“Митний безвіз” з ЄС: перші вантажі вже прямують в обох напрямках

В Україні 1 жовтня, запрацювала конвенція про процедуру спільного транзиту (CCTP) або так званий “митний безвіз”, в рамках якого вже прямують перші вантажі. 

Таким чином Україна стала 36-ою державою-учасницею-конвенцією. Конвенція об’єднує країни європейського регіону (ЄС, ЄАВТ, Туреччина, Македонія та Сербія), які запровадили єдині для всіх договірних сторін правила декларування та контролю за транзитними переміщеннями товарів із використанням системи NCTS. Це значно спрощує весь процес митного оформлення товару і логістику.

У рамках митної реформи, передбаченої в угоді про вступ нашої країни до ЄС, Україна має зобов’язання здійснити приєднання до Конвенції щодо процедури спільного транзиту. 

NCTS – це система, яка дозволяє налагодити обмін інформацією про етапи митного оформлення товарів з використанням електронних повідомлень у режимі реального часу. Також завдяки цій системі проводиться аналіз ризиків.

Тобто ця система об’єднує дані всіх країн ЄС для контролю вивезення та ввезення товару в ту чи іншу країну. Вважається, що використання NCTS дозволить знизити ризики маніпуляцій із документами (їх підміна під час маршруту тощо), а також спростить процес митного очищення. Адже з моменту приєднання, використовуючи декларацію Т1, компанії зможуть переміщати вантажі з ЄС до України (і навпаки) без додаткових переоформлень у внутрішній транзит. У свою чергу, гарантування сплати митних платежів забезпечуватиме відправник.

Ключовим є те, що Україна увійде до митного простору ЄС. А бізнес, у свою чергу, зможе використати єдину митну декларацію та адміністративний документ при переміщенні вантажу з будь-якої точки Європи до України та назад, перетинаючи кілька кордонів усередині європейської зони, а також держав-членів ЄАВТ – Європейської асоціації вільної торгівлі.

Переваги:

  1. Введення однієї транзитної декларації та однієї гарантії для переміщення товарів між 36 країнами (з країнами ЄС, а також з Великобританією, Туреччиною, Сербією, Північною Македонією, Ісландією, Норвегією, Ліхтенштейном та Швейцарією).
  2. Надання авторизованим підприємствам права відправляти та отримувати товари на своєму підприємстві без заїзду на митні термінали.
  3. Дія українських фінансових гарантій у 35 країнах світу.

Декларувати товари за режиму спільного транзиту може бізнес, який перебуває на обліку у митних органах.

Режим спільного транзиту на етапі Національного використання NCTS може бути застосований до таких товарів:

  1. Товари, які ввозяться на митницю України та поставлені на митний контроль, щоб надалі використовувати ці товари на території України.
  2. Товари, що переміщуються прохідним чи внутрішнім транзитом через митницю України.

У Міністерстві фінансів зазначають, що першою країною, з якої було відправлено вантаж для доставки в Україну під процедурою спільного транзиту, стала Німеччина. Також Україною було оформлено першу транзиту декларацію на виїзд. За нею вантаж зараз прямує через Польщу до Німеччини.

Джерело: www.delo.ua