Нові норми державно-приватного партнерства: Закон «Про концесію» набув чинності

Закон «Про концесію» набув чинності 20 жовтня 2019 року. Концесія – це договір про передачу майна підприємств, інших об’єктів, що належать державі чи територіальній громаді, в тимчасову експлуатацію приватним інвесторам за умови обов’язкового інвестування в такі об’єкти.

До сьогодні відносини у сфері державного-приватного партнерства (ДПП) регулювалися чотирма законами. Відтепер це – один документ, який, крім загальних правил, також визначає й особливості концесії певних об’єктів, які раніше регулювалися окремими законами. Він визначає концесію не просто як договір, а як форму державно-приватного партнерства.

Документом вноситься зміни до 25 законодавчих актів України з метою врегулювання відносин у сфері залучення приватного бізнесу в інфраструктуру на умовах ДПП. Він передбачає запровадження єдиної процедури ініціювання та ухвалення рішення щодо здійснення ДПП для всіх форм державно-приватного партнерства, зокрема концесії.

Також закон «Про концесію» містить низку інших правил, які захищають учасників ДПП і позитивно вплинуть на розвиток цієї сфери. Серед них:

  • Додаткові гарантії для концесіонерів та кредиторів (зокрема, право заміни концесіонера на іншого концесіонера).
  • Спрощення процедур виділення земельних ділянок для проєктів ДПП у формі концесії.
  • Процедура трансформації оренди в концесію у разі відповідного звернення з боку орендаря.
  • Можливість передачі вирішення спорів, які виникають у зв’язку з виконанням концесійного договору, міжнародному комерційному або інвестиційному арбітражу.
  • Витрати концесієдавця (публічного партнера) здійснюватимуться не через механізм публічних закупівель, а відповідно до умов концесійного договору.

Прийнятий документ урегульовує особливості концесії на ринках, що перебувають у стані природної монополії; особливості концесії щодо будівництва та експлуатації автомобільних доріг; фінансові питання у концесійних проектах; земельні питання та питання містобудування для реалізації проектів, що здійснюються на умовах концесії.

Новий закон розроблено на базі та відповідно до права ЄС, а також враховано  міжнародний досвід реалізації концесійних проєктів.