Кабмін опублікував дорожню карту щодо поліпшення позицій України в рейтингу Doing Business

Метою України є входження в провідну двадцятку країн світу за легкістю ведення підприємницької діяльності. Дане дослідження щорічно проводить група Світового банку, на підставі якого публікує Рейтинг Doing Business, в якому країни ранжуються за легкістю ведення бізнесу.

Нагадаємо, що Україна на 4 позиції покращила своє місце в рейтингу Doing Business 2016 порівняно з минулим роком, посівши 83 місце серед 189 країн світу. Сусідами України в рейтингу стали Саудівська Аравія (82 місце) і Бруней (84 місце). Географічні сусіди мають кращі показники: Польща займає 25 місце, Білорусь —  44, Росія —  51, Молдова  — 52.

Перші 10 місць у рейтингу зайняли Сінгапур, Нова Зеландія, Данія, Південна Корея, Гонконг (склад першої п’ятірки рейтингу залишився незмінним), Великобританія, США, Швеція, Норвегія і Фінляндія. Литва займає 20-е місце, Латвія — 22-е, Грузія — 24-е місце, Словаччина — 29-е, Румунія — 37-е, Угорщина — 42-е.

Всесвітній банк за минулий рік зафіксував в Україні тільки одну реформу, що полегшує життя діловим людям – спростилися процедури, необхідні для початку ведення бізнесу. Сьогодні для реєстрації підприємства в нашій країні потрібно в середньому лише чотири процедури, сім днів, сума, що дорівнює 0,6% середнього доходу на одиницю населення, і відсутність початкового капіталу. Лише 29 держав світу можуть похвалитися тим, що відкрити бізнес у них легше, ніж в Україні.

Згідно із рейтингом Doing Business 2016 в Україні відносно легко реєструвати власність (61-е місце), і не дуже погано йдуть справи із захистом прав міноритарних інвесторів (88-е) і забезпеченням виконання контрактів (98-е місце).

У той же час, проблемними для українського бізнесу залишаються отримання дозволів на будівництво (140-е місце), підключення до електромереж (137-е місце) і дозвіл неплатоспроможності (141-е). На ліквідацію підприємства в нашій країні, в середньому, потрібно майже три роки. При цьому в Україні кредиторам вдається стягнути з компаній, що збанкрутували, лише 8,3% вкладених коштів, тоді як в країнах ОЕСР цей показник дорівнює 72,3%.

(Країни-члени ОЕСР: Австралія, Австрія, Бельгія, Канада, Чеська республіка, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Корея, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Словаччина, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Сполучене Королівство, Сполучені Штати, Чилі, Естонія, Ізраїль, Словенія)

З метою забезпечення суттєвого поліпшення умов ведення бізнесу в Україні, підвищення позицій України у рейтингу Doing Business, Кабінет Міністрів України затвердив план дій щодо імплементації кращих практик якісного та ефективного регулювання, які були відображені Групою Світового банку у методології рейтингу Doing Business на 2016 рік.

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України спільно з Офісом ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) брало участь у розробці Дорожньої карти, яка складається з 43 пунктів і була затверджена Розпорядженням КМУ від 16 грудня 2015 № 1406-р.

Дорожня карта містить наступні чіткі і послідовні цілеспрямовані завдання:

  • у 2 рази скоротити кількість процедур для створення бізнесу, які можна буде пройти за 2 дні;
  • скоротити вартість дозвільних процедур у будівництві у 3 рази, а строки проходженнях дозвільних процедур зменшити на 30%;
  • скоротити строки на експорт і імпорт у 2 рази (до 58 годин і 100 годин – відповідно);
  • скоротити строки розгляду справ, виконання рішень і витрат на судові процедури з примусового виконання контрактів в 2 рази;
  • скоротити тривалість процедури банкрутства в 2 рази і збільшити в 4 рази відсоток заборгованості, який вдається повернути кредиторам;
  • зменшити тимчасові витрати оплати податку на третину (на 110 годин), а фіскальне навантаження – на 15%;
  • скоротити строк реєстрації власності в 3 рази;
  • скоротити вартість приєднання до електромережі в 2 рази, а строки – в 4 рази;
  • зменшити вартість і збільшити доступність кредитів для бізнесу за допомогою: відкриття вільного онлайн доступу до Державного реєстру обтяжень рухомого майна, забезпечення можливості довірчої передачі права власності на майно кредитору в якості способу забезпечення виконання зобов’язань.
  • істотно збільшити рівень захищеності міноритарного інвестора шляхом: збільшення відповідальності керівників підприємств та вдосконалення механізму залучення їх до відповідальності, спрощення міноритарним акціонерам захисту їх прав в суді, збільшення прозорості управління підприємствами.

Виконання розроблених пунктів Дорожньої карти повинно вивести Україну в ТОП-50 в 2017 році, і ТОП-20 в 2018 році країн світу з найкращим бізнес-кліматом згідно Рейтингу Світового банку Doing Business.

Для довідки:

Рейтинг Doing Business — щорічне дослідження групи Світового банку, що оцінює в 189 країнах простоту здійснення підприємницької діяльності на основі 10 індикаторів. Доповідь присвячено оцінюванню нормативних актів, що регулюють діяльність малих і середніх підприємств на протязі всього життєвого циклу, і порядку їх застосування на практиці.

Доповідь складається з 2003 року і зазвичай публікується восени. З 2005 року (Doing Business 2006) в доповіді присутній рейтинг держав за легкістю ведення бізнесу, а з 2006 року (DB 2007) країни ранжуються також і за індикаторами. Кожній країні присвоюється відповідна позиція в рейтингу сприятливості умов ведення бізнесу. Рейтинг має 189 позицій. Чим вище позиція країни в рейтингу сприятливості умов ведення бізнесу, тим сприятливіші підприємницьке середовище для відкриття і функціонування підприємства.

Крім того, дослідження Doing Business не тільки вказують на проблеми, які перешкоджають розвитку підприємництва, а й визначають їх причини і містять рекомендації щодо проведення необхідних реформ.

З презентацією «Україна в рейтингу Doing Business», яка розроблена Міністерством економічного розвитку і торгівлі України спільно з Офісом ефективного регулювання (Better Regulation Delivery Office) можна ознайомитися за наступним посиланням:

http://www.me.gov.ua/Documents/Detail?lang=uk-UA&id=232ba380-67ec-4689-a90e-f67da7840f9e&title=DoingBusiness

Ознайомитися з Розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження плану дій щодо імплементації кращих практик якісного та ефективного регулювання, відображених Групою Світового банку в методології рейтингу «Ведення бізнесу» на 2016 рік» (від 16 грудня 2015 № 1406-р) можна за наступним посиланням:

http://zakon5.rada.gov.ua/laws/show/1406-2015-%D1%80

Організація економічного співробітництва та розвитку ОЕСР – це міжнародна міждержавна організація економічно розвинених країн, що визнають принципи представницької демократії та вільної ринкової економіки. Також відома як «Клуб розвинених країн». ОЕСР є форумом, в рамках якого уряди країн-членів мають можливість обговорювати, розробляти і координувати економічну і соціальну політику, обмінюються досвідом, шукають способи вирішення загальних проблем і виробляють узгоджену внутрішню і зовнішню політику.

Країни-члени ОЕСР: Австралія, Австрія, Бельгія, Канада, Чеська республіка, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Греція, Угорщина, Ісландія, Ірландія, Італія, Японія, Корея, Люксембург, Мексика, Нідерланди, Нова Зеландія, Норвегія, Польща, Словаччина, Португалія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Туреччина, Сполучене Королівство, Сполучені Штати, Чилі, Естонія, Ізраїль, Словенія