M&A-ринок України у 1 півріччі 2025: хто купує, хто продає і куди інвестують

Згідно з дослідженням M&A Radar: Україна від KPMG в Україні за І півріччя 2025 року, попри стримані очікування щодо зростання ВВП та постійні воєнні виклики, український ринок злиттів і поглинань (M&A) демонструє позитивну динаміку. Пожвавлення внутрішніх угод та стратегічні придбання як всередині країни, так і за її межами сприяли зростанню кількості та вартості угод на 26% та 21% відповідно, що свідчить про адаптивність ринку до умов постійної нестабільності.

«Ми спостерігаємо чітке зміщення акценту на внутрішню консолідацію та цілеспрямовану експансію, що яскраво підтверджують угоди, як-от «Київстар»-Uklon та МХП-Uvesa, на припадає більша частина розкритої вартості угод у першому півріччі 2025 року. Ці угоди демонструють стратегічне прагнення до розширення бізнесу й інтеграції, особливо в технологічному та агропродовольчому секторах. Попри обережність з боку іноземних інвесторів, локальні лідери активно інвестують з метою зміцнення своїх позицій і створення бізнес-моделей майбутнього», — коментує Світлана Щербатюк, керівниця напряму супроводження корпоративних угод, iнвестиції та ринки капіталу, KPMG в Україні.

Показники, що віддзеркалюють динаміку ринку

У І півріччі 2025 року в Україні було укладено 34 угоди M&A (порівняно з 27 у відповідному періоді 2024 року), а загальна вартість розкритих угод зросла до 716 млн доларів США. Хоча фінансові деталі були розголошені лише для 50% угод (проти 59% у І півріччі 2024), середній розмір угоди зріс до 42 млн доларів США (з 37 млн доларів США). Основними драйверами цього зростання стало придбання іспанського виробника м’яса Uvesa агрохолдингом МХП за 270 млн євро, а також купівля Uklon компанією «Київстар» за 155 млн доларів США.

Угоди за участю українських інвесторів — рушій зростання

Активність українських інвесторів на локальному ринку стала ключовим джерелом зростання M&A в Україні у першій половині 2025 року, забезпечивши понад половину загального обсягу угод (367 млн доларів США за 25 транзакціями). Для порівняння, частка угод за участю українських інвесторів у І півріччі 2024 року становила лише 20%. Водночас угода «Київстар»-Uklon становила 42% загальної вартості угод за участю українських інвесторів. Попри це, широке охоплення секторів — нерухомість, агро, технології, нафта й газ, споживчі товари — свідчить про стійкий інтерес до внутрішнього ринку попри ризики, пов’язані з війною.

Окрім Uklon, стратегічна трансформація «Київстар» із телеком-оператора у цифрову екосистему також набирає обертів: компанія придбала Helsi за 10,5 млн доларів США та розглядає інвестицію у розмірі 30–80 млн доларів у онлайн-аптечну платформу Tabletki.ua.

Угоди з придбання іноземних активів українськими інвесторами: європейський вектор

Обсяг угод з придбання українськими компаніями іноземних активів у І півріччі 2025 року зріс до 329 млн доларів США, переважно завдяки угоді МХП-Uvesa. Хоча загальна кількість таких угод зменшилась (п’ять угод проти восьми у 2024 році), українські компанії продовжують активну експансію на ринки Європи (319 млн доларів США за чотирма угодами) та Північної Америки (одна угода на 10 млн доларів США).

Розширення виробничих потужностей МХП в ЄС, зокрема, розглядається як стратегічний крок для мінімізації ризиків, пов’язаних із можливими обмеженнями українського експорту з боку Євросоюзу, та водночас зміцнення позицій компанії як ключового гравця на ринку продовольства Європи.

Придбання українських активів іноземними інвесторами: пауза чи перезавантаження?

Кількість угод з придбання іноземними інвесторами українських активів у І півріччі 2025 року знизилась до чотирьох (порівняно з шістьма у 2024 році). Європа забезпечила половину цього обсягу, решта — по одній угоді з регіонами MEA та Північної Америки.

Загальна вартість inbound-угод впала до 20 млн доларів США. Відсутність масштабних інвестицій, як-от раунд фінансування Creatio (200 млн доларів США) чи угода NJJ Capital-Datagroup-Volia (120 млн доларів США) у І півріччі 2024 року, позначилася на результатах. Водночас ринок M&A схильний до сезонних коливань і зазвичай активізується у другій половині року. Тож підсумки 2025 року дадуть більш повну картину.

Сектори транспорту, інфраструктури та банківських послуг можуть вказувати на зростаючий інтерес іноземних інвесторів у ІІ півріччі 2025 року. 

Фокус за секторами: технології, агро, нерухомість

Технологічний сектор забезпечив 27% угод кількості угод, хоча загальна вартість знизилась до 221 млн доларів США (проти 325 млн доларів США у І півріччі 2024 року). Визначальну роль відіграли три великі угоди за участю «Київстар» в ролі інвестора, які свідчать про курс на цифрову інтеграцію та розвиток екосистеми.

Сільське господарство залишається опорою ринку: майже 50% загальної вартості угод і 21% їх кількості. Окрім угоди з Uvesa, МХП завершив купівлю хорватської компанії Toni d.o.o за 14,3 млн доларів США, посиливши зернову інфраструктуру в регіоні.

Ринок нерухомості та будівництва також активізувався: сім угод на 95 млн доларів США (проти п’яти угод на 40 млн доларів США у 2024 році), зокрема знакові придбання City Capital Group у центрі Києва та угода KSE щодо купівлі «Гольф Клубу» на 18 млн доларів США.

Поза M&A: зелена енергетика, скло, агроінфраструктура

Капітальні інвестиції відіграють помітну роль у відновленні, передусім у сфері енергетики, комунального господарства та будівництва, де пріоритетом стало зміцнення інфраструктури до воєнних ризиків. Компанія Posco (Південна Корея) інвестувала 106 млн доларів у сміттєспалювальну ТЕС в Одесі, а NovaSklo будує найбільший у країні завод з виробництва листового скла за підтримки UkraineInvest і фінансуванням у 240 млн євро.

Оновлені прогнози — реалістичне бачення відновлення

Макроекономічні перспективи України стабілізуються: Національний банк прогнозує зниження інфляції до ~9% до кінця року й до 5% у 2026 році на фоні жорсткішої монетарної політики (ключова ставка підвищена до 15,5%) та поступового послаблення валютного контролю. Прогноз зростання ВВП переглянуто до 2-3% (за оцінкою МВФ), проте Індекс очікувань ділової активності на рівні 50,8 свідчить про відновлення бізнес-настроїв і обережний оптимізм у ключових галузях.

Міжнародна фінансова підтримка залишається критично важливою. ЄС вже виділив понад 20 млрд євро через Ukraine Facility, а Велика Британія і США — через програми Extraordinary Revenue Acceleration та спільний Фонд реконструкції (відомий також як «мінеральна угода» США-Україна). Серед локальних ініціатив — Ukraine European Investment Framework, новий European Flagship Fund та запуск системи страхування воєнних ризиків.

«Незважаючи на складну ситуацію, позитивна динаміка українського ринку M&A обнадійлива. Ініціативи, започатковані у 2024 році, вже демонструють результати. Українські компанії шукають стратегічні придбання, а інтерес до страхування воєнних ризиків зростає. У контексті підсумків Ukraine Recovery Conference у Римі міжнародна підтримка залишається ключовою для збереження цього курсу», — підсумовує Світлана Щербатюк.

 

Джерело: https://inventure.com.ua/