Ведення бізнесу
Республіка Азербайджан повністю підтримує позицію Києва і буде й надалі допомагати нашій державі на тлі повномасштабного вторгнення росії. Офіційний Баку надає допомогу Україні у чотирьох напрямах. Йдеться про медико-психологічну реабілітацію для українських дітей, які постраждали внаслідок вторгнення росії, реабілітацію військовослужбовців, надання допомоги в енергетичному секторі та післявоєнній відбудові України.
Уряд Азербайджану та представники місцевого бізнесу, разом з громадськими та українськими діаспорськими організаціями, відправили в Україну понад 2000 тонн гуманітарних вантажів. Зокрема, медикаменти і медобладнання, продукти харчування, військова амуніція.
Дуже важливою стала підтримка електроустаткуванням. З початку повномасштабного вторгнення Азербайджан надав 10 вантажів гуманітарної допомоги для відновлення енергосистеми, у складі якої 50 резервних електростанцій і 45 силових трансформаторів. Загальний обсяг допомоги, включаючи кошти для відновлення та реконструкції, наданої Азербайджанською Республікою Україні, становить понад $33 млн.
У 2023 році Азербайджан відправив ще партію електрообладнання, передбачену для надання гуманітарної допомоги народу України. Згідно з розпорядженням Президента Азербайджану Ільхама Алієва від 17 липня 2023 року, гуманітарний вантаж, підготовлений міністерством енергетики, включає понад 555 тис. метрів електричних кабелів та дротів. Конвой із 14 вантажівок із гуманітарним вантажем відправляється для підтримки заходів щодо відновлення стійкого електропостачання територій, які постраждали від поточної ситуації в Україні. Загальна вартість допомоги становила $7,6 млн.
Також, Азербайджан відправив гуманітарну допомогу Україні для подолання наслідків підриву росіянами греблі Каховської ГЕС. У найкоротші терміни для нас було зібрано і відправлено надувні човни, насоси, мотопомпи, рятувальні жилети та захисні костюми. Для ліквідації наслідків техногенної катастрофи, компанія SOCAR надала 20 тонн палива для техніки й транспорту.
Азербайджан долучився до списку країн, які проводитимуть тренінги для українських спеціалістів у сфері розмінування, а також надав машину для механічного розмінування території.
З метою медичної та соціально-психологічної реабілітації, до Азербайджану, в рамках заходів гуманітарної допомоги було привезено більше ніж 150 українських дітей, які постраждали від війни та втратили членів сімей.
Також було повністю відновлено зруйнований внаслідок військових дій у місті Ірпінь гуманітарний ліцей «Лінгвіст» імені Заріфи Алієвої. Наразі азербайджанська сторона проводить відповідну роботу щодо відновлення низки об’єктів соціального призначення, які були серйозно пошкоджені.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на значне зниження обсягів експорту, зазначена держава є важливим торговельним партнером області.
Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $18,3 млн та знизився у 2,7 рази в порівнянні з довоєнним періодом. Азербайджанські підприємства найбільш зацікавлені у м’ясі та їстівних субпродуктах, чорних металах та виробах з них, електричних машинах, пластмасах та полімерних матеріалах тощо.
69 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на азербайджанський ринок, це підприємства металургійного комплексу, машинобудівної, переробної промисловості та АПК.
За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:
Імпорт товарів з Азербайджану в Дніпропетровську область зменшився на 24% у порівнянні з 2021 роком та складав $12,9 млн.
28 підприємств імпортерів регіону найбільше купували азербайджанські товари, а саме: їстівні плоди та горіхи, скло та вироби зі скла, алюміній та вироби з нього, овочі, бавовну, нафту і продукти її перегонки інше.
За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:
Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, харчові та переробні підприємства.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел