«Програма з відновлення України» від ЄІБ розгортається з проєктів будівництва критично важливої інфраструктури

  • Фінансування в межах «Програми з відновлення України» закладає основу для реконструкції лікарень, соціального житла, освітніх закладів, об’єктів водопостачання та водовідведення у 2024 році.
  • Роботи розпочнуться на 155 проєктах, спрямованих на відновлення пошкодженої або застарілої критичної інфраструктури.
  • Від початку повномасштабного російського вторгнення ЄІБ надав Україні підтримку на загальну суму 2 млрд євро.

Понад 100 міст і громад в Україні відновлять муніципальну інфраструктуру в межах двох програм відновлення ЄІБ після виділення українським урядом 161 млн євро в місцеві бюджети. Ці кошти відкривають українським містам шлях до відновлення, яке включає:

Ці проєкти, впровадження яких заплановане на 2024-2025 роки, спрямовані на відновлення соціальної інфраструктури: лікарень, освітніх закладів, соціального житла, систем водопостачання та водовідведення на деокупованих територіях і територіях, близьких до зон бойових дій, зокрема у Київській, Одеській, Сумській, Харківській, Миколаївській і Запорізькій областях.

Віцепрем’єр-міністр із відновлення України – Міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков сказав: «За ініціативи Міністерства розвитку громад та територій та інфраструктури України Кабінет Міністрів затвердив розподіл субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на 2024 рік за двома програмами відновлення ЄІБ. Це дасть змогу громадам прискорити втілення проєктів із відновлення, зокрема, закладів освіти та охорони здоров’я, центрів надання адміністративних послуг, а також об’єктів життєзабезпечення. Попри війну, що триває, ми маємо підіймати нашу економіку, запускати підприємства та відновлювати критичну інфраструктуру, щоб і далі забезпечувати умови життя для людей. Ми висловлюємо подяку ЄІБ та нашим європейським партнерам за їхню підтримку у цих зусиллях із відновлення».

Віцепрезидентка ЄІБ Тереза Червінська, відповідальна за операції банку в Україні, сказала: «Підтримка України — пріоритет для ЄІБ. Попри щоденні ракетні обстріли, загибель та поранення цивільних осіб і масові переміщення, українці сповнені рішучості повернутися до довоєнного життя. А ЄІБ, як і раніше, сповнений рішучості підтримати їх. У партнерстві з урядом України та Європейською комісією ми розробили програми відновлення — добре налагоджений механізм, який скеровує наші кошти постраждалим від війни громадам України, і дає їм можливість відновити лікарні, школи, дитячі садки, житло й об’єкти водопостачання. Іншими словами, так вони зможуть відновити критично важливі соціальні послуги. Ми готові розвивати цю підтримку й надалі».

Пані Посол ЄС в Україні Катаріна Матернова сказала: «Підтримка України з боку ЄС є всебічною — політичною, фінансовою, економічною, гуманітарною, військовою та дипломатичною. Але найважливіше — непохитно. Ми вітаємо прогрес у втіленні програм із відновлення від Європейського інвестиційного банку. За підтримки грантів ЄС ці програми відіграють важливу роль у забезпеченні безперебійного доступу українських громадян до основних послуг, як-от житла, лікарень та водопостачання, тим самим підтримуючи якість їхнього життя навіть у складні часи».

 

Додаткова інформація

Програми з відновлення від ЄІБ

«Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» з фінансуванням у 200 млн євро та «Програма з відновлення України» з фінансуванням у 340 млн євро — це дві рамкові кредитні угоди між ЄІБ та Україною, підписані у 2014 та 2020 роках відповідно. Ці кредитні угоди покликані надати місцевим органам влади можливість відновити соціальну інфраструктуру та покращити умови життя внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та громад, що їх приймають. Станом на березень 2024 року «Надзвичайна кредитна програма для відновлення України» успішно втілила 97 проєктів, серед яких навчальні заклади, медичні центри та соціальне житло. Ще 66 проєктів заплановано до реалізації у 2024-2025 роках. «Програма з відновлення України» почала втілювати свій перший проєкт із будівництва навчального закладу у Вінницькій області, що стало важливим кроком на шляху до запуску ще 155 проєктів соціальної інфраструктури упродовж 2024-2025 років. Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури України разом із Міністерством фінансів України впроваджують програми. Але проєктами з реконструкції повністю керують органи місцевого самоврядування. ПРООН в Україні надає технічну допомогу, яка сприяє ефективній реалізації проєктів у межах програм.

ЄІБ в Україні

Працюючи в Україні з 2007 року, ЄІБ непохитно підтримує євроінтеграцію країни, яка стала ще важливішою після повномасштабного вторгнення Росії. Маючи портфель проєктів на суму 7,3 млрд євро, Банк інвестував у муніципальну інфраструктуру, енергетику, транспорт та МСП із метою покращення повсякденного життя, стимулювання економічного зростання та сприяння стійкості й відновленню України.

Від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну у 2022 р. ЄІБ надав негайну допомогу Україні, виділивши 2 млрд євро на терміновий ремонт інфраструктури, зруйнованої російськими бомбардуваннями. Через ініціативу “EU for Ukraine” та її фонд “EU for Ukraine Fund” Банк і далі відданий посиленню своєї діяльності в Україні відповідно до мандату, наданого лідерами ЄС, та у тісній співпраці з Європейською комісією, Європейським парламентом, державами-членами ЄС і міжнародними партнерами.

Контакти для преси

Ольга Сушицькаo.sushytska@eib.org+352 691 289 108

Вебсайт: www.eib.org/press — Пресофіс: +352 4379 21000 — press@eib.org  

Джерело: Представництво Європейського Союзу в Україні