Бізнес очікує підвищення цін та скорочення виробництва

Такого висновку дійшли в НБУ на основі індексу очікувань ділової активності

Опитування НБУ свідчить, що бізнес у листопаді продовжив послаблювати оцінки щодо своєї економічної діяльності через російські атаки, зокрема — очікує подорожчання продукції та скорочення виробництва, свідчить індекс очікувань ділової активності (ІОДА), який розраховує Національний банк.

У листопаді індекс скоротився до 42,7 із 44,9 у жовтні. Причина — подальше руйнування критичної інфраструктури, логістики, зростання виробничих витрат, а також зниження доходів населення. Погіршення очікувань стосується підприємств майже усіх галузей.

Так, підприємства промисловості погіршили оцінки своїх економічних перспектив через руйнування виробничих потужностей та інфраструктури: секторальний індекс становив 44,1 проти 45,8 у жовтні. Респонденти очікують скорочення виробництва та обсягів нових замовлень на продукцію. Оцінки щодо обсягів незавершеного виробництва були менш песимістичні, ніж жовтневі.

Підприємства сектору будівництва дещо послабили песимістичні оцінки щодо своєї діяльності: індекс становив 41,0 проти 38,2 у жовтні. Респонденти пом’якшили очікування щодо обсягів виконаних робіт та нових замовлень. Суттєво підвищилися, хоча й залишаються нижче нейтрального рівня, оцінки щодо обсягів закупівлі сировини та матеріалів.

У сфері торгівлі песимізм посилився: індекс скоротився до 45,2 проти 48,9 у жовтні. Компанії погіршили оцінки обсягів товарообороту та обсягів закупівлі товарів для продажу, водночас очікують збільшення запасів товарів для продажу. Підприємства торгівлі прогнозують нижчі темпи зростання вартості товарів, закуплених для продажу, водночас зберігають очікування щодо зниження торговельної маржі.

Підприємства сфери послуг також послабили очікування через руйнування ланцюгів постачання та зростання виробничих витрат: індекс скоротився до 40,0 із 42,2 у жовтні. Респонденти посилили негативні очікування щодо обсягів наданих послуг, нових замовлень та послуг у процесі виконання.

Більшість підприємств, що беруть участь в опитуваннях, посилили очікування щодо здорожчання власної продукції/послуг на тлі високих очікувань щодо цін на сировину та товари постачальників. Також підприємства всіх секторів, залучених до опитування, продовжують очікувати скорочення загальної чисельності працівників, найбільше — сектору будівництва.

Джерело: https://investory.news/