Експорт втрачає позиції, імпорт набирає обертів: що відбувається із зовнішньою торгівлею України

І які прогнози на 2024 рік. Інфографіка

Державна служба статистики та Державна митна служба підбили підсумки зовнішньої торгівлі товарами за 2023 рік. За даними Держстату, експорт товарів з України скоротився на 18% до 2022 року, тоді як імпорт в Україну навпаки зріс майже на 15%. У результаті негативне зовнішньоторговельне сальдо досягло $27,4 млрд.

Дані ДПС дещо відрізняються: падіння експорту у 2023 році досягло 19%, зростання імпорту – 7%. Втім за підрахунками Держмитниці сальдо зовнішньоторговельного балансу становило ті самі «мінус» $27,4 млрд.

Коефіцієнт покриття імпорту експортом у 2023 році – 0,57, тоді як у 2022 році він був на рівні 0,8.

Отже, можна зробити висновок, що для українських експортерів 2023 рік виявився гіршим, ніж 2022-й. Крім того, через скорочення експорту економіка нашої країни недоотримала приблизно $5 млрд валютної виручки. Як саме розподілилися показники зовнішньої торгівлі України, дослідив Mind.

Що експортує та імпортує Україна? Згідно з даними Держстату, основою українського експорту залишаються сировинні товари. Насамперед це продукція сільського господарства (зернові культури, тваринні та рослинні жири, харчові продукти), мінеральна продукція (до цієї групи входять руди, сірка, крейда, вапняк, цемент), деревина, продукція хімічної промисловості, а також різні промислові товари (до них належать товари домашнього вжитку, дитячі іграшки, спортивний інвентар).

Експорт втрачає позиції, імпорт набирає обертів: що відбувається із зовнішньою торгівлею України

Серед імпортних товарів, які завозяться в Україну, переважають паливо, наземний транспорт, літальні апарати (імовірно, це безпілотники), електрообладнання та електричні машини, ядерні котли та реактори, недорогоцінні метали та продукти харчування.

Що змінилося у 2023 році у структурі зовнішньої торгівлі? З даних Держмитниці можна зробити такі висновки (нижче – порівняння 2023 року з 2022-м):

  • на 7% скоротився експорт і на 17% зріс імпорт продовольчих товарів та сільгосппродукції;
  • більш ніж на 60% впав експорт і майже на 40% імпорт паливно-енергетичних товарів;
  • на 35% знизився експорт і на 15% зріс імпорт продукції хімічної галузі;
  • на 35% скоротився експорт і на 30% збільшився імпорт металургійної продукції;
  • на 32% зменшився експорт і на 24% зріс імпорт машин, обладнання та транспортних засобів.

Загалом зовнішньоторговельний товарообіг у 2023 році проти 2022 року скоротився на 4% – зі $104 млрд до $99,4 млрд.

Якщо порівняти з довоєнним часом, то 2021 року товарообіг України з іншими країнами становив $141 млрд, 2020 року – $103 млрд.

З ким найактивніше торгує УкраїнаОсновний обсяг зовнішньої торгівлі України припадає на Євросоюз. Країни ЄС у 2023 році купили 65% українського експорту ($23,2 млрд), а імпорт із ЄС становив 51% ($32,6 млрд).

Частка країн СНД в експорті становила лише 4% ($1,6 млрд), частка СНД в імпорті – 2% ($1,2 млрд).

Ще 31% українського експорту ($11,1 млрд) припадає на інші регіони, як-от: США, Канада, країни Азії та Африки. Імпорт в Україну із цих держав у 2023 році досяг 47% ($30 млрд).

Експорт втрачає позиції, імпорт набирає обертів: що відбувається із зовнішньою торгівлею України

Порівняно з попередніми роками (у першу чергу йдеться про 2021 рік) відбулося збільшення частки ЄС у зовнішньоторговельному обороті України з 53% до 56% та різке скорочення частки СНД з 15% до 3%. Частка інших торгових партнерів зросла з 32% до 41%.

Що буде із зовнішньою торгівлею України у 2024 році? Ситуація кардинально не зміниться: імпорт так і буде домінувати над експортом.

За прогнозом Національного банку, який був оприлюднений у січні, експорт товарів разом із послугами у 2024 році проти 2023 року зросте приблизно на 5%, імпорт – на 3%. Зовнішньоторгове негативне сальдо за товарами та послугами у 2024 році становитиме $37,6 млрд.

В оновленому меморандумі між Україною та Міжнародним валютним фондом прогноз експорту товарів на 2024 рік становить $41 млрд (+13% до 2023 року), прогноз імпорту – $70,3 млрд (+11% до 2023 року). При цьому негативне сальдо зовнішньоторговельного обороту у 2024 році поглибиться ще на 7,3% – до $29,4 млрд.

Експорт втрачає позиції, імпорт набирає обертів: що відбувається із зовнішньою торгівлею України

Нацбанк констатує, що ціни на основні товари українського експорту значно знизилися, порівняно з торішніми рівнями, що негативно впливає на валютні надходження. Згідно з індексом ФАО, протягом усього 2023 року спостерігалося падіння цін на основні продовольчі товари у світі (зернові, м’ясо, молочну продукцію, олії).

Великою перешкодою для українського експорту є логістичні труднощі. Вони пов’язані з неможливістю повноцінно використовувати морські коридори для вантажоперевезень, а також із блокуванням кордону між Україною та Польщею, яке то припиняється, то знову поновлюється.

Отже, зовнішня торгівля України у 2024 році залежатиме від:

  • загальносвітової ситуації із цінами на продовольство. Їх зростання підтримає українських експорт;
  • вирівнювання та нарощування логістики, особливо важлива ситуація на західному кордоні;
  • інтенсивності атак (ракетами та дронами) на інфраструктуру, портову насамперед;
  • обстановки на валютному ринку: різка девальвація може спричинити зростання валютних надходжень експортерів, але придушить внутрішній попит, вдарить по конкурентоспроможності виробників і збільшить їхні витрати.

Джерело: https://mind.ua/