Королівство Саудівська Аравія – дружня підтримка під час війни

Саудівська Аравія надає Україні значну підтримку під час війни проти російської федерації. Країна активно виступає посередником у врегулюванні конфлікту між Україною та росією. Зокрема, у вересні 2023 року Королівство приймало зустріч радників з питань національної безпеки та представників понад 40 країн і міжнародних організацій, спрямовану на пошук шляхів завершення війни.

КСА бере участь у міжнародних дискусіях щодо шляхів припинення війни в Україні, надаючи майданчик для переговорів за участю представників багатьох країн. Разом з тим Ер-Ріяд надає майданчик для перемовин щодо обміну військовополоненими між Україною та росією, демонструючи свою роль як нейтрального посередника.

Королівство Саудівська Аравія надало Україні пакет допомоги на $400 млн, з яких на гуманітарну допомогу – $100 млн та нафтопродукти від уряду Саудівської Аравії через Саудівський фонд розвитку – $300 млн. А також Королівство відправило в Україну 168 тонн гуманітарної допомоги, яка включала медикаменти, продукти харчування та інші необхідні товари.

У лютому 2024 року в Ер-Ріяді відбулася міжнародна оборонна виставка World Defense Show 2024, у який  взяли участь 773 компанії із понад 45 країн. Від України у виставці взяли участь Конструкторське бюро «Луч» та Національна асоціація підприємств оборонної промисловості України NAUDI. Ця виставка стала платформою для демонстрації можливостей для інвесторів, які у військовому, так і цивільному секторах.

У 2023 році зовнішня торгівля між Україною та Саудівською Аравією продовжувала розвиватися, незважаючи на виклики, пов’язані з війною та економічною нестабільністю. Основною сферою співпраці є сектор АПК, зокрема експорт української аграрної продукції до Саудівської Аравії. Саудівські компанії, такі як Saudi Agricultural and Livestock Investment Co. (SALIC), зберігали високий інтерес до українського аграрного ринку, інвестуючи в сільськогосподарські проекти та закуповуючи продукцію.

Попри складну геополітичну ситуацію, Саудівська Аравія продовжує розглядати Україну, як перспективного партнера для інвестицій у різні галузі економіки, від сільського господарства до ІТ. Зокрема, у 2018 році SALIC придбала український агрохолдинг «Мрія», що стало найбільшим контрактом в аграрному секторі України.

Загалом, у 2023 році економічне співробітництво між Україною та Саудівською Аравією зберігалося, хоча обсяги торгівлі зменшилися порівняно з довоєнним рівнем. Обидві країни продовжували працювати над налагодженням тісніших економічних зв’язків та пошуком нових можливостей для співпраці. Перспективними для українсько-саудівської співпраці є енергетика (нафтогазова сфера, відновлювані джерела енергії та їх розвиток), будівництво (інфраструктурні проекти), транспорт (повітряний, морський, міський), водне господарство (ЖКГ), машинобудування.

Для Дніпропетровської області Саудівська Аравія також залишається важливим торговельним партнером. Про зростаючий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Саудівські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів, жирах та рослинній олії, частинах залізничних локомотивів, зернових культурах, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $13,6 млн. Доля регіону складає 4,7% від загальноукраїнського показника в Саудівську Аравію.

16 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на саудівський ринок, це підприємства металургійного комплексу, харчової промисловості, АПК та машинобудівні підприємства.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства:

Своєю чергою 32 підприємства імпортери регіону найбільше купували саудівські товари, а саме: пластмаси та полімерні матеріали, нафту і продукти її перегонки, екстракти дубильні, органічні хімічні сполуки, інше. Імпорт товарів з КСА в Дніпропетровську область зменшився на 6,6% та складав $17,3 млн. Доля регіону складає 5,1% від українського показника з Саудівської Аравії.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства хімічної, переробної промисловості та торговельні підприємства.   

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел