Болгарія солідарна з Україною в її битві за справедливий мир

Республіка Болгарія з перших днів повномасштабного вторгнення рф надає Україні політичну, дипломатичну та гуманітарну підтримку. Болгарія дає чіткий сигнал про свою прихильність підтримці України, відстоюванню євроатлантичних цінностей і зміцненню своєї союзної солідарності спільним зусиллям на підтримку міжнародного миру та безпеки.

Чорноморська країна приєдналася до декларації G7 про підтримку України, згідно з якою сторони зобов’язалися працювати з Україною над двосторонніми довгостроковими безпековими зобов’язаннями, та бере активну участь в Кримській платформі, де вона є співголовою однієї з робочих груп, з екологічної безпеки.

З метою розробки ефективних стратегій у відповідь на наявні виклики та забезпечення сталого розвитку для всіх миролюбних держав регіону, Україна та Болгарія 15 квітня провели в Софії Другу Чорноморську безпекову конференцію. Співорганізаторами конференції є міністерства закордонних справ і оборони України та Болгарії у партнерстві з Центром оборонних стратегій (Україна). Участь в конференції взяли делегації від 42 держав та 8 міжнародних організацій.

Національні збори Болгарії схвалили виділення фінансової допомоги Україні в розмірі €60 тисяч. Кошти підуть на участь у чотирирічній програмі Організації економічного співробітництва та розвитку.

Болгарія надає Україні потужну військову допомогу, зокрема озброєння та боєприпаси для систем радянських часів, які українські військові знають та використовують, без додаткових навчань. Але найважливішим є виробництво боєприпасів, стрілецької та легкої зброї в Болгарії. Це сфера виробництва, на якій країна спеціалізувалася, і ця спеціалізація зберігається. Отже, оборонна промисловість працює практично в режимі 24/7, і основна частина виробництва постачається в Україну. Болгарський ВПК також планує запустити додаткові виробничі потужності для виробництва боєприпасів стандартів НАТО – 155 та 105 міліметрів.

У березні 2024 року Болгарія відправила в Україну чергову партію військової допомоги. Міністр оборони Тодор Тагарев оголосив про успішну відправку 100 бронетранспортерів з наявним озброєнням, а також запасними частинами. Також країна знайшла надлишкові боєприпаси та обладнання для нового пакету військової допомоги Україні.

Республіка Болгарія також проводить кілька навчальних програм для Сухопутних військ, Повітряних сил та  ВМС України. Серед них – двомісячне навчання для українських моряків за програмою НАТО у Варні та Софії. Країна планує розпочати навчання однієї піхотної роти, але може готувати кілька рот на рік та запропонувала Україні готувати також бойових медиків. Також військовослужбовці болгарських збройних сил беруть участь в операції НАТО з підготовки та надання допомоги Україні в галузі безпеки (NSATU).

Болгарія також оголосила про наше бажання приєднатися до коаліції F-16, забезпечивши підготовку для пілотів, інженерно-технічного персоналу та диспетчерів повітряного руху, навчання для інженерно-технічного персоналу, базову підготовку для персоналу з технічного обслуговування, навчання для F-16.

1 липня 2024 року Болгарія, Туреччина та Румунія розпочали спільні протимінні операції у Чорному морі, щоб підвищити безпеку судноплавства, зокрема, для українського експорту зерна. Ініціатива є першою великою спільною акцією чорноморських країн після повномасштабного вторгнення росії в Україну в лютому 2022 року. Вона спрямована на знешкодження російських мін, що дрейфують у деяких районах Чорного моря внаслідок військової агресії.

У столиці Болгарії місті Софія, болгарські активісти провели мітинг протесту під гаслом «Зупинимо росію – вбивцю дітей України!». Учасники акції нагадали про нещодавній жахливий воєнний злочин росії – обстріл дитячої лікарні «Охматдит» у Києві, та вшанували пам’ять усіх дітей, які загинули під час цієї страшної війни.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Болгарією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

Болгарські підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, жирах та рослинної олії, частинах залізничних локомотивів, насінні та плодах олійних культур, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $280,6 млн, що становить 31% від загальноукраїнського показника.

139 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на болгарський ринок, це підприємства гірничо-металургійного комплексу, машинобудівної, переробної промисловості та АПК.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Болгарії у Дніпропетровську область збільшився на 7,7% у порівнянні з 2022 роком та складав $57,4 млн.

126 підприємств імпортерів регіону найбільше купували болгарські товари, а саме: нафта і продукти її перегонки, чорні метали, мило та миючі засоби, електричні машини, пластмаси та полімерні матеріали, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали торговельні, харчові, переробні та машинобудівні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел