Національний план відновлення передбачає $750 млрд інвестицій на 10 років

Національна рада з відновлення опублікувала «План відновлення України», згідно з яким до 2032 року потрібно залучити понад $750 млрд інвестицій.

Відповідний документ опубліковано на сайті Ukraine Recovery Conference.

Як зазначає голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев в інтерв’ю УНІАН, кошти буде залучено не лише коштом донорів, а й у вигляді приватних інвестицій. На першому етапі для підтримки стійкості планується залучити близько $60-65 млрд без урахування коштів на безпеку та оборону.

«По-перше, ці кошти необхідні для забезпечення макрофінансової стабільності, фінансування дефіциту бюджету, і це, напевно, більша їх частина. Макрофінансова стабільність – це умова номер один. Якщо ми не отримуватимемо гроші на наші соціальні зобов’язання або підтримку платіжного балансу, то матимемо доволі плачевні результати», – зазначив він.

Загалом план передбачає 15 цілей, які потребують фінансування у 2022 році й досягнення яких безпосередньо залежатиме від стійкості держави у воєнний час.

На думку Данила Гетманцева, основними віхами інвестицій, крім макрофінансової стабільності, є вкладення у розвиток логістики, а також підготовку до зимового сезону.

«Ми маємо зруйнувати вузьку шийку, яка не дає нам відвантажувати товари за кордон. Також потрібно модернізувати житло та енергозбереження, перш за все, щодо скорочення споживання газу, що є стратегічним для нас», – каже голова комітету.

Крім того, Національна програма містить близько $6 млрд інвестицій на відновлення та розвиток української металургії. Зокрема, $0,7 млрд на будівництво та модернізацію потужностей з випуску руди та окатишів, $1,5 млрд – створення потужностей для виробництва заліза прямого відновлення, $1 млрд – на виробництво 2,5-5 млн т «зеленої» сталі в ЕДП.

На розширення пропускної спроможності на кордонах з ЄС планують виділити понад $2,4 млрд, а короткострокову реконструкцію та модернізацію інфраструктури – понад $35,4 млрд.

Наступні два етапи передбачають залучення внесків та грантів на 2023-2025 роки у сумі $100-150 млрд, і на 2026-2032 роки – також $100-150 млрд. Кредитні гроші – $100-150 млрд також у два етапи. Приватні інвестиції – $50 млрд на другому етапі та $200 млрд – на третьому.

«Це інвестиції, які нам потрібні, і ми розраховуємо саме на ці цифри. Але в самому плані є державні кошти. Ми розуміємо, що без них деякі програми взагалі не можуть бути реалізовані», – резюмував Данило Гетьманцев.

Нагадаємо, у Європі оцінюють, що повоєнна відбудова України може коштувати €1 трлн, або $1,1 трлн, які будуть виділені як зовнішня допомога. При цьому розуміють, що саме Європі «доведеться відіграти найбільшу роль» у процесі відновлення України.

У середині травня Єврокомісія затвердила План відбудови України. Євросоюз спиратиметься на план, який розробляє Нацрада з питань повоєнного відновлення.

Джерело: https://gmk.center/ua/