Ведення бізнесу
Однією з головних засад успішного розвитку держави є дієва система преференцій, а саме це пільги, лояльне ставлення або переваги, які надаються суб’єктам господарювання з боку держави або місцевої влади для підтримки інвестицій у пріоритетні для держави або територій види діяльності.
Україна надає різноманітні державні та місцеві преференції для бізнесу з метою стимулювання його розвитку. Найбільш популярними є: диференціація або звільнення від податків та зборів, спрощення митного режиму, державні пільгові кредити, фінансова підтримка та спрощення регуляторного середовища.
Преференції можна поділити на два види: державні – податки і збори, митні платежі, пільгові кредити, які затверджуються на державному рівні та місцеві, надання яких знаходяться в рамках повноважень органів місцевого самоврядування.
Для потенційних інвесторів, які займаються певною господарською діяльністю, держава надається ряд пільг, які представлені на слайді, а саме:
Звільнення від ввізного мита: діяльності в рамках Закону України «Про режим іноземного інвестування»; обладнання для індустріальних, наукових і технопарків; енергозберігаюче обладнання; матеріалів та агрегатів для АПК; товарів необхідних для літакобудівної промисловості.
Звільнення від податку на прибуток: суб’єктів літакобудування, визначених відповідно до Закону України «Про розвиток літакобудівної промисловості»; учасників індустріальних парків на 10 років за переліком видів діяльності у сферах переробної промисловості або науково-дослідної діяльності.
Звільнення від сплати ПДВ: поставка результатів науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт; звільнення учасників індустріальних парків від імпортного ПДВ і мита на обладнання за переліком кодів УКТЗЕД; ввезення на територію України товарів, які використовуються в літакобудівної промисловості.
Державна фінансова підтримка індустріальних парків: компенсація витрат на підключення та приєднання до електромереж; компенсація відсоткових платежів по кредитах.
Преференції в рамках Закону відомого під назвою інвестиційні «няні» (Закон України «Про державну підтримку інвестиційних проектів зі значними інвестиціями в Україні»):
Деякі органи місцевого самоврядування надають додаткові пільги (місцеві преференції) для підприємств, які знаходяться в їхніх регіонах. Це можуть бути знижені ставки місцевих податків та зборів, гранти, програми підтримки для малих та середніх підприємств.
Для запровадження таких місцевих преференції, насамперед необхідно проаналізувати економічний потенціал громади, визначити пріоритетні галузі і напрямки, шляхом розробки стратегії і програми розвитку території. Важливо чітко розуміти необхідність введення місцевих преференцій і вже на підставі аналізу, розробити механізм надання місцевих преференцій.
Застосування місцевих преференцій, які здійснюються в формі зниження або звільнення від сплати податків і зборів, а саме шляхом податкового стимулювання може бути щорічно визначено рішенням про встановлення місцевих податків і зборів.
Податковим Кодексом закріплено перелік місцевих податків і зборів, які встановлюють місцеві органи, а саме: єдиний податок, податок на нерухомість, на землю та плата за оренду землі. Розглянемо їх детальніше як можливі преференції для бізнесу:
Єдиний податок
Можливість встановлювати ставку, нижче максимального розмір, визначеного Податковим Кодексом, для I і II груп платників єдиного податку (це роздрібний продаж товарів, надання побутових послуг населенню, діяльність у сфері ресторанного бізнесу).
Податок на нерухоме майно
Можливість встановлювати для об’єктів житлової та нежитлової нерухомості ставок податку, нижче максимального рівня.
Також можливо встановлювати диференційовані ставки податку для об’єктів нежитлової нерухомості, наприклад, в залежності від місця розташування (зональності). Також законодавством передбачено надання 0% ставок для офісних, промислових і сільськогосподарських будівель. Більшість громад Дніпропетровського регіону використовую зазначені можливості.
Земельний податок
Можливість встановлювати більш низькі ставки податку на земельні ділянки, на яких розташовані, наприклад, виробничі, господарські будівлі, продуктові та побутові магазини.
Також є можливість виключення з об’єкта оподаткування певних категорій земельних ділянок (таких як, сельхоз. угіддя, що знаходяться в стадії освоєння; земельні ділянки, зайняті молодими садами, ягідниками та виноградниками).
Орендна ставка землі
Можливість встановлювати ставки орендної плати, нижче максимального розміру (наприклад, застосування ставки в 1% для земельних ділянок під об’єктами виробництва на період виконання будівельних робіт, але не більше 3-х років з моменту оформлення оренди земельної ділянки).
Також органами місцевого самоврядування впроваджуються різні програми підтримки для МСП. Це можуть бути гранти, пільгове кредитування, допомога в доступі до ринків ЄС та інші заходи для стимулювання розвитку МСП.
В цілому преференції для бізнесу в Україні, як і в інших країнах мають значний вплив на розвиток економіки країни. Шляхом зниження податкових ставок, спрощення регуляторного середовища та надання фінансової підтримки, вони стимулюють залучення інвестицій, розвиток МСП, створення нових робочих місць і зниження безробіття. Преференції сприяють створенню сприятливого бізнес-середовища, що підвищує конкурентоспроможність країни, її інвестиційного клімату та покращує якість життя громади.
З повною інформацією, щодо даних преференцій ви можете ознайомитися на нашому за посиланням https://dia.dp.gov.ua/yak-rozpochati-biznes/