Республіка Молдова – відданий друг та союзник України

Молдова займає чітку позицію підтримки України у війні проти російської федерації, хоча її політична та економічна ситуація є непростою. Ключові напрями допомоги Україні включають гуманітарну допомогу, політичну підтримку та участь у міжнародних ініціативах. Після початку широкомасштабної агресії рф проти України Республіка Молдова на найвищому рівні неодноразово засуджувала російське вторгнення, закликає до негайного припинення воєнних дій і постійно підтверджує свою підтримку територіальної цілісності й суверенітету України в її міжнародно визнаних кордонах. Країна також приєднується до міжнародних санкцій проти росії, наскільки це дозволяє її статус нейтралітету та економічні обмеження.

Республіка Молдова бере участь у європейських ініціативах, спрямованих на підтримку України, зокрема у спрощенні процедур для транзиту гуманітарних вантажів і координації допомоги. Діяльність Молдови в контексті допомоги Україні є важливим внеском у спільні зусилля Європи з протидії російській агресії та підтримки постраждалого населення. Також Молдова приєднується до міжнародного реєстру збитків через агресію рф проти України.

Попри складну економічну ситуацію в Молдові, з початку повномасштабного вторгнення рф країна надала Україні гуманітарну допомогу на $6,7 млн та прихистила у себе майже 100 тисяч наших громадян, жінок, дітей.

У 2024 році Уряд Молдови направив в Україну 5 вантажівок із гуманітарними товарами на суму 4,9 млн леїв ($250 тисяч). Країна відправила медичні засоби (системи переливання крові та дезінфекційні засоби), продукти харчування та електрогенератори.

Зовнішня торгівля між Молдовою та Україною у 2023 році продовжувала розвиватися попри виклики, спричинені війною. Експорт з України до Молдови зосереджувався на аграрній продукції, енергоресурсах та промислових товарах. Україна експортувала зернові культури, насіння олійних рослин, а також олію. В умовах енергетичної кризи, спричиненої війною, Україна збільшила постачання електроенергії до Молдови, що допомогло стабілізувати молдовську енергосистему, залежну від постачань з-за кордону. Також молдавські підприємці купували технічні засоби, промислове обладнання та будівельні матеріали, що стали важливими для економіки Молдови.

У червні 2023 року набули чинності зміни до Угоди про вільну торгівлю між Україною та Молдовою. Для спрощення процедур визначення походження товарів запроваджено сертифікати форми EUR.1, що відповідає стандартам ЄС. Це сприяє гармонізації торговельних правил та спрощує митні процедури.

Молдова залишається важливим торговельним партнером також і для Дніпропетровської області. Про рівень партнерських відносин свідчить двосторонній аналіз зовнішньої діяльності.

Молдовські підприємства найбільш зацікавлені у чорних металах та виробах з них, пластмасах та полімерних матеріалах, м’ясі та їстівних субпродуктах, готових продуктах із зерна, тощо. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $100,8 млн та збільшився у порівнянні з 2022 роком на 1,1%.

273 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на молдавський ринок, це підприємства металургійного комплексу, харчової та переробної промисловості.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Своєю чергою більше 50 підприємств імпортерів регіону найбільше купували молдовські товари, а саме: алкогольні напої, сірку, сіль, чорні метали, нафту і продукти її перегонки, продукти переробки овочів інше. Імпорт товарів з Молдови в Дніпропетровську область зменшився на 14,7% та складав $20,3 млн.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали підприємства металургійної, переробної промисловості та торгівлі.  

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел