Цей фонд забезпечував поточне фінансування проєктів.
Також Фернандо Торіха окреслив сектори, що є цільовими для відновлення та реконструкції в Україні:
ЄІБ має механізм підтримки малих та середніх підприємств (МСП) в Європейському Союзі, зокрема, у контексті торгівлі з Україною. Під час обговорення було підкреслило успіх Пан’європейського механізму гарантування експортних кредитів, який допомагає експортним агентствам у підтримці МСП. ЄІБ співпрацює з різними фінансовими установами для сприяння фінансуванню і наразі веде переговори з українським державним банком про надання кредиту на суму 100 млн. євро для збільшення обсягів кредитування МСП та компаній із середнім рівнем капіталізації. Крім того, ЄІБ отримав зацікавленість від 15 фінансових установ в Україні, з трьома з яких планує укласти угоди до кінця року.
Загалом, багатоаспектна підтримка ЄIБ, фінансова допомога та співпраця з різними зацікавленими сторонами є вирішальними для ініціатив з реконструкції та відновлення в Україні.
Мануель Сапіро, Директор, Представництва Європейської Комісії в Барселоні, присвятив увагу стратегічній програмі фінансування, яка спрямована на підтримку різних секторів до 2027 року, з акцентом на макрофінансову стабільність, технічну допомогу та інвестиційні рамки. Основною метою є залучення інвестицій приватного сектору через механізми державного сектору, включаючи гранти та гарантії, зі значною підтримкою з боку ЄІБ.
Ключовими секторами для інвестицій визначені: агропродовольчий сектор, транспорт, а також енергетика, через постійні атаки на енергетичну інфраструктуру, в контексті гібридної війни з боку росії. Інвестиції вкладаються в енергетичну інфраструктуру, включаючи енергогенератори та розвиток альтернативних джерел енергії, таких як відновлювані джерела (сонячна та вітрова енергія, водень), а також у рішення для її зберігання Під час дискусії було наголошено на мобілізації ресурсів, у тому числі 100 мільйонів євро з російських активів, для посилення енергетичної інфраструктури та сприяння розвитку відновлюваних джерел енергії.
За словами спікера, існує кілька програм фінансування, доступних для українського бізнесу, зокрема:
Ukraine Facility – це основний інвестиційний інструмент Європейського Союзу для України до 2027 року на суму 50 мільярдів євро. Його ключова мета – сприяти розвитку партнерства між українським та європейським бізнесом. Тому вкрай важливо, щоб компанії з України та члени АЄР змогли максимально ефективно використати можливості, доступні в рамках Інвестиційного механізму для України.
Водночас українські та міжнародні підприємства, регіони та інші зацікавлені сторони потребують можливостей для об’єднання; сприяння партнерству, розблокування інвестицій та побудови нових торговельних відносин, які сприятимуть економічному відновленню України. Дотримуючись принципів Плану Маршалла, використовувати силу трансатлантичних відносин, працюючи з американськими партнерами над реалізацією амбітної, смарт програми реконструкції та відновлення.
Висловлюємо подяку організаторам ACCIÓ, AЄР та всім партнерам за їхню рішучу підтримку та інтерес до проєктів з відновлення України.