Нова технологія для ефективного видалення забруднювачів води

Дослідники Технологічного університету Чалмерса розробили новий метод ефективного видалення 80% барвників із забрудненої води. Інноваційна технологія може сприяти зниженню викидів однієї з найбільш токсичних та небезпечних для довкілля індустрій у світі.

Річ у тому, що текстильна промисловість критично залежна від водних ресурсів планети. Наприклад, створення 1 кг бавовни вимагає до 20 000 л води. Своєю чергою обробка текстилю часто вимагає використання цілого ряду хімікатів, зокрема барвників. Частина залишків після використання такої фарби на тканинах викидається у водойми й спричиняє серйозну шкоду для довкілля та здоров’я людей, особливо у районах з низьким рівнем води. 

Чиста вода необхідна для нашого здоров’я та життєдіяльності, але далеко не всім вона доступна. За останніми оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 2 мільярди людей змушені користуватися забрудненими джерелами. 

Враховуючи важливість доступу до чистої води, команда університету зосередилася на нових способах використання целюлози та продуктів на основі деревини. Група під керівництвом Гуннара Вестмана, доцента кафедри органічної хімії в Чалмерсі, розробила технологію, яка дозволяє легко видаляти забруднювачі води. 

Перш за все дослідники накопичили ґрунтовні знання про нанокристали целюлози – саме в них заховано ключ до очищення води, адже ці крихітні наночастинки мають надзвичайну адсорбційну здатність. 

В результаті перших експериментів було створено матеріал на біологічній основі у формі целюлозного порошку з високими очисними властивостями. Ключова перевага у тому, що він може бути адаптований та модифікований в залежності від типів забруднювачів, які потрібно видалити. 

Дослідження були проведені у співпраці з Національним технологічним інститутом Малавія в Джайпурі, Індія, де забруднювачі у вигляді барвників в стічних водах є вельми розповсюдженою проблемою.

Індія – країна з великим текстильним виробництвом, а це означає, що щороку в озера, річки та струмки потрапляє неймовірна кількість барвників. Забруднена вода спричиняє пошкодження шкіри при прямому контакті, а також підвищує ризик розвитку раку та ураження органів травлення при потраплянні в харчовий ланцюг.

Лабораторні тести з промисловою водою показали, що за допомогою нового методу видаляється понад 80% барвників. 

А найбільш вражає те, що метод не потребує тиску чи тепла, як більшість класичних очисних споруд і використовує сонячне світло для каталізації процесу.

Крім того, оптимізувавши pH і час процесу, є можливість подальшого вдосконалення очищення і виробництва як зрошувальної, так і питної води.

Додаткові дослідження показали, що забруднювачі токсичного шестивалентного хрому, поширеного у стічних водах гірничодобувної та металургійної промисловості, можуть бути успішно видалені за допомогою подібного типу матеріалу на основі целюлози. 

Планується створити прототип, а саме просту та мобільну систему очищення, у формі ящика, підключеного до каналізаційної труби. Забруднювачі будуть поглинатися під час проходження води через фільтр з целюлозним порошком, а сонячне світло, що потрапляє в систему, буде змушувати їх швидко й ефективно розщеплюватися. 

Більше цікавих новин про інновації та інвестиції у світі ви можете знайти у ТелеграмФейсбук та на офіційному сайті Агентства.