Дружня підтримка українцям від країни Балкан – Албанії

Країни Балкан, одні з перших прийняли українців, крім того, ці країни,  не так давно пережили жахіття війни та утиски тоталітарних режимів. Більшість країн виявляють підтримку Україні, особливо відчутною вона є від Албанії, де зараз знайшли захист 2,6 тис. українців.

Республіка Албанія підтримує курс України на повноправне членство в ЄС та необхідність притягнення до відповідальності всіх російських воєнних злочинців за те, що вони зробили проти України та проти Європи.  

Активний осуд повномасштабного російського вторгнення з боку албанської влади, пролунав 24 лютого. Тоді ж президент Албанії Ілір Мета засудив дії країни-агресора, зазначивши, що Албанія стоїть з Україною. Албанія спільно з партнерами підготувала пакет санкцій, спрямованих проти росії.

Прем’єр-міністр Республіки Албанія Еді Рама у червні 2022 року побував з офіційним візитом в Україні та відвідав звільнені від російських окупантів райони Київської області й на власні очі побачив наслідки дій російських військових на цих територіях. Еді Рама наголосив на підтримці та солідарності з українським народом та запропонував допомогу своєї країни у відновленні будинків у Ірпені.

Війна в Україні збурила албанське суспільство, яке висловлює свою підтримку, тому мирні демонстрації вже набули системного характеру. Постійно відбуваються акції на підтримку України під посольством росії у Тирані. Зокрема. 25 лютого 2022 року відбулася численна акція солідарності з українським народом «Ні війні», що продовжилася 27 та 28 лютого, у яких брали участь, як українці, так і албанці.

Чергова акція підтримки України відбулася 3 березня, метою якої вже традиційно став протест проти загарбницьких дій росії та вимоги припинити війну. Небайдужі громадяни, серед яких можна зустріти й студентів, і пенсіонерів, і бізнесменів, рушили потоком до Посольства України в Тирані, висловлюючи солідарність Україні та пропонуючи гуманітарну допомогу.

Розгортання українського прапора на знак солідарності та поваги до мужності українців стало традицією серед світової спільноти. Албанія також приєдналась до цієї традиції, тому під час чергової мирної акції 6 березня учасники розгорнули 30-метровий прапор України й рушили з ним до посольства росії в Тирані.

Крім чіткого висловлення позиції через акції та збір гуманітарної допомоги на демонстраціях, Республіка Албанія також оголосила про можливість для всіх охочих потрапити до іноземного легіону територіальної оборони України. Завдяки активним діям Посла України в Албанії, відбувається консолідація дипломатичних сил у світі.

Потужним символічним кроком стала ініціатива мера Тирани дати вулиці, на якій знаходиться посольство росії, назву Вільної України. Зараз, вулиця Вільної України після перейменування стала популярною серед туристів у Тирані, які фотографувалися на тлі нового вказівника, за яким був розташований російський прапор. Згодом на вулиці з’явилися українські прапори, а тротуар було розмальовано в синій і жовтий кольори.

Албанія перерахувала Україні €1 млн грантових коштів, які скеровано на фінансування пріоритетних видатків державного бюджету України.

Албанія залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про висхідний рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився у 3,3 раза та складав $359,1 тис., а це 1% від обсягу показника України. Албанські підприємства найбільш купують скло та вироби зі скла, пластмаси та полімерні матеріали, мінеральні палива, текстильні матеріали тощо.

7 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на албанський ринок, це підприємства переробної промисловості та гірничо-металургійного комплексу.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Своєю чергою 9 підприємств імпортерів регіону найбільше купували албанські товари, а саме: овочі, меблі, взуття, живі дерева та інші рослини, тощо. Імпорт товарів з Албанії у Дніпропетровську область зріс на 11% та складав $201,4 тис. Доля регіону в імпорті товарів України з Албанії перевищує 3,5%.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства АПК, легкої промисловості, будівельні та торговельні підприємства.

 

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел та сайту Головного управління статистики у Дніпропетровській області.