ЕВА пропонує уніфікувати підхід щодо надання підтримки бізнесу, який працює на територіях активних бойових дій

Бізнес продовжує не тільки працювати, але й розвиватись на більшій частині України. Водночас все ж є території, які дуже суттєво постраждали від війни, яку рф розвязала на території України. В цьому ключі, задля стимулювання економічної активності, підтримка підприємців там є вкрай важливою.

Проте, на сьогодні проблемним залишається питання не віднесення деяких прифронтових регіонів до територій активних бойових дій, у зв’язку з чим компанії, що знаходяться на відповідних територіях, позбавляються можливості певного роду підтримки – звільнення від сплати земельного податку, податку на нерухомість, економічного податку тощо. Власне, йдеться про не застосовувати норми Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування деякими видами податку.

Так, Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно» №3050-IX від 11 квітня 2023 року зокрема, передбачено, що власники та користувачі земельних ділянок та об’єктів нерухомого майна не нараховують та не сплачують плату за землю (земельний податок та/або орендну плату), екологічний податок та податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих рф територіях України.  

Переліком №309 території, серед іншого, розмежовуються на такі, на яких ведуться активні бойові дії, а також на території можливих бойових дій. 

Проте, з аналізу норм Переліку №309 вбачається, що території, які перебувають у безпосередній близькості до зони ведення бойових дій та систематично потерпають від обстрілів і на яких, відповідно, існують значні труднощі у веденні планованої господарської діяльності з огляду на безпекові ризики та руйнування, не відносяться до територій активних бойових дій, на які поширюється податкові пільги. І причина є наступною.

Так, Мінреінтеграції регулярно оновлює Перелік №309. Проте, слід відмітити, що наказом Мінреінгтеграції №199 від 13 липня 2023 року було включено до Переліку №309 новий пункт 3, котрий стосується територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси. Відповідно до даного пункту 3 такі території як Херсонська область, Харківська, Запорізька, Миколаївська, Донецька (Краматорський район), тощо було виключено з переліку територій, де ведуться активні бойові дії. Адже, іншими словами, якщо ведуться на певній території активних бойових дій реєстри, то на думку податківців вона втрачає можливість застосування пільги відповідно до Податкового кодексу.

На думку Європейської Бізнес Асоціації підхід до формування переліку територій активних бойових дій повинен бути єдиний для всіх територій. Більше того, дивно, що вище зазначені території визначаються такими, де бойові дії не ведуться, зважаючи на наслідки збройної агресії у цих регіонах та значні труднощі в провадженні діяльності компаніями. Тож важливо цю ситуацію змінити та все ж включити дані території до переліку (перемістивши їх до пункту 2 Переліку №309 як окремий підпункт).

Окрему увагу заслуговує питання зупинки судноплавства по річці Дніпро та в Чорному морі та закриття морських портів Бердянськ, Маріуполь, Скадовськ та Херсон. Так, суттєвих наслідків зазнало судноплавство по р. Дніпро після підриву окупаційними військами рф дамби Каховської гідроелектростанції 6 червня 2023 року. Зупинка річкового судноплавства, у свою чергу, призвела до зупинки основної діяльності річкових портів на річці Дніпро, навіть тих, які не розташовані на територіях, де ведуться, велися чи можуть вестися бойові дії. 

Тому, представники бізнесу зауважують, що підтримка суб’єктів господарювання, які здійснюють діяльність у сфері внутрішнього водного (річкового) транспорту, з боку держави є важливим питанням у контексті збереження транспортної інфраструктури країни та відновлення р. Дніпро як основної артерії судноплавства країни.  Водночас наразі, навіть при відсутності судноплавства внутрішніми водними шляхами компанія все ж має сплачувати податок на землю (зауважимо, що доходу компанія не отримує). Тому, бізнес пропонує зменшити податок і на землі річкового внутрішнього транспорту.

З відповідними пропозиціями Європейська Бізнес Асоціація вже звернулась до віцепрем’єр-міністра з відновлення України – Міністра розвитку громад, територій та інфраструктури, Віцепрем’єр-міністр України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, Міністра фінансів України, Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики та щиро сподівається, що пропозиції бізнесу щодо підтримки на територіях, де ведуться бойові дії буде підтримано.

Джерело: https://eba.com.ua/