Підтримка України з боку Республіки Корея

Дніпропетровське інвестиційне агентство DIA інформує про рівень взаємодії України та Дніпропетровської області із іншими країнами в умовах неспровокованої військової агресії рф проти нашої держави. В цій публікації пропонуємо ознайомитись з підтримкою, яку надає Республіка Корея та рівнем зовнішньої торгівлі, які сформовані на основі даних DIABASE.

Республіка Корея підтримує Україну з початку повномасштабного вторгнення рф у лютому 2022 року. Сеул зосереджений на наданні гуманітарної та фінансової допомоги, а також активно виступає на міжнародних платформах на боці України, засуджуючи агресію рф і підтримуючи санкції проти росії.

Фінансова та гуманітарна допомога

У 2024 році загальний обсяг допомоги від Кореї Україні становив близько $400 млн: $100 млн — на реконструкцію; $200 млн — на гуманітарні програми; $100 млн — через міжнародні організації.

Корея передала Україні:

  • кілька сотень машин швидкої допомоги та пікапів для ДСНС;
  • сотні потужних електрогенераторів і трансформаторів для енергетичної системи;
  • портативні рентген-апарати, апарати УЗД, польові аптечки та інше важливе медичне обладнання.

Разом з тим у 2024 році доставлено 148 одиниць важкої інженерної техніки: вантажні автомобілі, пожежні та бойові інженерні машини, будівельна техніка та машини для розмінувальння.

У 2025 році уряд Республіки Кореї анонсував $2,3 млрд довгострокової допомоги до 2027 року, значна частина якої буде спрямована на відновлення інфраструктури. Зокрема, $10 млн виділено на інфраструктурні проєкти. Міністерство економіки та фінансів Кореї започаткувало нову програму економічного інноваційного партнерства (Economic Innovation Partnership Program, EIPP), яка передбачає:

  • стратегічні консультації;
  • розробку проєктів та передпроєктних досліджень;
  • до 25 ініціатив у співпраці з Україною впродовж 4 років.

Корейська державна корпорація KIND уже понад 2 роки реалізує проєкти з відновлення України, зокрема:

  • транспортний генплан Київської області;
  • плани реконструкції аеропортів;
  • реновацію залізничної інфраструктури.

Програма розвитку ООН (ПРООН) та Республіка Корея започаткували глобальну ініціативу «Механізм швидкого реагування: допомога, працевлаштування й критично важлива інфраструктура для вразливих груп населення в умовах надзвичайних ситуацій» (REVIVE). $14 млн спрямують на посилення стійкості українських громад.

Технології та цифрова трансформація

Республіка Корея — світовий лідер у сфері цифрових технологій, і її участь у цифрових проєктах України має надзвичайне значення.

  • Підтримка е-послуг та «Дія». Міністерство цифрової трансформації України та корейські партнери (зокрема Ministry of Science and ICT та NIA – National Information Society Agency) підписали меморандуми про співпрацю. Корея надає експертну підтримку, особливо у сфері: кібербезпеки; штучного інтелекту; Smart City-рішень; інтеграції державних сервісів через одну платформу (аналог корейської Gov24).
  • Відновлення телекомунікаційної інфраструктури. Через постійні обстріли Україна зазнала серйозних втрат у телеком-інфраструктурі — вежі зв’язку, центри обробки даних тощо. Корея у 2024–2025 роках надає обладнання для мобільного зв’язку, маршрутизатори, системи супутникового інтернету (через корейські компанії). Також ідеться про розгортання тимчасових мобільних базових станцій (як на Донбасі та у Херсонській області), а також навчання українських технічних фахівців для оперативного реагування.
  • Освітньо-цифрові ініціативи. Республіка Корея підтримує проєкти для цифрової освіти українських вчителів і студентів. Наприклад, спільні програми з Korean Education & Research Information Service (KERIS), проведення тренінгів з цифрової грамотності, зокрема для віддалених регіонів. У 2025 році планується запуск пілотного проєкту «Digital School Ukraine-Korea» — спільні заняття та онлайн-обміни між учнями двох країн.
  • Кібербезпека та захист критичної ІТ-інфраструктури. Корея допомагає Україні зміцнювати захист: центрів обробки державних даних; систем е-виборів, е-платежів; енергетичних об’єктів від хакерських атак. Співпраця відбувається із залученням таких корейських організацій, як: KISA (Korea Internet & Security Agency) та Cyber Operation Center of the Ministry of Defense.

Співпраця з Дніпропетровською областю

У жовтні 2024 року, завдяки співпраці з МОМ, Кореєю запущено програму допомоги постраждалим регіонам, зокрема Дніпропетровщині:

  • підтримка вразливих категорій (пенсіонери, ВПО);
  • відбудова інфраструктури;
  • охоплено понад 40 000 людей у 24 громадах;
  • бюджет — $8,52 млн.

У квітні 2025 року 855 домогосподарствам в різних регіонах України було надано допомогу продуктовими наборами та гігієнічними засобами завдяки Корейському фонду міжнародної охорони здоров’я, Міністерству охорони здоров’я та соціального забезпечення Республіки Корея, ГО «Корейське товариство «АСАДАЛЬ».

На базі Українсько-корейського центру Університету митної справи та фінансів відкрито експозицію Korea Corner з унікальними артефактами, переданими Посольством Республіки Корея. Це — символ культурної дружби двох країн.

Завдяки зусиллям Директора Українстько-корейського центру, професора Чоя Кванг Суна, було організовано передачу нової партії благодійної допомоги для військової частини 3036 Національної гвардії України. Допомога включає індивідуальні аптечки SE PRO TYPE від корейської компанії ES Group.

Також у 2025 році було надано:

  • сучасний рентгенівський апарат типу C-дуга — медичному центру родинного здоров’я;
  • 20 тракторів із навісним обладнанням — 10 громадам;
  • три новітні мобільні лабораторії моніторингу якості вод від корейських партнерів отримали басейнові управління водних ресурсів у фронтових областях, у тому числі Дніпропетровська;
  • систему накопичення енергії (Energy Storage System) — школі в Дніпровському районі.

За ініціативи Уповноваженого ВР з прав людини Дмитра Лубінця, KOICA та ЮНІСЕФ відкрили перший на сході України Центр захисту прав дитини. Центр допомагатиме дітям, які: були депортовані; втратили батьків чи житло; пережили бойові дії або насильство; зазнали важких емоційних травм через війну.

Зовнішня торгівля

Республіка Корея залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Корейські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів приладах та апаратах оптичних, фотографічних, машинах та обладнанні, літальних апаратах, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $2,3 млн. У порівнянні з 2023 роком, обсяг експорту з Дніпропетровщини зменшився у 3 рази.

10 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на корейський ринок, це підприємства металургійного комплексу, хімічної, переробної промисловості та АПК.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Своєю чергою близько 200 підприємств імпортерів регіону найбільше купували корейські товари, а саме: машини та механізми, ефірні олії, інструменти, ножові вироби, інше. Імпорт товарів з Кореї в Дніпропетровську область зріс на 34,2% та складав $70,9 млн. Доля регіону в імпорті товарів України з Республіки Корея становить 9,2%.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійної, переробної промисловості та торгівельні підприємства.  

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел та сайту Головного управління статистики у Дніпропетровській області.