Ведення бізнесу
У сучасних умовах економічних трансформацій та викликів для бізнесу аналіз змін у структурі підприємницької діяльності стає особливо актуальним. Аналітики YC.Market дослідили динаміку реєстрацій фізичних осіб-підприємців (ФОПів) в Україні за останні п’ять років, зосередивши увагу на ролі жіночого сегмента. Проаналізовано загальні тенденції, регіональні особливості, секторальні пріоритети та ключові зміни 2024 року, щоб розкрити потенціал жіночого підприємництва. Детальніше про ці тренди — у новому дослідженні.
Протягом 2020–2024 років включно кількість фізичних осіб-підприємців (ФОПів) в Україні демонструвала зростання, попри складні економічні та зовнішні обставини, зокрема повномасштабне вторгнення росії у 2022 році. Станом на 31 грудня 2024 року в Україні було 2,3 млн ФОПів, з яких 1,1 млн припадає на жінок (48,1%). Для порівняння, у 2020 році загальна кількість ФОПів становила 1,9 млн, з яких на жінок припадало 0,9 млн (46,1%). Таким чином, за п’ять років загальна кількість ФОПів збільшилася на 330 тис. або 17,1%, а кількість жінок-підприємиць — на 200 тис. або 22,5%.
Найнижчий приріст діючих фізичних осіб-підприємців за останнє пʼятиріччя спостерігався у 2022 році (2%), що, ймовірно, пов’язано з економічною нестабільністю та зниженням підприємницької активності через початок повномасштабної війни. Натомість у 2023 році темпи зростання чисельності ФОП досягли максимуму (5,8%), що може вказувати на поступову адаптацію бізнесу до нових умов.
Згідно з кількісними даними, станом на 31 грудня 2024 року лідерами за кількістю жінок в підприємництві є великі економічні центри:
За часткою жінок серед ФОПів лідирує Хмельницька область — 53%, далі йдуть Волинська (50,6%) та Кіровоградська (50,5%). Навіть якщо в містах з високою абсолютною кількістю (наприклад, м. Київ – 46%) жіночий сегмент не домінує, дані свідчать про успішну інтеграцію жінок у бізнес-середовище на регіональному рівні. Така різниця в показниках вказує на специфіку локальних ринків та соціально-економічних умов, що стимулюють або стримують розвиток жіночого підприємництва.
Галузевий розподіл жінок у підприємництві:
Минулий рік відзначився посиленим трендом зростання жіночого підприємництва. Попри виклики ринкової кон’юнктури, спричинені тривалими воєнними діями та економічною невизначеністю, жінки продовжують активно відкривати власний бізнес. За даними YC.Market, станом на 31 грудня 2024 року число ФОПів сягнуло 2,3 млн, з них кількість жінок зросла до 1,1 млн (48,1%), що є найвищим абсолютним показником за весь аналізований п’ятирічний період.
Ця тенденція проявляється не лише у збільшенні абсолютних цифр, але й у зростанні частки жінок серед нових реєстрацій: у 2024 році вони становили 61,0% (175,1 тис. із 287 тис. нових ФОПів), порівняно з 50,4% у 2021 році (149,5 тис. із 296,4 тис.) — ця тенденція свідчить про соціальні зрушення, зокрема посилення економічної ролі жінок.
Підсумовуючи результати дослідження, можна зробити наступні висновки:
Жіноче підприємництво в Україні демонструє не лише кількісне зростання, але й суттєвий якісний внесок у трансформацію бізнес-середовища. Цей сегмент вирізняється стійкістю та адаптивністю, що проявляється у здатності жінок ефективно працювати в умовах економічної невизначеності та посилювати конкурентоспроможність ключових галузей. Завдяки своїй активності підприємиці створюють нові можливості для розвитку малого бізнесу, сприяючи пожвавленню місцевих економік.
Джерело: https://blog.youcontrol.market