Ведення бізнесу
Албанія активно підтримує Україну у війні проти росії, надаючи гуманітарну та військову допомогу, а також беручи участь у дипломатичних ініціативах. З початку війни Республіка Албанія прийняла економічні санкції проти росії, закрила свій повітряний простір для російських літаків та надала притулок українським біженцям. На дипломатичному рівні Албанія підтримує вступ України до НАТО та у вересні підписала спільну декларацію з Україною, яка підтверджує її євроатлантичні амбіції. Балканська країна приєдналася до декларації G7 про гарантії безпеки для України, а також зобов’язалася брати участь разом з міжнародними організаціями, союзниками та партнерами у відновленні та реконструкції України після війни.
28 лютого 2024 року президент України Володимир Зеленський відвідав Албанію та зустрівся з її прем’єр-міністром Еді Рамою. Лідери країн підписали угоду між Україною та Албанією про дружбу та співробітництво, що передбачає взаємодопомогу й співпрацю в багатьох сферах, а саме в галузі торгівлі, економіки, науки й технологій, культури, освіти, охорони здоров’я, засобів масової інформації, туризму та спорту. Республіка Албанія є однією з ключових країн Балканського регіону в контексті підтримки України протягом війни, тож укладена угода закріпить вже існуючі взаємини та сприятиме їх подальшому розвитку.
Крім того, сторони співпрацюватимуть у сфері охорони довкілля, застосування екологічно чистих технологій та раціонального використання природних ресурсів. Також Україна та Албанія співпрацюватимуть у питаннях боротьби з організованою злочинністю, тероризмом, наркоторгівлею, торгівлею людьми, контрабандою всіх видів, зокрема й культурних та історичних цінностей.
Албанія активно підтримує Україну в галузі гуманітарної допомоги, зокрема, приймаючи українських дітей та допомагаючи пораненим військовослужбовцям. Від початку повномасштабного вторгнення росії країна надає оздоровчі програми для українських дітей, даючи їм можливість тимчасово проживати в безпечному середовищі та відновлювати здоров’я. Крім того, допомагає реабілітувати поранених українських захисників, надаючи послуги медичного відновлення. Албанські установи підтримують ці програми на основі домовленостей між урядами, що також включає обговорення про можливе спільне виробництво оборонного обладнання в майбутньому.
Зовнішня торгівля між Албанією та Україною у 2023 році помітно активізувалася на тлі зміцнення дипломатичних та економічних зв’язків. Республіка Албанія стала важливим партнером України на Балканах, особливо після підписання угоди про дружбу та співпрацю. Албанія постачає Україні такі товари, як фрукти, овочі, електричне обладнання та хімічні вироби, тоді як Україна експортує до Албанії сільськогосподарську продукцію, включаючи м’ясні напівфабрикати та молочні продукти, а також продукцію важкої промисловості. Угоди у сфері сільського господарства відкрили українським виробникам доступ до албанського ринку, особливо для молочної продукції та продуктів птахівництва.
Разом з тим Албанія відкрила ринок для українських виробників кормів для домашніх тварин. Україна домовилися з Республікою Албанія про погодження двох нових сертифікатів для українських виробників: сертифікат здоров’я для консервованих кормів для домашніх тварин, призначених для імпорту або транзиту; сертифікат здоров’я для жувальних предметів для домашніх тварин, призначених для відправлення або для транзиту через Республіку Албанія. Відкриття нових ринків для українських експортерів — це один з ключових пріоритетів МЗС. Це нові можливості для вітчизняних виробників та посилення нашої економіки.
Ці економічні зв’язки, що зміцнюються, доповнюють спільну гуманітарну та військову допомогу Албанії Україні, що демонструє її підтримку на міжнародній арені та прагнення до розширення двосторонньої співпраці на всіх рівнях.
Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Незважаючи на невеликі обсяги зовнішньої торгівлі з Республікою Албанія, зазначена держава є перспективним торговельним партнером області.
Експорт товарів з Дніпропетровської області в Албанію збільшився на 94% у порівнянні з 2022 роком та складав $191,1 тис.
3 підприємства регіону експортували свою продукцію на албанський ринок, а саме: скло та вироби зі скла, мило та миючі засоби, пластмаси та полімери, інше. Експортні операції здійснювали переробні підприємства.
Обсяг імпорту товарів у Дніпропетровську область складав $1,2 млн та збільшився у порівнянні з 2022 роком у 2,2 рази. Підприємства регіону найбільш купують різноманітну хімічну продукцію, їстівні плоди та горіхи, овочі, тощо.
10 підприємств Дніпропетровської області імпортували свою продукцію, це підприємства переробної промисловості, торгівлі та АПК.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел