Грузія та Дніпропетровщина: особливості експортно імпортних відносин

Грузія і Україна встановили дипломатичні відносини в 1992 році, з тих пір торгові і партнерські відносини між країнами активно розвиваються.

Країни підписали 105 двосторонніх і багатосторонніх угод, в тому числі Угоду про вільну торгівлю. Україна є одним з великих торговельних партнерів Грузії. Також варто зазначити, що Грузія входить до ТОП-5 перспективних країн для розвитку українського експорту, відповідно до Експортної стратегії України на 2017-2021 роки.

Розглядаючи можливості перспективного партнерства, Дніпропетровське інвестиційне агентство (DIA) проаналізувало зовнішньоекономічні відносини Дніпропетровської області з Грузією за минулий рік.

Загальний товарообіг (товари та послуги) Дніпропетровщини із Грузією у 2018 році склав $ 89.7 млн та у порівнянні з 2017 роком збільшився на $ 10 млн або на 11%.

Експорт товарів з області склав $ 73 млн, збільшившись у порівнянні з 2017 роком на   $ 1.8 млн або 2.5%. Водночас, імпорт товарів з Грузії за цей же період зріс на 45% або на $ 6.7 млн, склавши $ 15 млн. Позитивне торговельне сальдо на користь Дніпропетровської області склало $ 57.9 млн.

 

З ТОП-10 основних видів продукції, що експортуються з області, найбільший обсяг займають чорні метали (21.1 % від загальносвітового імпорту Грузії) та вироби з них, вироби з полімерних матеріалів, папір і картон (17.8 % від загальносвітового імпорту Грузії), та електричні машини.

У 2018 році розпочато експорт нових товарів з Дніпропетровської області, таких як: фармацевтична продукція, чай і кава, а також фотографічні або кінематографічні товари.

 

Рекордне зростання експорту до Грузії за останній рік показали іграшки (збільшення у 38 разів), насіння олійних рослин (збільшення у 31 раз), а також вироби з каменю, гіпсу, цементу (збільшення у 6 разів).

 

Серед ТОП-5 товарних груп, що імпортуються бізнесменами Дніпропетровщини із Грузії найбільший обсяг мають: алкогольні і безалкогольні напої та оцет; руди і шлак (показник збільшився у 29581 раз), а також ефірні олії (показник збільшився у 48 разів).

У 2018 році розпочато імпорт нових товарів із Грузії до Дніпропетровської області, таких як: залізничні локомотиви, різні харчові продукти, овочі, електричні машини та ін.

 

Рекордне зростання імпорту із Грузії за останній рік відбулося за такими категоріями: вироби з полімерних матеріалів (імпорт збільшився в 79884 рази); руди і шлак (збільшення у 29581 раз), ефірні олії (збільшення у 48 разів); засоби наземного транспорту, крім залізничного (збільшення у 8 разів).

 

Україна та Грузія в рамках зони вільної торгівлі сповідують принципи стратегічного партнерства і готові поглиблювати двосторонні зв’язки, розвивати спільні можливості та разом опановувати нові ринки. Важливими напрямками співробітництва є паливно-енергетичний сектор, в тому числі розвиток проекту Євро-Азіатського нафтотранспортного коридору (ЄАНТК), агросектор, транспорт, передусім в сегменті вантажних перевезень, охорона здоров’я, туризм, розвиток малого та середнього підприємництва.

Саме з акцентом на один із важливих напрямків співробітництва, відбудеться Торгова місія до Грузії з 10 по 12 вересня 2019 року для малих та середніх підприємств агросектору, українських виробників продуктів харчування.