Італія та Дніпропетровщина: особливості експортно імпортних відносин

За даними митної статистики України, за обсягами торгівлі товарами у 2018 році Італія залишається шостим торговельним партнером України серед країн світу та посідає третє місце за обсягом загального товарообігу України з країнами Європи. Цікаво, що обсяг українського експорту до цієї країни перевищує сукупний експорт до США, Великої Британії, Франції, Японії, ПАР та Канади разом узятих.

Розглядаючи пріоритетність італійського ринку та можливість перспективного партнерства, Дніпропетровське інвестиційне агентство (DIA) проаналізувало зовнішньоекономічні відносини Дніпропетровської області з Італійською Республікою за минулий рік.

Загальний товарообіг (товари та послуги) Дніпропетровщини з Італією у 2018 році склав $ 532.7 млн, збільшившись на 29%. Експорт товарів з області склав $ 221.5 млн. Водночас, імпорт товарів з Італії за цей же період продемонстрував зростання більше ніж у 2 рази, склавши $ 306.9 млн. Сальдо двосторонньої торгівлі для регіону за 2018 рік склалося негативним у розмірі $ 85.4 млн.

Серед основних видів продукції, що експортуються з області до Італії, найбільший обсяг займають чорні метали (7% від загальносвітового імпорту Італії), та вироби з них, жири та олії тваринного або рослинного походження, залишки і відходи харчової промисловості, а також зернові культури.

У 2018 році розпочато експорт нових товарів з Дніпропетровської області, таких як: залізничні локомотиви, а також судна.

Рекордне зростання експорту до Італії за останній рік показали папір та картон (збільшення у 24 рази), інструменти та ножові вироби (у 16 разів), готові продукти із зерна (у 9 разів), їстівні плоди та горіхи (у 8 разів),а також деревина і вироби з деревини (у 5 разів) та інші вироби з недорогоцінних металів (у 4 рази).

Якщо говорити про товарні групи, що імпортуються бізнесменами Дніпропетровщини з Італії, то серед ТОП-10 найбільший обсяг мають: палива мінеральні; нафта і продукти її перегонки (імпорт збільшився у 3 рази), машини та механізми, фармацевтична продукція, а також електричні машини (імпорт збільшився у 4 рази).У 2018 році розпочато імпорт нових товарів з Італії до Дніпропетровської області, таких як: оброблені пір’я та пух, овочі, продукція борошномельно-круп’яної промисловості, а також головні убори.

Рекордне зростання імпорту з Італії за останній рік відбулося за такими категоріями: килими (імпорт збільшився в 1558 разів); жири та олії тваринного або рослинного походження (у 461 раз); взуття (у 94 рази); живі дерева та інші рослини (у 29 разів) та ін.

З початку дії зони вільної торгівлі призупинилося падіння обсягів українського експорту в Італію. Водночас, більш високими темпами відбувається нарощування імпорту з Італії, що негативно впливає на традиційно високе позитивне сальдо двосторонньої торгівлі. Водночас, значно виріс імпорт технологічного обладнання, що може розцінюватися як ознака відновлення інвестицій в основні фонди, які у майбутньому забезпечать сприятливі умови для зростання виробництва.