Ведення бізнесу
Понад 2300 живих ІТ-компаній, $14,06 млрд валютної виручки та 68,1 млрд грн податків за воєнні 2022–2023 роки
«Україну вже прозвали «цифровим тигром» Європи», – пояснюють назву дослідження його автори – асоціація IT Ukraine та агенція Top Lead. Нещодавно вони презентували щорічний ресерч Digital Tiger: the Power of Ukrainian IT – 2023. На відміну від попередніх досліджень у новому – не тільки аналіз даних української ІТ-індустрії, а й перше в галузі порівняння потенціалу вітчизняного сектору з іншими країнами. До вашої уваги найцікавіші цифри та факти.
$14,06 млрд валютної виручки за воєнні 2022–2023 роки
У 2023 році обсяг експорт ІТ-послуг вперше просів за всю історію індустрії. Також знизилася частка ІТ в ВВП проти 2022 року. Втім різкого спаду немає: у порівнянні із 2021 роком галузь показує зростання.
68,1 млрд грн податків за 2022–2023 роки
Попри просідання обсягу доходу у 2023 році ІТ-індустрія збільшила сплату податків на 11,5%.
ІТ – на другому місці серед експортерів
За останні роки постачання ІТ-послуг за кордон значно зросло – до 13,2% за 2023 рік в загальному експорті України. На тлі просідання експорту інших галузей технологічна індустрія вибилася на друге місце. Зараз вона уступає тільки агросектору.
«Ця динаміка свідчить, що українська ІТ-галузь має неймовірний потенціал. Впевнена, що й надалі вона продовжить зростання», – уточнює виконавча директорка IT Ukraine Марія Шевчук.
Понад 2300 живих ІТ-компаній
Стільки гравців в Ukrainian Tech Ecosystem – онлайн-базі технологічної екосистеми Україні. Втім, наголошують дослідники, вітчизняний ІТ-ринок має специфічну структуру. ІТ-компанії часто складаються з багатьох юридичних осіб, створених для різних сфер діяльності або навіть окремих продуктів. Через цю особливість кількість зареєстрованих юридичних осіб значно вища – 8100 у 2023 році.
Найвищі зарплати – до $9000 – у фінтеху, кібербезпеці та ШІ
Дослідники виділили три головні фактори, що вплинули на динаміку зарплат у 2023 році:
346 200 ІТ-фахівців у 2023 році
«Попри всі перепони, з 2018 року індустрія зросла майже 80% за кількістю ІТ-спеціалістів», – уточнює Марія Шевчук.
31 500 ІТ-фахівців випустили українські виші у 2023 році
Та набрали 49 700 студентів на перший курс. Втім проти 2022 року кількість «новачків» значно просіла.
Університети забезпечують лише 50% від загальної кількості потрібних спеціалістів. Тож у нішу навчання все активніше заходять EdTech-компанії, які останніми роками підготували 620 000 випускників.
Створюють свої університети та ІТ-компанії. Найкращі шість таких шкіл за роки своєї роботи випустили ще майже 108 000 ІТ-спеціалістів.
В Україні 2600 стартапів
200 з них створено під час повномасштабної війни. «Довгий час Україну зображували як «білу пляму» щодо інновацій. До 2018 року в Україні не було стартапів-єдинорогів. Однак останніми роками з’явилося принаймні шість компаній, які оцінюються в мільярди доларів. Ця тенденція свідчить про загальний розвиток екосистеми стартапів та її потенційні перспективи», – розповідають дослідники.
Україна на світовому ринку
60,8% – частка послуг у ВВП
За останні десятиліття багато країн трансформували свою економіку, щоб стати більш орієнтованими на надання послуг. Україна є однією з найдинамічніших країн світу за часткою сфери послуг у ВВП, цей показник з 1991 року подвоївся.
«Україна вважає ІТ одним із пріоритетів свого економічного розвитку та має чудовий потенціал зростання. Україну вже прозвали «цифровим тигром» Європи. Багато інших країн надають подібні послуги, але кожна має переваги й недоліки для потенційних клієнтів. Для забезпечення об’єктивності дослідження ми обрали кілька країн – Бразилію, Індію, Польщу та Чехію, з якими доцільно було б порівняти Україну на світовому ІТ-ринку», – пояснюють дослідники.
Та наголошують: велика територія і населення країни дають більші можливості для економічного розвитку. Проте потенціал країни не обов’язково залежить від цих критеріїв у цифровому світі. Технології дозволяють країнам підвищувати ефективність використання ресурсів. Польща та Чехія, економіки яких розвиваються з обмеженими ресурсами, є яскравими прикладами цього. Україні також вдається підтримувати свою економіку попри виклики війни й територіальної окупації.
Україна серед лідерів за часткою експорту ІТ-послуг у ВВП
«ІТ-сектор стає все більш важливим для економіки більшості країн, які віддають перевагу його розвитку. З 2017 року частка експорту ІТ-послуг в економіці значно зросла. Для таких країн, як Україна та Індія, вона стала однією зі стратегічних галузей, на яку припадає майже 5% ВВП і до половини всього експорту послуг», – пояснюють дослідники.
Україна є лідером за динамікою експорту ІТ-послуг і часткою цього показника на душу населення
Хоча в абсолютних цифрах поступається деяким країнам.
886 зайнятих в ІТ-галузі осіб на 100 000 населення
За цим показником Україна очікувано поступається Індії. «Велика кількість ІТ-фахівців свідчить про зростання інтересу до ІТ-індустрії та професійного розвитку робочої сили», – пояснюють дослідники.
Україна – на 15-му місці у світі за рівнем технологічних скілів спеціалістів
Та на першому серед вибраних для порівняння країн.
«Українці вже давно звикли відкривати онлайн-рахунки, скрізь розраховуватися пейпасом, не стояти в черзі в державних органах. Для нас це база. Для деяких інших країн – це ще довгий моторошний шлях. Можливо, локальний ринок усередині країни не настільки великий для IT-гравців, але роль IT в щоденному житті українця – неймовірна», – резюмує Марія Шевчук.
Джерело: https://mind.ua/