На Дніпропетровщині створюють кластер виробників козиного молока

Після низки курсів з розвитку бізнесу голова сімейного фермерського господарства «Микола» Олена Самарська зрозуміла, що потрібно розширити напрям бізнесу в рослинництві виробництвом молочної продукції, якої в Україні стає все менше, а попит на неї, попри війну, постійно зростає.

З початком повномасштабного вторгнення СФГ «Микола» залишилось зовсім без доходів, адже зерно у 2022 році взагалі неможливо було продати. Після відкриття зернових коридорів у аграріїв з’явилася можливість продавати збіжжя, але за низькою ціною. Своє зерно родина Самарських продала лише навесні 2023 року, й то завдяки доньці, яка підтримувала господарство весь цей непростий час.

«На жаль, зараз ситуація не краща, і ціну перекупники дрібним фермерам та одноосібникам дають ще меншу, ніж минулого року», — зазначає Олена Самарська.

Вона додала, шо наразі вже запущений проєкт «Кооперація успіху», покликаний об’єднати дрібних аграріїв, яким ніде зберігати зерно. 

«Обставини склались так, що проєкт розвитку економічної спроможності дрібних фермерів і домогосподарств за участі жінок був підтриманий канадським благодійним фондом «Ветеринари без кордонів», тож у господарства з’явилась можливість отримати високопродуктивних кіз, обладнання і навчальну програму, яку провели власник ферми «Бабині кози» Олександр Бабін і чудові тренерки з Кооперативної Академії», — розповідає Олена Самарська.

У сімейному господарстві завжди утримували 3-4 кози, але вони не дуже продуктивні та дають небагато молока, тож у межах авторського проєкту Олени команди з Перещепиного і сусідніх громад можуть отримати до 10 кіз. На додаток — доїльний апарат та набір догляду за вименем після проходження навчання і написання бізнес-проєкту.

Підприємиця зазначає, що в їхньому господарстві поки ще не розпочато переробку молока, але вже знайшли талановитого сировара в сусідній громаді, який навчить членів кластера, котрий наразі створюється, усім тонкощам переробки. 

Олена Самарська, голова СФГ «Микола»

Першочергово ми будемо шукати інвестиції в обладнання для сироварні, оскільки такий запит є. Для мене надзвичайно важливо, щоб люди в селах та селищах мали змогу отримувати гідні доходи, залишались і працювали у своїх населених пунктах, акумулюючи людський капітал, який буде розвивати громади. Я хочу створити щось на кшталт соціального кооперативу, де моя мета — не лише особисто отримати дохід, а й щоб кожен із партнерів мав змогу максимально заробити. Тому ми об’єднаємо молоко і будемо продавати сири, щоб кожен отримав свою частку від вкладу у виробництво.

До кластера планується залучити 11 господарств із Перещепинської, Личківської та Губиниської громад. Бажаючі були і з інших громад, але, на жаль, деякі з них знаходяться занадто далеко для створення об’єднання.

За словами фермерки, 10 кіз даватимуть 800 л молока на рік, тож загалом для старту виробництва крафтових сирів цього буде достатньо. Але потрібно розуміти, що кози дають стрімкий приплід, і вже наступного року в кожного господарства їх буде вдвічі більше, а це вже більше молока і сирів, тож доходи зростуть у 4 рази. 

«Також варто зазначити, що, згідно з розробленою угодою, кожен, хто отримає 10 кіз, погоджується для передачі 1 козеняти жіночого роду для створення нового фермерства. Тож хто ще вирішить займатись виробництвом козиного молока, зможе це зробити кожного наступного року, отримавши одразу 10 козенят високопродуктивної породи», — розповідає Олена Самарська.

На її думку, щоб забезпечити розвиток кластера, потрібні сприятливі умови для підтримки тваринництва та створення сімейних ферм, починаючи з локального рівня і закінчуючи національною програмою. Адже, на жаль, голос і проблеми дрібних аграріїв із землями до 50 га ніхто не чує і мало хто лобіює. Тому підприємиця планує проведення адвокаційної кампанії з метою прийняття програм підтримки фермерів і домогосподарств за участі жінок для надання безповоротної (на голову поголів’я) і поворотної допомоги на конкурсній основі для залучення бажаючих та їхньої можливості облаштувати приміщення для тварин молочного напряму і почати діяльність ферми. 

Також за підтримки програми CIPE Олена Самарська планує організувати жіночі клуби у Перещепиному і Личкові, щоб об’єднати жінок, надати їм можливість побачити успішні приклади бізнесів, отримати консультації та мати мотивацію відкрити власні справи та разом представити проєкти програм підтримки розвитку жіночих бізнесів у зазначених громадах.

Джерело: https://agroportal.ua/