Ведення бізнесу
Казахстан, попри офіційний нейтралітет у війні між росією та Україною, надає Україні гуманітарну допомогу та здійснює кроки, які сприяють підтримці українського народу. Республіка Казахстан підтримує припинення кровопролиття в Україні «на основі територіальної цілісності, незалежності та суверенітету держав відповідно до основоположних принципів Статуту Організації Об’єднаних Націй».
Казахстан відмовився визнавати так звані Донецьку і Луганську «народні республіки» та не підтримав російську агресію проти України. Країна також відхилила прохання росії про приєднання своїх військ до наступу на Україну. Уряд Казахстану заявив, що громадянам країни у разі участі у війні в Україні загрожує кримінальна відповідальність на батьківщині.
Хоча Казахстан не приєднався до західних санкцій проти росії, він активно запобігає використанню своєї території для обходу цих обмежень, прагнучі уникнути вторинних санкцій. Після того, як «Сбербанк», «Альфа-банк» та ВТБ потрапили під санкції США, у Казахстані заарештували кілька десятків мільйонів доларів на кореспондентських рахунках їхніх дочірніх структур. В результаті найбільший російський державний банк (Сбербанк) був змушений піти з країни.
Республіка Казахстан запровадила обмеження на експорт 106 видів товарів через західні санкції. Йдеться про товари як казахстанських, так і іноземних виробників. Серед товарів, на які введено обмеження на вивезення: запчастини для дронів, спеціальна електроніка, чіпи тощо.
З початку повномасштабного вторгнення Штабом гуманітарної підтримки України в Казахстані, за сприяння Посольства України в Республіці Казахстан, від народу Казахстану було відправлено до України 250 генераторів і понад 500 тонн гуманітарної допомоги, яка включала продукти харчування, медикаменти та інші необхідні речі. Зусилля казахстанських волонтерів спрямовані на підтримку цивільного населення України, забезпечення лікарень, дитячих будинків та інших установ необхідними ресурсами.
Крім того в Україну відправлено три автомобілі швидкої допомоги закуплені на кошти казахстанського бізнесу за сприяння Посольства України в Казахстані. Вони рятуватимуть життя цивільних на Сході та Півдні країни.
Казахстанські волонтери також реалізували проєкт зі встановлення традиційних юрт у різних містах України. Ці юрти служили пунктами обігріву та місцями для надання гуманітарної допомоги під час холодної пори року, коли українська інфраструктура зазнавала обстрілів.
Посольство України в Республіці Казахстан також долучилось до акції «Українська книга – українським дітям» під патронатом першої леді України Олени Зеленської та надрукувало 19 дитячих книжок українською мовою загальним тиражом 3800 примірників. Книжки будуть безкоштовно розповсюджені серед українських дітей, що тимчасово проживають в країні через війну, а також будуть передані українським громадам Казахстану та дитячим бібліотекам. Ці акції символізують солідарність казахського народу з українцями.
Для Дніпропетровської області Казахстан залишається перспективним торговельним партнером, незважаючи зі зниженням обсягів зовнішньої торгівлі через війну. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $16,8 млн та зменшився на 33,5% у порівнянні з 2022 роком. Доля регіону складає 6,3% від загальноукраїнського показника в Казахстаном. Підприємства країни найбільш зацікавлені у машинах та обладнанні, пластмасах так полімерах, виробах з чорних металів, милі та миючих засобах, тощо.
69 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на казахський ринок, це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.
За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства:
Своєю чергою 34 підприємства імпортери регіону найбільше купували казахські товари, а саме: нафта і продукти її перегонки, насіння і плоди олійних рослин, цинк і вироби з нього, добрива та інше. Імпорт товарів з Казахстану в Дніпропетровську область складав $23,1 млн. Доля регіону складає 8,7% від українського показника з Казахстану.
За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:
Імпортні операції переважно здійснювали підприємства гірничо-металургійної, машинобудівної, харчової та переробної промисловості.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел