Польща стала одним із найтвердіших і найпослідовніших союзників України

Підтримку України Республікою Польща у війні з росією важко переоцінити. Сусідня країна підставила плече Україні у найтемніші часи з періоду незалежності. Польща підтримувала, підтримує та підтримуватиме Україну, в протидії російській агресії. Країна надає військову, фінансову, гуманітарну допомогу, запроваджує санкції проти рф та визнає дії окупантів геноцидом українського народу.

Польща висловила готовність стати гарантом безпеки України на прохання Києва, поряд з іншими країнами. Водночас влада країни заявила, що не підтримає жодної мирної угоди, яка означатиме втрату Україною своєї території. Також польський президент виступає за прийняття України до ЄС в експрес режимі.

Польські активісти постійно проводять акції підтримки України та українського народу. Вражаючою була низка польських краудфандингових акцій, організованих журналістом Славоміром Сєраковським і організацією Army of Drones, сукупні зусилля яких дозволили купити Bayraktar TB2 у компанії Baykar Tech, 20 розвідувальних БПЛА WB Electronics FlyEye і 20 боєприпасів WB Electronics Warmate. Згодом компанія передала Bayraktar безплатно, а зібрані близько €5 млн використали для благодійних організацій, які допомагають українським громадянам. Така суттєва військова допомога з боку бізнесу та приватних осіб доводить, що поляки горою стоять за Україну, тим самим впливаючи на перебіг війни більше, ніж деякі держави.

За понад рік, що минув після початку війни росії проти України, Польща прийняла близько 1,5 мільйона українських біженців. Саме поляки прийняли у себе найбільшу кількість наших людей за рік повномасштабного російського вторгнення. Вони відкрили для них свої домівки і серця, допомагають і підтримують досі.

Українцям допомагають не лише на найвищому державному рівні – приватні польські компанії організовували поставки гуманітарних вантажів до кордону, а в містах з’являлися пункти допомоги, куди звичайні люди приносили все, чим могли поділитися.

Допомога надходила звідусіль:

  • польські мобільні оператори суттєво знизили вартість дзвінків в Україну, а також надали можливість безплатних дзвінків упродовж першого місяця перебування у Польщі;
  • найбільша польська залізнична компанія PKP Intercity запровадила безплатний проїзд для громадян України – спочатку на місяць, а згодом до кінця червня 2022 року;
  • безплатним проїзд був і в громадському транспорті окремих міст – у Варшаві, зокрема, до кінця травня можна було не купувати квитки, маючи при собі український паспорт з датою в’їзду після 24 лютого;
  • банки Польщі скасували оплату за грошові перекази в Україну та інші послуги;
  • на Національному стадіоні у Варшаві створили пункт прийому документів для отримання номера PESEL зі статусом UKR, що фактично й означало легалізацію у Польщі. А варшавські фотографи безкоштовно робили знімки українцям до цих документів;
  • з 26 березня біженці могли подавати заяви про щомісячну допомогу на дітей у розмірі 500 злотих (програма «500+», котра діє для громадян Польщі);
  • у різних містах для українців почали організовувати безплатні курси польської мови, а також мовні клуби та інші зустрічі для взаємопідтримки та адаптації у Польщі.

Постійний міжнародний партнер Дніпропетровщини — польське воєводство Нижня Селезія — протягом 2022 року регулярно направляло гуманітарну допомогу для області. «Нижня Сілезія є багаторічним партнером Дніпропетровщини. Ми маємо три чинні угоди між нашими регіонами. Співпрацюємо в гуманітарній та культурній галузях, обмінюємось науковими досягненнями й здобутками в сфері місцевого самоврядування. Тепер наші друзі надають таку необхідну в умовах війни гуманітарну допомогу. Ця співпраця по-справжньому цінна для Дніпропетровщини! Адже це підтримка цивільного населення області та біженцям, які перебувають на наших теренах. Дякуємо партнерам за їхню небайдужість», — сказав голова Дніпропетровської обласної ради Микола Лукашук.

Польща з початку війни надала Україні допомогу на суму понад 10 млрд злотих (€2,1 млрд). При цьому найбільшу частку у цій сумі становить вартість безоплатно переданої зброї – близько 7 млрд. злотих. Польща посідає третє місце у світі за обсягом військової допомоги Україні після США та Великобританії. З Польщі ЗСУ отримують артилерію, сотні танків, РСЗВ та низку іншого озброєння. Польща також відіграє важливу роль центрального транзитного вузла для постачання зброї в Україну, тому більшість західної військової допомоги надходить саме через цю країну.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці залишається важливим пріоритетом двох країн.

Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Польщею, також демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є ключовим торговельним партнером області. Польща займає перше місце серед експортерів з Дніпропетровської області та посідає 2 місце в імпорті товарів серед країн світу.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області збільшився на 72,4% ($1,5 млрд), що склало 24,4% від загального обсягу експорту області. Серед товарів, які користуються найбільшим попитом у польських споживачів є руди та концентрати залізні, чорні метали та вироби з чорних металів, жири та рослинні олії, палива мінеральні тощо.

Експортні операції здійснювали 352 підприємства з Дніпропетровської області.

Основні компанії експортери – це підприємства гірничо-металургійного комплексу, переробної промисловості та АПК.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Польщі у Дніпропетровську область складав $313,6 млн та зріс у порівнянні з 2021 роком на 5%. Дніпропетровщина найбільше купувала палива мінеральні, молочні продукти, парфумерні засоби, машини, обладнання та інше.

Імпортні операції здійснювали 592  підприємства імпортера.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства гірничо-металургійного комплексу, переробні, харчові та торговельні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел