Болгарія надає послідовну політичну та практичну підтримку Україні

Другий рік повномасштабного вторгнення рф проти України, Республіка Болгарія надає значну політичну, гуманітарну та військову допомогу Україні. Це включає підвищення оборонних спроможностей та тренування ЗСУ. Попри сильний вплив росії, Болгарія послідовно підтримує Україну в її боротьбі проти російської агресії.

Уряд Болгарії визначив військову агресію рф безпосередньою загрозою глобальному миру та публічно підтримав вступ України в НАТО та ЄС. Також прийняв рішення про приєднання Болгарії до декларації країн «Групи семи» з надання довгострокових безпекових зобов’язань Україні, що відображає прагнення країни забезпечити стабільний розвиток та мир для України.

У Болгарії в рамках директиви ЄС про виконання санкцій прийняли рішення закрити для входу російських суден всі порти. Заборона поширюється на всі судна, які знаходяться в російському морському реєстрі судноплавства. Також, оголосила персонами нон грата 10 російських дипломатів, які здійснювали на території країни діяльність, несумісну з Віденською конвенцією про дипломатичні зносини.

Болгарія разом з Туреччиною та Румунією – спільно очищатимуть Чорне море від мін, які потрапляють у їхні води внаслідок широкомасштабної війни росії проти України.

Болгарський експорт озброєнь у 2022 році після початку вторгнення росії в Україну збільшився на 200%. Минулого року експорт спеціалізованої збройової продукції з Болгарії склав €1,7 млрд, що дорівнює 2% валового внутрішнього продукту країни. Болгарія намагається швидко адаптувати свої заводи до виробництва систем озброєння і 155-мм боєприпасів за стандартом НАТО. Майже вся збройова продукція у 2022 році була експортована через посередників в Україну.

Уряд Болгарії вирішив приєднатися до проєкту Європейського оборонного агентства «Спільна закупівля боєприпасів», який передбачає об’єднання зусиль держав у придбанні артилерійських снарядів для себе та України.

Софія масово підтримувала Київ боєприпасами та дизельним паливом у вирішальні місяці війни. Щоб уникнути офіційних поставок зброї, боєприпаси та озброєння потрапляли в Україну опосередковано. У певні періоди бойових дій Болгарія покривала третину усіх потреб в артилерійських боєприпасах української армії. Також непомітно Болгарія експортувала дизельне паливо в Україну, забезпечивши таким чином до 40 відсотків потреб у паливі української бронетехніки у квітні-серпні 2022 року.

У 2022 році Болгарія експортувала до Києва переважно боєприпаси для старих радянських систем озброєння, на які значною мірою продовжує покладатися Україна. Але, влітку 2023 року українська армія отримала великий пакет військової допомоги, до якого увійшли 100 одиниць бронетехніки з арсеналу болгарської поліції, переважно БТР.

Уряд Болгарії на засіданні у серпні 2023 року ухвалив рішення виділити €150 тисяч на гуманітарну допомогу Україні у зв’язку зі складною ситуацією, що спричинена повномасштабним вторгненням рф. Ця допомога буде розподілена трьома рівними частинами на користь Управління ООН з координації гуманітарних питань, Дитячого фонду ООН та Міжнародного комітету Червоного Хреста.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Болгарією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

Болгарські підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, частинах залізничних локомотивів, насінні та плодах олійних культур, жирах та рослинної олії тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $393,3 млн та збільшився на 5% у порівнянні з 2021 роком.

154 підприємства Дніпропетровської області експортували свою продукцію на болгарський ринок, це підприємства гірничо-металургійного комплексу, машинобудівної, переробної промисловості та АПК.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Болгарії у Дніпропетровську область збільшився на 41% у порівнянні з 2021 роком та складав $53,3 млн.

131 підприємство імпортер регіону найбільше купували болгарські товари, а саме: нафта і продукти її перегонки, мило та миючі засоби, машини та обладнання, тютюн та промислові замінники тютюну, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, харчові, переробні та машинобудівні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел