Ведення бізнесу
Основною метою Форуму, який відбувся 25–26 жовтня в м. Гомель була розбудова нових ініціатив і форм економічного, інвестиційного, науково-технічного та культурного співробітництва регіонів України та Білорусі.
Дніпропетровське інвестиційне агентство (DIA), в складі дніпропетровської делегації презентувало інвестиційний потенціал області під час роботи Першого Форуму регіонів України і Білорусі.
Перший день Форуму розпочався з роботи 7-го засідання Білорусько-Української консультаційної Ради ділового співробітництва, під час якого обговорили питання розширення торгово-економічної співпраці двох країн.
У заході взяли участь голова Білоруської торгово-промислової палати Володимир Улаховіч, президент Торгово-промислової палати України Геннадій Чижиков, Надзвичайний і Повноважний Посол Республіки Білорусь в Україні Ігор Сокол, Надзвичайний і Повноважний Посол України в Республіці Білорусь Ігор Кизим, представники більше 40 білоруських і 50 українських підприємств і організацій.
В ході засідання було представлено експортний потенціал областей Білорусі та України, обговорені основні напрямки торговельно-економічного міжрегіонального співробітництва, перспективи взаємного використання регіональних торгових майданчиків, розвитку взаємодії бізнесу в різних сферах, а також розроблено проект угоди між Кабінетом міністрів України і урядом Білорусі щодо затвердження Положення про створення та застосування електронної системи сертифікації походження товарів.
Консультативна рада – це майданчик, де бізнес обговорює найгостріші проблеми, а також перспективні проекти і нові можливості, які відкриваються для сторін. Серед найбільш важливих тем з білоруської сторони визначено розвиток промислової кооперації, зокрема, в найбільш перспективній галузі – машинобудуванні.
Підприємці України готові запропонувати нові товари, проекти, пов’язані з альтернативною енергетикою, переробкою сільськогосподарської продукції, фармакологією. Завдяки плідній взаємодії влади, бізнесу, підприємств Білорусь і Україна вже найближчим часом виконають поставлене президентами двох країн завдання щодо збільшення товарообігу.
Під час виступу на консультативній Раді заступника директора DIA Алім Молодан, запропонував білоруській стороні розглянути питання кооперацій перш за все в пріоритетних напрямках інвестування, визначених Дніпропетровським інвестиційним агентством. Зокрема виробництво в Україні float-скла, промислового холодильного обладнання, картону, паливних пелет, агротехніки та ін.
Також, в рамках Форуму відбулась виставка регіонів України та Білорусі, на якій було представлено понад 100 підприємств з 17 областей України. Дніпропетровщина була представлена виставочною експозицією «Dnipropetrovsk region. Open investment dialog», яка викликала значний інтерес у делегацій Мінської, Могильовської, Брестської та Гомельської областей, а також представників білоруських підприємств. Всім зацікавленим було презентовано нове видання Інвестиційного паспорту Дніпропетровської області, у якому висвітлено інвестиційний клімат регіону, аналіз структури економіки, ключові особливості та пріоритетні напрямки інвестування, інвестиційні проекти і пропозиції, а також території для реалізації інвестиційних проектів. Під час спілкування із потенційними партнерами було обговорено сфери подальшого співробітництва, зокрема спільне виробництво паливних пелет, складання сільськогосподарської техніки, постачання в Білорусь металургійної продукції та продукції підприємств з виробництва птиці», – зазначив Алім Молодан.
Участь у Форумі взяли Президент України Петро Порошенко та Президент Республіки Білорусь Олександр Лукашенко. Президент України відзначив значне зростання товарообігу між країнами, назвавши цей факт свідченням того, що сторони не вибудовують захисних бар’єрів, а, навпаки, розчищають їх. У Білорусі нині працюють 295 підприємств із українським капіталом, у тому числі 122 спільних. Зокрема компанії Дніпропетровської області приймали участь у будівництві СЄС у Гомельській області.
В Україні створено 8 спільних складальних виробництв різної білоруської техніки. Зокрема в м. Дніпро, на базі ДП «ВО Південний машинобудівний завод ім. О.Макарова» здійснюється складання тролейбусів, в тому числі на акумуляторній тязі. В той же час інший проект на базі павлоградського промислового виробництва ПМЗ, із складання комбайнів, так і не реалізовано.
З урахуванням пріоритетних напрямків інвестування, перспективними для подальшого співробітництва з білоруськими підприємствами буде постачання аграрної продукції та продуктів харчування, виробництво енергії з відновлювальних джерел, створення спільних підприємств в сфері машинобудування.