Азербайджан підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії

Республіка Азербайджан, третій рік поспіль, підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії через гуманітарну, економічну та політичну допомогу. Азербайджан направляє допомогу Україні, зокрема енергетичне обладнання для подолання енергетичної кризи, що виникла внаслідок атак на українську інфраструктуру. Загальна сума енергетичної допомоги від азербайджанських партнерів становила понад $7,6 млн, а саме: силові, масляні трансформатори, електротрансформаторні, комплектні підстанції, високоякісні шафи, дроти, кабелі та інші комплектування для роботи компаній паливно-енергетичного комплексу. Така підтримка є символом солідарності обох країн, які мають спільний досвід боротьби із зовнішньою агресією.

На міжнародній арені Баку підтримує територіальну цілісність України, хоча офіційно не засуджує росію через намагання збереження взаємовідносин із рф для своїх регіональних інтересів. В ООН країна голосувала за резолюції, що підтримують суверенітет України​. Також Азербайджан висловив готовність виступати посередником у можливих переговорах між Україною та росією, демонструючи свою зацікавленість у мирному вирішенні конфлікту​.

Завдяки зусиллям азербайджанської сторони для українських дітей з прифронтових регіонів було організовано програми відпочинку та психологічної підтримки. Понад 200 українських дітей вже відвідали Азербайджан, де отримали соціально-психологічну допомогу. Ця програма спрямована на стабілізацію їхнього емоційного стану. Планується, що ще 60 українських дітей зможуть пройти курс відпочинку в Азербайджані найближчим часом.

У листопаді 2024 року Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук і міністр екології та природних ресурсів Азербайджану Мухтар Бабаєв підписали меморандум про співпрацю на полях Конференції ООН зі зміни клімату (СОР29). Країни домовились поглиблювати співпрацю у розвитку екологічних технологій, управлінні відходами, збереження біорізноманіття, відновлення забруднених територій, запобігання промисловому забрудненню тощо.

У 2023 році торгівельні відносини між Україною та Азербайджаном значно зміцнилися, охоплюючи такі сфери, як енергетика, аграрний сектор і харчова безпека. Обидві країни прагнуть активізувати двосторонню торгівлю. Для цього було підписано низку меморандумів, які передбачають спрощення процедур експорту та імпорту, а також покращення умов для інвестиційної діяльності. Разом з тим вдосконалено процедури експорту продуктів харчування, включаючи узгодження 16 форм ветеринарних сертифікатів для забезпечення відповідності вимогам Азербайджану. Це сприяло розширенню поставок харчової продукції.

Експорт з України до Азербайджану у минулому році показав зростання приблизно на 15% у порівнянні з 2022 роком. Азербайджанські підприємства зацікавлені у зернових культурах, зокрема кукурудзі та ячмінні, які залишаються ключовими експортними позиціями. Україна також постачала соняшник і ріпак, які є актуальними для аграрного ринку Азербайджану. Експорт енергетичних ресурсів та товарів інженерії також став важливим елементом у торговельних відносинах.

Імпорт з Азербайджану в Україну був спрямований на ключові стратегічні галузі, серед яких:

  • енергоресурси: Азербайджан традиційно забезпечує Україну нафтою та нафтопродуктами, що становлять значну частку імпорту. Це сприяє енергетичній безпеці України в умовах війни та скорочення поставок з інших джерел;
  • хімічна продукція: до імпорту входять продукція нафтохімії та інші хімічні товари, які є важливими для промислового сектора України;
  • сільське господарство: Азербайджан постачає до України фрукти, овочі, горіхи та інші продовольчі товари, які залишаються популярними серед споживачів.

Республіка Азербайджан залишається важливим торговельним партнером також і для Дніпропетровської області. Про рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $19,8 млн та збільшився на 8,2% у порівнянні з минулим роком. Азербайджанські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів, м’ясі та їстівних субпродуктах, їстівних плодах та горіхах, електричних машинах тощо.

56 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на азербайджанський ринок, це підприємства металургійного комплексу, машинобудівної, переробної промисловості та АПК.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Азербайджану в Дніпропетровську область збільшився на 38,8% у порівнянні з 2022 роком та складав $17,85 млн.

33 підприємства імпортери регіону найбільше купували азербайджанські товари, а саме: їстівні плоди та горіхи, нафту і продукти її перегонки,  пластмаси та полімерні матеріали, овочі, алюміній і вироби з нього, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, харчові та переробні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел