Дніпропетровщина воєнна – експорт та стійка економіка

Експерти Агентства DIA провели комплексний збір даних щодо  динаміки економічних та інвестиційних процесів регіону, впливу факторів війни, проблематики гуманітарної сфери та пріоритетів для інвестування та відновлення регіону.  Для можливого використання на міжнародних заходах, просування регіону як інвестиційного майданчику, залучення партнерів для відновлення територій зазначена інформація представлена в оновленій презентації області.

Економічний блок презентації демонструє, що Дніпропетровщина формує 11,6% ВВП всієї країни, а її бюджет є найбільшим серед регіонів. Рівень безробіття, в умовах війни, становить 8,8% — один із найкращих показників в Україні.

Відновлення транспортних зернових коридорів дало можливість гірничо-металургійному та аграрно-промисловому комплексам суттєво збільшити експорт своєї продукції традиційними логістичними маршрутами та поступово збільшити виробництво.

Секторальний огляд економіки свідчить, що промисловий сектор охоплює 17,4% від загальної промисловості країни та концентрує на своїй території добувну, металургійну, хімічну та машинобудівну галузі. Ключовими позиціями експорту регіону є руди, концентрати залізні та титанові, труби, профілі, чавун, феросплави та ін. Серед найбільших підприємств експортерів – Metinvest, Arcelor Mittal, UMCC Titanium

Сектор АПК також відіграє значну роль в економіці, маючи високу долю на загальнодержавному рівні та експортну потужність рослинних олій та зернових культур. Лідером та драйвером є виробництво харчових продуктів, яке забезпечує сектору більше половини обсягу реалізованої продукції. З ключових товарів, що експортуються варто виділити зернові та бобові культури, борошняні кондитерські вироби, м’ясні продукти. Найбільшими експортерами є Malbi, KSG Agro, Mas Seeds та інші компанії.

Послуги демонструють стабільність, завдяки діяльності відомих міжнародних компаній та навчальних закладів. Це зокрема IT компанії, банківські установи, R&D центри, транспортні компанії та одні з найкращих закладів охорони здоров’я, а також вищої освіти країни. Лідером з експорту послуг є ІТ-галузь, транспорт, ділові сервіси та охорона здоров’я. Найбільшими гравцями сектору є Приватбанк, Deloitte, Нова Пошта, Skoda Transportation.

Будівельний сектор відіграє значну роль у відбудові регіону. В ньому представлені численні проєкти з відновлення та будівництва інфраструктури. Лідерами є виробництво неметалевої мінеральної продукції (цемент, бетон та вироби з них), будівництво споруд (доріг, залізниць, комунікацій) та житлових та нежитлових будівель. Найбільші компанії, що експортують – Glastrosch, Caparol, Miroplast, ТОВ Укркомпозит+, сантехнічні вироби якого широко представлені  на ринку ЄС під торговою маркою MIRAGGIO. Ключові позиції – шпалери, фарби та лаки, вироби з цементу, бетону та каменю.

Дніпропетровщина попри виклики є прозорим та доброчесним регіоном для ведення інвестиційної діяльності, утримуючи лідерські позиції та демонструючи високі показники. Минулого року капітальні інвестиції становили $1,1 млрд, а прямі іноземні інвестиції накопиченим підсумком – $6,2 млрд.

Пріоритети для інвестування в регіоні орієнтовані на потреби внутрішнього ринку України, наявність сировинної бази, відповідність профілю регіональної економіки та присутності інноваційної складової для започаткування відповідного виробництва. Серед таких пріоритетів видобуток титану та виробництво титанової продукції, сільськогосподарська техніка та багато іншого.

Гуманітарний блок презентації говорить про те, що для людей і бізнесу із зони бойових дій регіон став справжньою фортецею та можливістю продовжити свою діяльність. Тут відновлюється інфраструктура, пошкоджена внаслідок ворожих атак, а також створюється нова. Це дозволяє забезпечити потреби мешканців, в тому числі ВПО та підтримати релоковані підприємства — понад 80 таких бізнесів вже працюють у регіоні.

Розділ презентації з відновлення регіону містить інформацію для залучення міжнародних партнерів та донорів до відновлення власних територій. Тут громади регіону розміщують проєкти на національній платформі DREAM. Також пропонуються регіональні проєкти з інвестиційного портфоліо DIA – 32 проєкти у секторах промисловості, енергетики, послуг, будівництва та АПК за посиланням.

Всебічна підтримка міжнародної спільноти у надважкий час дозволила Дніпропетровщині ефективно протистояти воєнним ризикам. Область неймовірно вдячна десяткам великих міжнародних організацій та регіонам-партнерам (Нижньосілезьке воєводство, Південно-Моравський край та земля Північний Рейн-Вестфалія), а також фондам, що долучаються до підтримки регіону в період війни.

Розгорнуту інформацію, цікаві метрики та показники можна знайти за посиланням.