Ведення бізнесу
Через військову агресію рф проти України, тільки протягом 2024 року наша держава втратила 10 ГВт електричної генерації, що робить критичним питання не тільки діяльності енергетично навантаженої промисловості, алей роботу критично важливої інфраструктури.
Стратегічним рішенням України, є не відновлювати електрогенерацію на викопних видах палива. Для ліквідації наявного дефіциту генеруючих потужностей, в післявоєнний період, інвестиції будуть спрямовані саме у відновлювальну енергетику. Мета України за 2–3 роки через інвестиції учетверо збільшити потужності електрогенерації на біопаливі.
Відновлювальна енергетика є вже традиційною для Дніпропетровської області. За встановленою потужністю відновлювальної енергетики, Дніпропетровська область є абсолютним лідером серед областей України з обсягом – 1736,31 МВт.
За типами електричної генерації з відновлювальних джерел, в Дніпропетровській області діють наступні станції:
Регіон є лідером за встановленими СЕС в приватних домогосподарствах. Крім того, прикладом успішних інвестицій в регіоні є дві найпотужніші в Європі СЕС:
які фактично виступають балансуючими джерелами енергії в умовах дефіциту електричної генерації.
Наявні в регіоні біогазові станції побудовані на базі тваринницьких комплексів та орієнтовані на виробництво електроенергії.
В той же час, розглядаючи питання інвестицій у біопаливо, Дніпропетровська область зберігає лідерство не тільки за обсягами генерації, але й потенціалом щодо виробництва біогазу. Серед складових енергетичного потенціалу для виробництва біогазу, може бути використані первинні відходи підприємств сектору АПК, а саме солома зернових, солома ріпаку, відходи виробництва кукурудзи на зерно.
Відповідно до досліджень, в рамках проекту «Муніципальна енергетична реформа України», проведених за підтримки USAID, за обсягами первинні відходи підприємств сектору АПК становлять 1949,42 тис тонн, та розподілені наступним чином:
Відходи виробництва соняшникової олії, які становлять 718,57 тис тонн, перероблюються на 100%, та використовуються, як для виробництва тепла, так і в металургійному виробництві компанії АрселорМіттал Кривий Ріг.
Відповідно до зазначеного дослідження, енергетичний потенціал Дніпропетровської області на базі первинних відходів сектору АПК оцінюється у 650 тис. тонн умовного палива, або 500 млн м3 заміщеного природного газу.
Окремої уваги заслуговує можливість спільної реалізації інвестиційних проектів з виробництва біогазу з тваринницькими підприємствами регіону та муніципалітетами, які мають великі полігони твердих побутових відходів.
Наразі на території Дніпропетровської області діють наступна кількість тваринницьких підприємств, відповідними потужностями виробництва на рік:
Саме підприємства тваринницької галузі сектору АПК реалізували інвестиційні проєкти в сфері будівництва біогазових станцій в Дніпропетровській області. Зазначена тенденція залишається й на теперішній час. Крім того існують інвестиційні проекти, які були призупинені через військову агресію рф в Україну.
Потенціал виробництва біогазу в Дніпропетровській області з відходів підприємств тваринництва, відповідно до дослідження «Зонування та оцінка біометану, можливості та умов підключення виробників біометану до газорозподільної систем України», проведеного на замовлення ЕБРР у 2021 році, складає 83,44 млн м3/рік.
Окремим напрямком в сфері виробництва біогазу є муніципальні полігони твердих побутових відходів. Зокрема м. Кривий Ріг Дніпропетровської області пропонує до реалізації відповідний проєкт на територій власних полігонів. Проєкт передбачає будівництво інноваційної горизонтальної біогазової установки, яка може переробляти різні види біовідходів, дозволить генерувати електроенергію, теплоенергію, виробляти добрива. Орієнтовна генерація електроенергії складатиме 8695 МВт/рік, теплогенерація – 7812 МВт/рік, біогаз – 1 770 687 м3/рік.
Дніпропетровське інвестиційне агентство сприятиме встановленню контактів з підприємствами та муніципалітетами регіону, для спільної реалізації інвестиційних проєктів в сфері виробництва біогазу.