Ведення бізнесу
Нацбанк України покращив оцінку падіння ВВП країни у 2022 році – до 32% р./р. з 37,5% у попередньому прогнозі. Правління НБУ також ухвалило рішення залишити облікову ставку на рівні 25% річних.
Економічна активність у другому-третьому кварталах 2022 року поволі відновлювалася завдяки подальшому звільненню українських земель, адаптації бізнесу до нових умов та «зерновому коридору». Останній зумовив додатний внесок у ВВП у порівнянні з липневим прогнозом.
«Однак наявні логістичні проблеми, особливо в металургії, руйнування потужностей, зокрема в енергетиці, та зниження реальних доходів населення стримують відновлення економіки. Значний від’ємний внесок у зміну реального ВВП очікувано має і сільське господарство – як через нижчі показники врожайності цього року, так і значно менші посівні площі. Через це Нацбанк лише незначно поліпшив оцінку падіння ВВП в поточному році – до близько 32%», – йдеться у повідомленні.
У прогноз закладене послаблення безпекових ризиків із середини 2023-го, яке стане ключовим чинником майбутнього відновлення економіки. Зокрема, повноцінне поновлення роботи чорноморських портів дасть змогу суттєво наростити український експорт, а значна бюджетна підтримка стимулюватиме споживчий попит та інвестиції у відбудову країни.
Водночас гальмувати пожвавлення вітчизняної економіки будуть великий масштаб втрат робочої сили та виробничих потужностей, високі світові ціни на енергоносії та суттєві потреби в імпорті на етапі повоєнного відновлення. Тож за таких умов НБУ оцінює темпи зростання ВВП у наступні роки як стримані – на рівні 4-5%.
Темп інфляції у 2022-му сягне близько 30%. У 2023 році вона сповільниться до 20,8%, а у 2024-му цей темп буде нижчим за 10% за умови очікуваного зниження безпекових ризиків, злагодженої монетарної та фіскальної політики.
Основним ризиком для економічного розвитку залишається триваліший термін повномасштабної військової агресії РФ.
Мінекономіки оцінило падіння ВВП України в січні-вересні 2022 року на рівні 30% р./р. Серед позитивних економічних чинників спостерігалися покращення динаміки транспортних перевезень – як внаслідок зростання експорту агропродукції морським транспортом, так і через нарощування перевезень вантажів залізницею.
Джерело: https://gmk.center/ua/