Ведення бізнесу
10 тижнів (!) Саме на стільки за підрахунками ООН вистачить продовольства у світі. Така ситуація складається через блокування російськими загарбниками українських портів. І ситуація буде лише погіршуватися, адже частка українського продовольства у світі значна.
У асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» наголошують, що у нашій країні у 2021 році було вирощено 42,1 млн тонн кукурудзи, 32,2 млн тонн пшениці, 16,4 млн тонн насіння соняшнику, 9,4 млн тонн ячменю, 3,5 млн тонн сої, 2,9 млн тонн ріпаку. Серед тваринницької галузі найбільші обсяги в виробництві м’яса птиці, якого у 2021 році було вироблено 1,6 млн тонн.
«Вказані вирощені обсяги значно перевищують внутрішні потреби України. Саме тому Україна є великим світовим експортером сільськогосподарської продукції. Це дозволило у 2021 році згенерувати $27,3 млрд експортної виручки, а це — 40% всієї експортної виручки України» – зазначила Світлана Литвин, аналітик УКАБ.
Найбільший внесок зробили соняшникова олія (23% експортної виручки), кукурудза (22%), пшениця (19%), ріпак (6%) та шрот соняшниковий (6%).
Але від агропродовольчого експорту виграє не лише Україна, а й світ, оскільки наша держава має значну частку у світовому експорті.
За інформацією УКАБ, у 2021 році українську аграрну продукцію експортували до 191 країни світу.
ТОП-5 найбільших світових експортерів становили Китай (16% української експортної виручки), Індія (7%), Нідерланди (6%), Єгипет (6%) та Туреччина (5%).
«І хоч в переліку найбільших імпортерів продукції АПК зазначені переважно розвинені та забезпечені країни, серед імпортерів є країни, які не закуповують величезні обсяги продукції, однак значно залежні від поставок, в першу чергу, українських зернових», — додає Світлана Литвин.
Через обмежену пропозицію зернових від України на світовому ринку ціни вже почали зростати, однак з початком нового сезону це зростання може бути ще відчутніше.
«Відповідно, в країнах (в першу чергу Африканського континенту) не буде можливості придбати необхідні зернові, що може спричинити голод. Окрім того, зростання цін на зернові спричинить підвищення цін і на всі інші продуктові групи», — констатує аналітик УКАБ.
Відтак надзвичайно важливо спільними зусиллями світового товариства домогтися розблокування українських морських портів і вберегти світову продовольчу безпеку, оскільки альтернативні варіанти експорту, на жаль, не дозволяють налагодити відвантаження в необхідних обсягах.
l