Ведення бізнесу
Республіка Молдова залишається солідарною з Україною та повністю підтримує Формулу миру Володимира Зеленського і створення спеціального трибуналу для військових злочинів країни-агресора рф. Офіційний Кишинів приєднався до основної групи країн, що працюють над створенням спецтрибуналу щодо злочину агресії рф проти України. Президентка Молдови Мая Санду зазначила, що «завдяки мужності українських військових, завдяки опору мирного населення ми маємо мир у Молдові».
Республіка Молдова вислала майже 60 російських дипломатів та співробітників посольства в Кишиніві, кількість яких скорочено до 25 осіб. Рішення було прийнято через численні недружні дії щодо Молдови, не пов’язаних із дипломатичним мандатом, а також спроб дестабілізувати внутрішню ситуацію в державі.
У 2022 році Молдова стала однією з країн, які не просто прийняли, а й надали потужну підтримку українцям, які рятувались від війни. Наприкінці лютого в країні було оперативно розгорнуто програми гуманітарної, соціальної, медичної, психологічної, інтеграційної допомоги.
Діти біженців з України в Молдові, незалежно від наявності статусу тимчасового захисту, отримують безоплатну медичну допомогу. 7 листопада 2023 року Національна молдовська компанія медичного страхування заявила, що річний бюджет для надання медичних послуг дітям українських біженців становить 21 млн леїв (понад $1 млн). За розрахунками компанії, цих грошей вистачить на те, щоб надати медичну допомогу приблизно 13,5 тис. дітям. До пакету допомоги входять догоспітальна невідкладна медична допомога, первинна та невідкладна стаціонарна допомога. Витрати на ці послуги покриває Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) через Національну компанію медичного страхування на підставі угоди про партнерство на 2023-2024 роки.
Уряд Молдови надав гуманітарну допомогу ДСНС України для ліквідації наслідків техногенної катастрофи, яка виникла внаслідок акту екоциду з боку рф – підриву Каховської гідроелектростанції. Зокрема, гуманітарна допомога включає: 2 насосні станції, 7 пластикових та 5 надувних човнів, 161 пару гумових чобіт, мотопомпу, продукти харчування тощо.
Україна та Молдова підписали Протокол щодо спільного контролю на кордоні в пункті пропуску для залізниці «Кучурган – Новосавицька». Це суттєво сприяє молдовсько-українському товарообігу, вдвічі зменшує тривалість усіх процедур, мінімізує черги, заощаджує час та кошти.
Також, Україна розпочала перемовини з Молдовою та Румунією щодо створення «зеленого коридору» між пунктами пропуску «Рені (Україна) – Джюрджюлешти (Молдова) – Галац (Румунія)» для пришвидшення руху товарів та експорту української аграрної продукції. Завдяки цьому рішенню Україна зможе зменшити кількість зупинок для вантажівок та відповідно пришвидшити контроль. Глобально це рішення дозволить вирішити питання комплексного розвитку інфраструктури на україно-молдовсько-румунському кордоні. Співпраця між Україною, Румунією та Молдовою дає значний стимул для розвитку бізнесу, інфраструктури та робочих місць.
Молдова залишається важливим торговельним партнером Дніпропетровської області. Про рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.
Молдовські підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, пластмасах та полімерних матеріалах, насінні та плодах олійних культур, м’ясі та їстівних субпродуктах тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $99,7 млн та збільшився у порівнянні з 2021 роком на 6,4%.
290 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на молдавський ринок, це підприємства металургійного комплексу, харчової та переробної промисловості.
За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:
Своєю чергою 55 підприємств імпортерів регіону найбільше купували молдовські товари, а саме: алкогольні напої, чорні метали, насіння та плоди олійних культур, жири та рослинні олії, інше. Імпорт товарів з Молдови в Дніпропетровську область збільшився на 13,2% та складав $23,8 млн.
За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:
Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійної, переробної промисловості та торгівлі.
Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел