Катар – лідер з підтримки України на Середньому Сході

Катар підтримує суверенітет та територіальну цілісність України, як у межах Генеральної Асамблеї ООН під час голосувань відповідних резолюцій, так і шляхом участі катарської делега   ції у консультаціях дипломатичних і безпекових радників щодо реалізації Формули миру. Катар та Кувейт – наразі єдині монархії Затоки, які голосують за засудження порушень прав людини в Криму та підтримують Україну в питанні репарацій. Катар прикладає великі зусилля задля «мобілізації» голосів інших країн регіону на користь України.

Держава Катар стала першою країною Ради співробітництва арабських держав Затоки, яка відновила повноцінну роботу представництва в Києві після повномасштабного військового вторгнення росії у лютому 2022 року.

Україна отримала $100 млн гуманітарної підтримки від Катару. Кошти направлені на зміцнення українського енергетичного сектора, на відновлення у сфері медичного забезпечення (обладнання для швидких та хірургічних відділень), освіти, гуманітарне розмінування та інші соціальні й гуманітарні проєкти. Теж Катар виділяє 50 стипендій для навчання українців в університетах країни.

Катар зробив внесок в $20 млн у програму Grain from Ukraine («Зерно з України») на закупівлю зерна для нужденних країн Африки.

Під час війни країна надала Україні $5 млн для закупівлі 10 машин швидкої допомоги та наркозно-дихальних апаратів. Також, Катарський фонд розвитку хоче взяти участь у відбудові Центральної міської лікарні Ізюма та інших проєктах відбудови в Україні.

Катарський медіа конгломерат Al Jazeera, який належить правлячій династії Аль Тані, доклав зусиль до висвітлення війни росії проти України, активно запрошує українських спікерів, що допомагає на тлі панування в багатьох арабських ЗМІ проросійських наративів.

Завдяки посередництва Катару, Україні вдалося повернути десятки викрадених росією незаконно депортованих і примусово переміщених українських дітей. Передача цих дітей відбувається відповідно до механізму повернення дітей в Україну, створеного Катаром після місяців таємних переговорів з Україною та росією. Очікується, що в подальшому завдяки цьому механізму можна буде повернути значну кількість українських дітей, викрадених рф.

Також, країна  готова долучитися, як посередник, до процесу повернення українських цивільних заручників, які були депортовані до росії або перебувають на тимчасово окупованих територіях України.

Водночас Катар виграє від санкцій проти росії та витісняє її з ринку газу. Так наприклад, у листопаді 2022 року катарська компанія QatarEnergy підписала угоду про поставки 2 млн тонн скрапленого природного газу до Німеччини щорічно протягом 15 років. Того ж місяця, QatarEnergy підписала з китайською компанією Sinopec угоду на 27 років про поставку щороку 4 млн тонн скрапленого природного газу в Китай, таким чином обмеживши перспективи росіян на китайському ринку. Навіть без приєднання до санкцій проти росії Катар підриває російські можливості вести війну.

Уряд Катару готовий долучитися до реалізації низки гуманітарних проєктів на території України, які покликані покращити життя українців в умовах повномасштабної російської агресії. Також, Україна та Катар домовилися співпрацювати через Спільну міжурядову комісію та інші робочі групи й комісії у різних напрямках: від високих технологій до постачання питної води.

Упродовж останніх років торговельно-економічне співробітництво між країнами зазнало значної активізації. Закладено необхідні передумови для поглибленого розвитку ефективного співробітництва між Україною та Катаром у торговельно-економічній, промисловій та інвестиційній сферах.

Катар є важливим торговельним партнером для Дніпропетровської області, незважаючи на значне зниження обсягів експорту через військову агресію рф.  Взаємовигідна торговельно-економічна співпраця залишається актуальним пріоритетом двох країн.

Катарські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів, жирах та рослинній олії, м’ясі та їстівних субпродуктах, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $5,5 млн та зменшився у порівнянні з 2021 роком на 91%.

9 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на катарський ринок, це підприємства металургійного комплексу та аграрні компанії.

Імпорт товарів з Катару в Дніпропетровську область зменшився на 45% та складав $3,1 млн.

Своєю чергою 5 підприємств імпортерів регіону купували катарські товари, а саме: пластмаси та полімерні матеріали, засоби наземного транспорту.

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства переробної промисловості та торговельні компанії.    

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел