Ведення бізнесу
30 травня 2019 року у Сурсько-Литовській ОТГ відбувся місцевий економічний бізнес-форум «Взаємодія бізнесу, влади та місцевої спільноти – запорука економічного та соціального зростання громади». Запрошені були всі підприємства та підприємці, що зареєстровані у громаді, а також інвестори, фермери, стартапери та люди, яким небайдужий економічний розвиток Сурсько-Литовської громади. На жаль, з’явилась лише активна меншість запрошених підприємців, що додатково підкреслило проблеми низької бізнес-активності та неналагодженої взаємодії бізнесу та влади у громаді.
Форум проводився з метою:
У форумі взяв участь Алім Молодан, заступник директорки Дніпропетровського інвестиційного агентства (DIA), висвітливши питання про кроки громади на шляху до визначення власної смарт спеціалізації та створення інвестиційно-привабливих територій.
«Зусилля громад, в першу чергу, необхідно спрямувати на аналіз власної структури економіки, ініціативах бізнесу та ресурсів територій. Це можуть бути: продукція, яку випускає та споживає громада, послуги, за якими мешканці вимушені звертатися зовні, інвестиційні проекти місцевих підприємців. Окремого аналізу потребують людські ресурси, логістика (дороги, залізниця), інженерна інфраструктура (електро-, газо-, водопостачання), земля, споруди та ексклюзивні можливості наприклад в сфері рекреації. За результатами зазначеної роботи, громада може визначити пріоритети та місця для реалізації інвестиційної політики, запропонувати потенційним інвесторам, зокрема місцевим, прозорі умови роботи, та включити свої пропозиції в інвестиційний паспорт регіону та інвестиційну інтерактивну карту інвестиційного порталу дніпропетровської області. В умовах зростаючої конкуренції громад за потенційного інвестора, проведення зазначеного аналізу та формування на його базі стратегії розвитку громади є вкрай актуальним» – зазначив Алім Молодан.
У форумі також взяли участь Ігор Мамонов, радник з питань регіонального розвитку Дніпропетровського Центру розвитку місцевого самоврядування, створеного за сприяння Програми “U-LEAD з Європою” та Мінрегіону з доповіддю про взаємодію бізнесу, влади та місцевої спільноти; Сергій Кучерявенко, віце-президент Дніпропетровської торгово-промислової палати, який розповів про умови розвитку малого та середнього бізнесу в ОТГ області; Володимир Пономаренко, заступник директора Агентства розвитку Дніпра, з темою про функціонування індустріальних парків у громаді; В. Бєліков, директор ТОВ «ВББ», з пропозицією про енергоефективні проекти, які громада може запровадити на своїй території.
На Форумі на розгляд громади пропонувалися проектні ідеї: − логістичний центр Правобережжя Дніпропетровщини, − овочесховища, − індустріальний парк за тематикою переробних підприємств, − рекреаційний центр (пейнтбол, гольф, дайвінг, водні прогулянки). Але реальних пропозицій з боку інвесторів за заноченою проблематикою до громади не надходило.
З огляду на недостатню явку місцевих підприємців, питання брендування та пошуку економічних напрямів розвитку громади не обговорювались, адже без розуміння позиції та інвестиційної політики бюджетоутворюючих підприємств громади якісно визначити її смарт спеціалізацію не можливо.
Цей форум здійснив свій позитивний вплив на розвиток Сурсько-Литовської громади. Який вплив − час покаже. При цьому очевидною і нагальною є потреба вжиття у громаді інших заходів із збільшення підприємницької активності та налагодження партнерства у трикутнику бізнес-влада-громадськість.