Рада ухвалила за основу законопроєкт про колективні угоди та договори

Верховна Рада України ухвалила за основу урядовий Проєкт Закону про колективні угоди та договори (№7628 від 02.08.2022). 

«Колективно-договірне регулювання трудових відносин в Україні потребувало суттєвого оновлення. Статистика свідчить про те, що інтерес до укладення колективних договорів в умовах чинного правового регулювання зменшується. І це є проблемою, оскільки робітники та роботодавці втрачають випробуваний та надійний інструмент діалогу. Для виправлення ситуації та наближення українського законодавства в цій сфері до європейського Уряд разом з представниками зацікавлених сторін напрацював відповідний проєкт закону.  Його ухвалення відкриє нові можливості для захисту своїх інтересів працівниками та роботодавцями», – зазначила заступниця Міністра економіки України Тетяна Бережна.

Проєкт Закону розроблено Кабінетом Міністрів України у зв’язку з існуванням цілої низки несприятливих факторів, що заважають успішному розвитку сфери колективно-договірного регулювання трудових відносин. Крім того, необхідність осучаснення законодавства в цій сфері було неодноразово підтверджено у ході реалізації в Україні проектів технічної допомоги Міжнародної організації праці.

Законопроєктом пропонується схвалити нову редакцію Закону України про колективні угоди і договори, зокрема:

  • уточнити сферу дії колективних угод і договорів;
  • визначити порядок застосування роботодавцем умов колективних угод у разі обов’язковості врахування положень кількох угод;
  • розширити суб’єктний склад сторін колективних переговорів на галузевому рівні;
  • встановити взаємозв’язок між нормами колективних угод галузевого і територіального рівня, передбачивши можливість укладення територіальних угод в окремій галузі;
  • врегулювати питання утворення спільного представницького органу сторони на будь-якому рівні діалогу;
  • передбачити можливість призупинення та зупинення дії окремих положень колективних угод і договорів, можливість приєднання до сторін угод і договорів нових суб’єктів.

Проєкт Закону України «Про колективні угоди та договори» узгоджується з положеннями Європейської соціальної хартії, а також директив 23 та 533 ЄС. У процесі розробки проєкт закону був максимально узгоджений сторонами соціального діалогу (профспілками і роботодавцями) та експертами Міжнародної організації праці. 

Джерело: https://www.me.gov.ua