Безпекова угода з Британією: на що може розраховувати Україна

І які інтереси нашого партнера стоять за цим документом

Напередодні Президент України Володимир Зеленський та прем’єрміністр Британії Ріші Сунак підписали історичний двосторонній документ про гарантії безпеки – «Угоду про співробітництво у сфері безпеки між Україною і Сполученим королівством Великої Британії та Північної Ірландії». Угода має діяти до моменту вступу України до НАТО. Зазначений документ став першим у сфері безпекових угод на виконання домовленостей, узгоджених під час Вільнюського саміту НАТО. Що він передбачає та на що варто сподіватись Україні в межах цієї угоди, розповів військовий експерт Михайло Жирохов. 

Початок широкомасштабного вторгнення рф в Україну в лютому 2022 року став переломним моментом для геополітичних змін. Фактично Велика Британія першою розпочала процес повернення впливу на Східну Європу, який вона мала у 1990-х роках, одразу після розпаду СРСР, та частково втратила у «нульових» роках. Наразі реальним результатом стало підписання на початку січня 2024 року угоди з Україною.

Документ у нас, з подачі президента, називають «гарантією безпеки», хоча привільніше вважати це «гарантією допомоги». Згідно з угодою, термін її дії – 10 років з можливістю продовження. Однак, у разі вступу України до НАТО до закінчення терміну дії безпекових зобов’язань, угода завершиться і буде інкорпорована в систему НАТО. Тобто наразі це таке собі НАТО, але без 5-го пункту – щодо колективної оборони.

Що передбачає документ? 

Основні положення вкрай цікаві:

  • Лондон обмінюватиметься з Києвом розвідданими, допомагатиме з кібербезпекою, військовою підготовкою та посилить оборонно-промислове співробітництво;
  • угода також зобов’язує Велику Британію проводити консультації з Україною в разі, якщо на неї знову нападе росія, і надавати «швидку і постійну» допомогу для оборони.

Щорічна допомога Лондона Україні прописана на рівні 2,5 млрд фунтів стерлінгів. Це приблизно така ж сума, яку США щорічно виділяють Ізраїлю.

Зараз почала лунати критика, що це не повноцінна домовленість про союзницькі стосунки. Проте це точно краще, ніж Будапештський меморандум, адже окрім консультацій нам зобов’язуються надавати зброю й іншу підтримку.

Інтереси Британії в угоді з Україною

Крім того, це досить важливий сигнал для інших союзників – Британія бачить перспективу в протистоянні України з рф.

Звісно, Британія має власний інтерес – вона вибудовує таку собі «міні-Антанту»: Велика Британія-Польща-Україна. І тут варто нагадати, що історична геополітична місія Великої Британії в Центрально-Східній Європі незмінна вже понад 100 років – не дозволити Німеччині та росії об’єднати потенціал для панування над всією Європою. Саме тому збереження української державності для Великої Британії має стратегічне значення у боротьбі за сфери впливу в Європі.

І тут слід згадати не тільки 1917 – 1921 роки (лінія Керзона), а й 2019 – 2021, коли британці виступили з ініціативою підсилити можливості спроможності ВМС України в регіоні Чорного моря.

Британія повсякчас забезпечує підтримку України 

Так, 21 червня 2021 року був підписаний тристоронній меморандум між урядом Великої Британії, британською групою Babcock і Міноборони України про реалізацію Програми розширення можливостей ВМС України Ukrainian Naval Capabilities Enhancement Programme.

Під нього Британське експортно-кредитне агентство виділило кредит на 10 років сумою в 1,25 млрд фунтів стерлінгів. На ці гроші наш флот повинен був отримати два мінних тральщики (HMS Blyth і HMS Ramsey класу Sandown), корвет, побудувати вісім малих ракетних кораблів і модернізувати дві бази ВМСУ – «Очаків» і «Бердянськ».

Та й до цього, з 2014 року Лондон принципово не визнав жодних претензій росії на українські суверенні території Криму та Донбасу і ніколи не замовчував цієї проблематики на міжнародному рівні. Крім того, слід відзначити діяльність британських військових інструкторів і десятки спільних військових навчань, проведених на полігонах обох країн із залученням інших держав НАТО в 2017 – 2021 роках.

