Ведення бізнесу
Федерація Боснія і Герцеговина, як член міжнародної спільноти, підтримує Україну у війні з росією на політичному рівні та через гуманітарну допомогу. Президент України Володимир Зеленський висловив подяку голові президії Боснії і Герцеговини Желько Комшичу та члену президії Денісу Бечіровичу за цю допомогу під час їхнього візиту до Києва у серпні 2023 року.
Боснія і Герцеговина підтримує Україну на міжнародній арені, зокрема, приєднуючись до санкційної політики Європейського Союзу проти росії, а також голосувала за резолюції Генеральної асамблеї ООН, що підтримують територіальну цілісність України та засуджують російську агресію.
Крім того, уряд та громадські організації країни надавали гуманітарну підтримку Україні, включаючи допомогу біженцям і постраждалим від війни. Хоча обсяги допомоги від Боснії і Герцеговини обмежені через внутрішні ресурси країни, але наявні ініціативи демонструють солідарність та підтримку українського народу в цей складний час.
Громадські організації та волонтери в БіГ активно збирають гуманітарну допомогу для України. Зокрема, організація «Нова Україна» займається наданням гуманітарної допомоги українському населенню та підвищенням обізнаності про Україну у світі.
З початку війни автомобільний клуб Боснії і Герцеговини (BIHAMK) надавав безкоштовну допомогу на дорозі та евакуацію для українських біженців, а також збирав кошти та найважливіші гуманітарні товари.
У Боснії і Герцеговині діють благодійні та гуманітарні організації, які надають допомогу українцям, постраждалим від війни з росією, забезпечуючи їх необхідними ресурсами та послугами. Ось декілька з них:
Зовнішня торгівля між Боснією і Герцеговиною та Україною є порівняно скромною, але має потенціал для зростання. У 2023 році зовнішньоторговельний оборот між країнами складав $39,4 млн, що на 6% більше ніж у довоєнний період. Основу торговельних відносин становить експорт з України сільськогосподарської продукції (їстівні плоди та горіхи, насіння олійних культур, молоко та молочні продукти), фармацевтична продукція, а також чорні метали та вироби з них. Імпортна продукція, в якій зацікавлені підприємства з Дніпропетровщини – це продукція неорганічної хімії, фармацевтична продукція, машини та обладнання, полімерні матеріали та інше.
Поглиблення економічного співробітництва між Україною та Боснією і Герцеговиною може відбуватися через зону вільної торгівлі з ЄС, до якої входять обидві країни. Розширення торговельних угод і спільні економічні ініціативи сприятимуть зростанню двосторонньої торгівлі. Слід зазначити, що у 2024 році Боснія і Герцеговина відкрила свій ринок для імпорту українського м’яса птиці, що свідчить про розвиток торговельних відносин між країнами.
Для Дніпропетровської області Боснія і Герцеговина також залишається перспективним торговельним партнером. Про зростаючий рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності. Зовнішньоторговельної оборот між країнами зріс на 19% у порівнянні з довоєнним часом.
Підприємства країни найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, склі та виробах зі скла, частинах залізничних локомотивів, пластмасах та полімерних матеріалах, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $1,3 млн. Доля регіону складає 8,1% від загальноукраїнського показника в Боснію і Герцеговину.
10 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на боснійський ринок, це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.
За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства:
Своєю чергою 27 підприємств імпортерів регіону найбільше купували боснійські товари, а саме: продукти неорганічної хімії, фармацевтичну продукцію, ефірні олії та інше. Імпорт товарів з Боснії і Герцеговини в Дніпропетровську область збільшився на 29,7% та складав $9 млн. Доля регіону складає 38,5% від українського показника з Боснії і Герцеговини.
За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:
Імпортні операції переважно здійснювали підприємства хімічної, переробної промисловості та торговельні підприємства.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел