Фінляндії – союзник, надійний партнер та дружня країна

Фінляндія з перших днів війни надає Україні неоціненну військову, економічну та гуманітарну допомогу. Уряд країни засуджує російську агресією проти України та повністю підтримує всі заходи обмежувального характеру проти росії, які запроваджує Євросоюз.

1 вересня, Фінляндія скоротила кількість віз, які видаються громадянам російської федерації, до однієї десятої від звичайної кількості. Міністр закордонних справ Фінляндії Пекка Хаавісто заявив, що таким чином країна хоче показати, що в час, коли українці страждають, нормальний туризм не має тривати як завжди.

54% жителів Фінляндії вважають, що навіть всупереч зростанню цін, необхідно запровадити жорсткіші санкції проти росії через її повномасштабне вторгнення в Україну.

Агентство транспорту та зв’язку Фінляндії Traficom не пропустило до повітряного простору країни близько 30 приватних рейсів громадян рф. Причина відмови у польотах полягає у санкціях ЄС, які забороняють російським авіаперевізникам використовувати аеропорти та повітряний простір Євросоюзу.

Міністерство закордонних справ Фінляндії 3 жовтня викликало російського посла, «щоб висловити рішуче засудження фіктивних референдумів і оголошення незаконної анексії окупованих українських регіонів росією, що є кричущим порушенням суверенітету України, територіальної цілісності та Статуту ООН». Раніше Фінляндія вислала з країни двох російських дипломатів, ще одному анулювало візу.

У липні нинішнього року уряд країни виділив €70 млн на підтримку України, €30 млн євро виділяються на гуманітарну допомогу, €35 млн – на програми розвитку, €5 млн – на тимчасове  житло. Половина коштів охоплюються нинішнім рішенням, другу половину планують виділити наприкінці 2022 або у 2023 році.

З нового пакету допомоги,  €15 млн направлять на гуманітарні потреби, а €8 млн передадуть до фонду ООН, який допомагає громадським організаціям в Україні. Ще €5 млн спрямують до Всесвітньої продовольчої програми, а €2 млн – до Фонду населення ООН, який допомагає постраждалим з півдня та сходу України. Крім того, €15 млн направлять на виплату зарплат працівникам освіти.

Фінляндія також надасть модульні будинки для 200 українців, які втратили житло.  Проживати в них можливо протягом всього року. Ще 10 броньованих контейнерів для тимчасового проживання надають для потреб рятувальних служб у місцях, близьких до зони бойових дій. Їх доставлять через Механізм цивільного захисту ЄС. Цю допомогу планують доставити до настання зими.

З початку повномасштабної війни росії проти України до Фінляндії прибуло близько 25 тисяч біженців, де їм надано притулок та  забезпечено гідні умови. У фінляндському містечку Кіркконуммі українським біженцям надають не тільки гуманітарну допомогу, але й організовують дозвілля, пропонують патріотичні татуювання та фотосесії. 

Із перших днів повномасштабної війни Фінляндія постачає Україні різне озброєння та обладнання. ЗСУ вже отримали тяжкі міномети Krh 85 92s, зенітні установки ІТК 61, протитанкові гармати, штурмові гвинтівки, боєприпаси, шоломи, куленепробивні жилети, 70 тис. готових до вживання сухих пайків та інше. Фінляндія виділила 9 пакетів військової допомоги Україні на загальну суму €104 мільйони. 

Крім того, Фінляндія відправила своїх військовослужбовців до програми підвищення боєздатності наших Збройних сил під керівництвом Великої Британії, для навчання українських військ.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Фінляндією, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2021 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився в 6,8 раза ($16,02 млн), що склало 14,5% від обсягу України до Фінляндії. Серед товарів, які мають найбільший попит у фінських споживачів є чорні метали та вироби з чорних мета, натуральне та штучне хутро, машини механізми, меблі тощо.

Експортні операції здійснювали 24 підприємства з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу та переробної промисловості.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Фінляндії у Дніпропетровську область складав $36,85 млн (12% від імпорту України з Фінляндії) та зріс у порівнянні з 2020 роком на 30%. Дніпропетровщина найбільше купувала каучук, гуму, машини, обладнання, пластмаси, полімери, чорні метали, лікарські засоби та інше.

Імпортні операції здійснювали 81 підприємство імпортер.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Серед перспективних напрямків для експорту до Фінляндії є продукція металургійного комплексу, обладнання для залізничних локомотивів, органічна продукція сектору АПК та товари легкої промисловості з натуральних матеріалів.