Після 24 лютого 2022 року Британія стала одним зі стовпів допомоги Україні як у технічному плані, так й в політичному. Велику Британію по праву можна вважати флагманом антиросійських санкцій, запровадження яких було розпочате урядом країни ще за декілька днів до нападу.

Пікантності ситуації додає той факт, що неофіційно Лондон мав статус столиці розміщення шалених, як для пересічного громадянина навіть самої Британії, статків російських олігархів, місцем навчання їх дітей, переховування опальних політиків путінському режиму, тих же олігархів та представників радянсько-ФСБешної агентури.

Незважаючи на втрати дивідендів від утримання російського майна, британська сторона першою пішла на кардинальні обмеження його утримання за ознакою країни походження власника, аж до «замороження» та арешту активів провідних бенефіціарів.

Під «пекельні» санкції потрапили такі особи як путін, лавров, шойгу, інші топ-діячі чинного кремлівського режиму, їх діти та інші члени сімей. Було запроваджено численні обмеження на торгівлю з рф, санкції щодо діяльності російських фірм і банків, скасовано авіасполучення, прийнято заборону на кредитування російських юридичних осіб та російського уряду. Мало того, Велика Британія підтримала відключення провідних російських банків від SWIFT.

Далі – фінансова допомога. Так, британська сторона значну увагу приділяє наданню макрофінансової допомоги Україні для стабілізації економіки в умовах війни, спрямованої з національного фонду допомоги на суму понад 500 мільйоні фунтів стерлінгів, а також шляхом лобіювання нових траншів Світового банку. Ще на початку березня 2022 року британський уряд ініціював створення фонду «Міжнародна група підтримки України» для сприяння повоєнному відновленню її інфраструктури в рамках так званого «плану Маршалла».

Військова допомога Україні 

Утім в умовах війни найбільш актуальною і дієвою є пряма британська військова допомога. Насамперед ідеться про поставки озброєнь на сотні мільйонів фунтів стерлінгів.

Останні еволюціонували від легкого оборонного озброєння у вигляді кількох тисяч переносних протитанкових комплексів NLAW напередодні війни, до постачання наступальної зброї:

  • модерних високоточних протикорабельних ракетних комплексів «Harpoon»,
  • важкої бронетехніки, включаючи танки Challenger 2,
  • до зенітно-ракетних комплексів під ракету «повітря-повітря» AIM-132 ASRAAM.

Причому на відміну від ряду європейських партнерів, надання британських озброєнь є максимально оперативним, деполітизованим, дебюрократизованим та безумовним. Мало того, рішення про передачу нових видів озброєння, як правило випереджає аналогічні рішення уряду США.

Яскравий приклад –передача авіаційних крилатих ракет класу «повітря-земля» Storm Shadow. В травні 2023 року Велика Британія передала певну кількість таких ракет, які запускаються з борта фронтових бомбардувальників Су-24 досі є «довгою рукою» Сил Оборони України й досі.

Так, 12 та 13 травня 2023 року цими ракетами було завдано ракетного удару по військовим об’єктам в Луганську. Вранці 22 червня ракетами Storm Shadow були уражені обидва автомобільні мости через Сиваш під Чонгаром.

З останнього – акція 26 грудня 2023 року, коли в результаті удару крилатих ракет в порту тимчасово окупованого міста Феодосії був знищений великий десантний корабель «Новочеркаськ», який повністю вигорів і затонув.

«Червоні лінії» для Британії

Загалом допомога британців нашій державі неоціненна, однак варто враховувати і наявність «червоних ліній» в міжнародній політиці цієї держави. Очевидно, що британські війська не будуть воювати проти росіян, якщо тільки війна не перекинеться на територію країн НАТО і не переросте таким чином в масштаби Третьої світової. Мало того, в Лондоні не підтримують негайного членства України в НАТО, хоча і не заперечують такої перспективи у майбутньому.

Джерело https://mind.ua/