Королівство Данія та Дніпропетровщина: зростаюче зовнішньоторговельне співробітництво

Королівство Данія продовжує підтримувати народ України та надає постійну підтримку у відповідь на триваючі порушення росією міжнародного права. Данія є одним із лідерів щодо фінансової допомоги Україні. З початку повномасштабного вторгнення загальна військова підтримка склала $1,4 млрд, а загальна гуманітарна допомога, в тому числі макрофінансова – $212 млн.

Данія, населення якої становить менш як 6 мільйонів людей, у березні заснувала благодійний Фонд у розмірі 7 мільярдів данських крон (близько $1 млрд) для надання військової, цивільної та ділової допомоги Україні у 2023 році. Станом на травень поточного року Фонд витратив на допомогу Україні  70% виділених коштів. Відтак Уряд Данії виділить додатково ще 7,5 мільярда крон (близько $1,08 млрд), що в сумі допомога складе 14,5 мільярда данських крон (близько $2,08 млрд). Наступного року Уряд Данії запланував надання ще 10,4 мільярда крон ($1,5 млрд) допомоги для України.

Також, Королівство Данія відкрило спеціальний інвестиційний Фонд для України на суму в 1 млрд данських крон, що становить приблизно $133 млн. Фонд буде фінансувати проєкти із залученням найкращих данських технологій та інноваційних рішень, і буде доступний, як для державного, так і для приватного секторів. Вже було оголошено про затвердження фінансування для двох пілотних проєктів у сфері сільського господарства та агропереробки. Йдеться про постраждалі компанії південних регіонів України – Нібулон, якому дадуть кредит на €25 млн, та Агрофьюжн – €15 млн. Також кредити нададуть агрокомпаніям, які розташовувались біля лінії фронту в Миколаївській області та будуть відновлювати зруйновані виробничі потужності, закуповуючи обладнання у данських експортерів.

Данія вже другий рік повномасштабної військової агресії рф проти України підтримує нашу державу, та надає їй не лише гуманітарну, але й військову допомогу. Зокрема Данія віддала всі свої самохідні гаубиці CAESAR, та готуються до передачі перші одиниці танків Leopard 1. Також очікується спільне рішення партнерів щодо винищувачів. На початку травня 2023 року Королівство Данія надало Україні значний пакет військового обладнання. За даними міністерства оборони Данії, пакет на суму 1,7 мільярда данських крон ($250 мільйонів) включає машини для розмінування та броньовані евакуаційні машини, амуніцію та засоби протиповітряної оборони.

Крім того, Данія передасть польові мости, боєприпаси, обладнання для ведення бойових дій в темний час доби, а також нелетальну допомогу, таку як паливо, обладнання для надання першої медичної допомоги та польові пайки.

У травні 2023 року, на зустрічі у форматі «Рамштайн», було прийнято рішення про навчання українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, зокрема F-16. Європейську коаліцію з навчання українських пілотів очолять Данія та Нідерланди. У цьому процесі також братимуть участь Норвегія, Бельгія, Португалія та Польща.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Данією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області, попри агресивну війну рф проти України збільшився на 13,1%,  та склав $20,1 млн. Серед товарів, які мають попит у данських споживачів є чорні метали та вироби з них, палива мінеральні, інші вироби з недорогоцінних металів, засоби наземного транспорту тощо.

Експортні операції здійснювали 19 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Данії у Дніпропетровську область складав $9,6 млн та збільшився у порівнянні з 2021 роком на 8%. Дніпропетровщина традиційно купувала: м’ясо та їстівні субпродукти, фармацевтичну продукцію, машини та обладнання, білкові речовини, інше.

Імпортні операції здійснювали 67  підприємств імпортерів.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, переробні та машинобудівні  підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел