Малі та середні міста України запрошуються до участі у конкурсі проєктів термомодернізації громадських будівель

Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України оголосило про перший конкурс проєктів термомодернізації громадських будівель серед українських міст. Конкурс проєктів відбувається в межах програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE), яку фінансує Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Розпочатий відбір має на меті реалізувати проєкти термомодернізації на 100 млн євро.

Програма «Енергоефективність громадських будівель в Україні» є рамковою кредитною угодою між Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) та Україною на суму 300 млн євро, націленою насамперед на малі та середні муніципалітети, місцеві ради та регіональні адміністрації, які досі не мали можливості здійснювати заходи з підвищення енергоефективності. Метою програми є фінансування термомодернізації громадських будівель, таких як заклади охорони здоров’я, школи, дитячі садки, спортивні та культурні центри, адміністративні будівлі тощо. Програма також передбачає фінансування ремонту пошкоджених війною обʼєктів, побудови бомбосховищ та адаптацію будівель до умов, які краще відповідатимуть потребам внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і громад, що їх приймають. Програма UPBEE підтримується грантами — від Інвестиційної платформи сусідства ЄС (NIP) у розмірі 5 млн євро та багатостороннього донорського фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля (E5P) у розмірі 4 млн євро.

Кредити, отримані в межах програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні», нададуть можливість встановити сучасне обладнання у будівлях, зокрема лічильники та системи контролю енергоспоживання, модернізувати системи опалення, вентиляції та освітлення, а також оновити зовнішні поверхні (фасади, дахи, теплоізоляційні плити, підвальні перекриття, заміна вікон та дверей) тощо. 

Програма також фінансуватиме ремонт обʼєктів, пошкоджених війною, згідно з чинними українськими стандартами (доступ для людей з обмеженими можливостями, протипожежна безпека, бомбосховища тощо) та адаптацію будівель до умов, які краще відповідатимуть потребам переселенців.

Підвищення енергоефективності громадських будівель допоможе, зокрема, заощаджувати кількість спожитої електроенергії і посилити енергонезалежність України. Це є особливо важливим зараз, коли українські міста потерпають від російських ударів по енергетичній інфраструктурі, та вимушені обмежувати електроспоживання.

Угода мерів та Програма розвитку ООН (ПРООН) надаватимуть консультативну підтримку українським муніципалітетам на всіх етапах реалізації програми. Підтримка включатиме консультації на всіх етапах суб-проєктів, включно з перевіркою енергоаудитів, технічних проєктів, тендерною документацією, закупівлями, моніторингом, перевіркою на відсутність санкцій та введенням об’єктів в експлуатацію.

Віце-премʼєр з відновлення України Олександр Кубраков сказав: «Попри бойові дії Україна демонструє високий темп відновлення. Водночас для нас є надзвичайно важливим урахування принципів енергоефективності. Сьогодні ми даємо старт реалізації Програми енергоефективності громадських будівель в Україні. Завдяки цьому сотні обʼєктів по всій країні будуть відновлені за найвищими  стандартами енергоефективності. Закликаю органи місцевого самоврядування подати свої проєктні пропозиції та зробити крок до енергоефективної модернізації. Спільно ми здатні зробити нашу країну енергонезалежною і це стане нашим внеском у  перемогу. Я вдячний Європейському інвестиційному банку, ЄС і фонду E5P за цю ключову підтримку».

Директор EIB Global з кредитних операцій у країнах Східного партнерства Ліонель Рапай сказав: «Навіть під час війни розвиток не може чекати, як і народ України. Ми підтримуємо зусилля українських міст оновити соціальну інфраструктуру, як-от школи, лікарні, спортивні центри, та зробити їх енергоефективнішими й перспективнішими на майбутнє. Термомодернізація громадських будівель сприятиме подовженню терміну експлуатації будівель, заощадженню на опаленні та суттєвій економії енергії, що, в свою чергу, значно скоротить викиди CO2 і протидіятиме кліматичним змінам. Це ключовий пріоритет ЄІБ як кліматично-орієнтованого банку ЄС, а також нагальна потреба України, зважаючи на масові обстріли Росією її критичної інфраструктури». 

Керівниця відділу «Економічна співпраця, енергетика, інфраструктура та довкілля» Представництва ЄС в Україні Клое Алліо  зазначила: «ЄС активно сприяє підвищенню енергоефективності в Україні в різних секторах, і насамперед у будівництві. Поточні зусилля з відновлення, а також подальша масштабна реконструкція після перемоги мають включати заходи з енергоефективності, оскільки вони є ключовими для підвищення енергетичної безпеки та енергетичної незалежності України. Ми вітаємо початок прийому заявок на кредитну програму з енергоефективності від ЄІБ, яка підтримується грантами ЄС та E5P. Це своєчасна можливість для українських міст закласти основу для стійкого відновлення та реконструкції. ЄС готовий допомогти Україні з цим процесом і поділитися досвідом реконструкції та модернізації з метою відновлення української економіки, зниження енергоємності та підвищення рівня енергоефективності в усіх секторах».

Прийом заявок триває з 03 квітня по 03 червня 2023 р. включно. Із докладними умовами конкурсу, вимогами до проєктів і формами документів можна ознайомитися в офіційному оголошенні.

Для консультацій щодо участі в програмі звертайтесь, будь ласка, за електронною адресою UPBEE.support@mtu.gov.ua або за номерами +380 50 332 61 49 (WhatsApp, Telegram), +380 44 351 46 31.

31 березня 2023 року — Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України оголосило про перший конкурс проєктів термомодернізації громадських будівель серед українських міст. Конкурс проєктів відбувається в межах програми «Енергоефективність громадських будівель в Україні» (UPBEE), яку фінансує Європейський інвестиційний банк (ЄІБ). Розпочатий відбір має на меті реалізувати проєкти термомодернізації на 100 млн євро.

Джерело: www.eeas.europa.eu