Португальська Республіка продовжує надавати Україні послідовну та потужну допомогу

Півтора року широкомасштабної жорсткої війни рф проти України, Португальська Республіка надає політичну, фінансову, гуманітарну та військову підтримку Україні, – індивідуально та шляхом міжнародного співробітництва в Європейському Союзі, НАТО, ООН та в інших форматах.

Португалія стала 23-ю країною, з якою формалізовано підтримку членства України в НАТО. Спільну декларацію ухвалили глави України та Португалії.

Крім того, Португалія висловлює свою підтримку українській «формулі миру», спрямованій на встановлення всеосяжного, справедливого та сталого миру в Україні для глобальної безпеки. Також Португалія підтримує Україну в її зусиллях щодо реформ та у виконанні вимог, необхідних для початку переговорів про вступ в ЄС, очікуючи на позитивний звіт Європейської комісії.

У межах НАТО Португалія продовжує зосереджуватися на безпосередній підтримці України, зокрема через посилений Комплексний пакет допомоги Альянсу, у координації з країнами-членами та партнерами продовжує надавати підтримку зміцненню спроможності України захищатися.

Країна підтримує всі запроваджені Євросоюзом обмежувальні заходи проти країни-терориста росії. Зокрема, влада Португалії відповідно до санкцій Європейського Союзу проти росії заморозила близько €18 млн активів підсанкційних осіб.

Португалія фінансово сприятиме збору доказів воєнних злочинів в Україні та може направити експертів з Судової поліції та Національного інституту судової медицини. На це країна надасть добровільний внесок у розмірі €75 тисяч.

Окрім національного внеску, Португалія бере активну участь у заходах Європейського Союзу та НАТО щодо військової допомоги Україні та підготовки українських військових, зокрема пілотів винищувачів.

У квітні Уряд Португалії оголосив про передачу українській армії 5 машин для медичної евакуації на базі бронетранспортерів M113 і 7 командних машин M577 та батарею 105-мм гаубиць, а також 180 тонн боєприпасів. Загалом Португалія передала Україні 45 машин сімейства М113. Також нещодавно стало відомо, що Україна в рамках міжнародної військової допомоги отримала, португальські БПЛА Tekever AR3 та три танки Leopard 2A6.

Окрім того, Україна отримала вісім електрогенераторів великої потужності та дві тонни медико-санітарного обладнання.

У Португалії пройшов фестиваль Felizonda Fest у місті Лагуш біля Атлантичного океану. Це благодійний фестиваль, організований українськими волонтерами «Оранти», Асоціації підтримки української спільноти в Португалії. Ідея фестивалю – популяризація української музики, сучасного мистецтва та народних традицій України в Португалії. Захід покликаний об’єднати світ довкола допомоги Україні.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Португалією демонструє високий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2022 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $1,6 млн. Серед товарів, які мають попит у португальських споживачів – це чорні метали та вироби з них, пластмаси та полімери, машини та обладнання тощо.

Експортні операції здійснювали 13 підприємств з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це металургійні, машинобудівні  та переробні підприємства.

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Португалії у Дніпропетровську область складав $2,8 млн та знизився у порівнянні з 2021 роком на 34,2%. Дніпропетровщина традиційно купувала: продукти переробки овочів, фармацевтичну продукцію, електричні машини та обладнання, алкогольні та безалкогольні напої, рибу та ракоподібних, інше.

Імпортні операції здійснювали 53  підприємства імпортери.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, харчові, торговельні, машинобудівні та переробні підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел