Ведення бізнесу
Другий рік повномасштабної військової агресії країни-агресора рф проти України, Швейцарія надає українцям суттєву підтримку, зокрема, у вигляді гуманітарної, фінансової допомоги, політичної підтримки та участю в планах з відбудови України. Уряд Швейцарії підтверджує свою позицію про «найрішучіше засудження нападу», закликає «вивести російські війська з усієї території України».
Торік Швейцарія порушила свою традицію нейтралітету, ухваливши санкції проти країни-агресора. Наразі швейцарська влада заблокувала активи окупантів в обсязі понад $7,5 млрд. Також, країна приєдналася до 11-го пакету санкції ЄС проти країни-агресора. Обмеження включають, зокрема, заборону на експорт товарів подвійного призначення та товарів, які сприяють військовому та технологічному розвитку окупантів. Санкції стосуються додатково 87 компаній, зокрема й із третіх країн, які постачали такі товари до країни-агресора. Крім того, буде розширено перелік товарів, на експорт яких поширюється заборона на електронні компоненти та прекурсори хімічної зброї.
30 серпня поточного року, Федеральна Рада Швейцарії ухвалила рішення про приєднання країни до Реєстру збитків, завданих Україні агресією рф, створений Радою Європи у травні 2023 року. Приєднання підкреслює підтримку Швейцарією українців, які постраждали від війни, і процес реконструкції України, який Швейцарія ініціювала в широкому масштабі разом з українським Урядом на Конференції відновлення України 2022 року в м. Лугано (Швейцарія). Реєстр збитків документуватиме докази та інформацію про збитки, завдані всім фізичним і юридичним особам внаслідок агресії рф проти України. Реєстр також сприятиме боротьбі з безкарністю та притягненню до відповідальності окупантів.
З початку війни Швейцарія виділила Україні близько $1,4 млрд допомоги, з яких понад $291 млн підтримка України – у співпраці з союзниками. У лютому 2023 року Швейцарія оголосила про плани надання нового пакету гуманітарної допомоги Україні на суму $123 млн. Допомога спрямована для притулків, шкіл, ремонту лікарень та енергетичної інфраструктури. Також заплановані невеликі кредити малому сільськогосподарському бізнесу. Серед проектів, які будуть підтримані, також є розмінування, психологічна та соціальна підтримка населення. Додатково Швейцарія планує виділити нашій країні 1,5 млрд швейцарських франків ($1,7 млрд), у межах стратегії міжнародного співробітництва на 2025-2028 роки.
25 липня 2023 року стартувала ініціатива швейцарсько-українського проєкту DECIDE з відбудови українських шкіл, зруйнованих окупантами. На ініціативу проєкту DECIDE з відновлення закладів освіти та облаштування укриттів для навчання під час повітряної тривоги, додатково виділено 4,3 млн швейцарських франків ($4,8 млн). Крім того, Швейцарія надає фінансування через багатосторонніх партнерів України: ООН, ОБСЄ, Червоний Хрест, ЄБРР та інші.
Країна роками зберігала нейтралітет, проте з початком повномасштабного вторгнення окупаційних військ в Україну ситуація змінилася. Уряд Швейцарії вніс зміни до Закону про військові матеріали. Завдяки цьому рішенню, Україна зможе отримувати швейцарську техніку та зброю через треті країни.
У серпні поточного року, Швейцарія подарувала Україні машину для розмінування із супутнім обладнанням. Гусенична машина з дистанційним керуванням передана ДСНС України для гуманітарного розмінування деокупованих територій, також буде проведено підготовку персоналу. Зазначені механізми для розмінування будуть укомплектовані швейцарською стороною трейлером для її перевезення та запчастини на три роки роботи. Загальна вартість становить $1,36 млн.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Швейцарією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.
За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $7,69 млн. Серед товарів, які мають попит у швейцарських споживачів – це вироби з чорних металів, зернові культури, меблі, жири та рослинні олії, деревина та вироби з неї тощо.
Експортні операції здійснювали 26 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це металургійні, харчові, машинобудівні та переробні підприємства.
ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):
Імпорт товарів зі Швейцарії у Дніпропетровську область складав $11,46 млн та знизився у порівнянні з 2021 роком на 48%. Дніпропетровщина традиційно купувала: фармацевтичну продукцію, золото, годинники, машини та обладнання, ефірні олії та інше.
Імпортні операції здійснювали 134 підприємства імпортера.
ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):
Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, машинобудівні та переробні підприємства.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел