На Дніпропетровщині підприємство розвиває заморожування та сублімацію ягід

Побутує думка, що органічне землеробство передбачає лише відмову від використання хімічних препаратів. Але насправді це значно ширше поняття, яке має на меті збереження довкілля, ґрунтів і природних ресурсів. І саме за таким принципом на Дніпропетровщині у компанії «Оріль-Еко» вирощують органічні ягоди суниці садової та малини. Крім того, розуміючи важливість виготовлення не лише сировини, а й готового продукту, на підприємстві розвивають і перероблення – заморожування та сублімацію ягід.

Підприємство «Оріль-Еко» з Дніпропетровської області, яке спеціалізується на вирощуванні органічної малини та суниці, було зареєстроване 2018 року, але землю для майбутнього бізнесу почало купувати ще у 2016. Нині загальна площа господарства становить 42 гектари.

Засновник компанії «Оріль-Еко» Сергій Коробкін розповідає, що до вибору органічної технології його спонукало усвідомлення того, що органічне ягідництво – вигідна справа.

“Загалом сільське господарство – це досить вигідний бізнес, незважаючи на обрану технологію вирощування – органічну чи традиційну. Але водночас це дуже ризикована справа. Тобто може трапитися ситуація, яка була впродовж останніх декількох сезонів, коли ціни на ягоду малини дуже коливалися. Щодо суниці садової, з цією ягодою ситуація та ціни більш-менш стабільні, але проблема полягає в тому, що суниця перебуває на межі рентабельності”, – розповів Сергій Коробкін.

Причина цього в тому, що коли підприємство орієнтується на європейський ринок органічної ягоди, то хоч ціна там і стабільна, але собівартість вирощування досить велика. Тому суницю в «Оріль-Еко» вирощують для того, щоб забезпечити людей роботою впродовж усього ягідного сезону: тобто навесні та в червні тут збирають суницю, а з липня до жовтня – малину.

Тому через такі ситуації з ціною на ягоду цей бізнес загалом вигідний, але не завжди. Якщо ж говорити про недоліки органічної технології вирощування, то вона передусім передбачає дуже багато ручної праці, адже не можна використовувати такі засоби, які застосовують у конвенційному сільському господарстві, зокрема гербіциди для боротьби з бур’янами. Тому багато ручної праці дуже збільшує собівартість вирощування ягід.

Крім того, ще один недолік органіки полягає в нестачі працівників для виконання тих чи тих операцій. Причому така ситуація актуальна не лише в сільському господарстві, тому ця проблема стала зараз основною. До того ж посилює цю проблему і повномасштабна війна, яку розв’язала росія. За словами засновника компанії «Оріль-Еко», працювати в таких умова дуже складно, і з кожним роком ситуація погіршується.

Водночас інвестиції в створення органічного та конвенційного ягідника більш-менш однакові, якщо не враховувати процес сертифікації. Тому, на думку Сергія Коробкіна, переваг у конвенційному землеробстві немає.

Залежно від регіону, де працює господарство, та погодно-кліматичних умов кожен сорт ягоди демонструє різні показники щодо якості, врожайності та продуктивності. Тому в «Оріль-Еко» сорти обирали саме з урахуванням початку плодоношення. Так, Сергій Коробкін розповідає, що в умовах Дніпропетровської області краще вирощувати пізню суницю садову, а не ранню. Адже через зворотні приморозки, які трапляються в травні, може загинути до 70 % урожаю. 

 

Джерело: https://agronews.ua/