Республіка Північна Македонія входить в четвірку країн НАТО за обсягами військової допомоги Україні

Республіка Македонія підтримує Україну у війні з росією з самого початку конфлікту. Балканська країна надає Україні військову допомогу – це постачання зброї, боєприпасів та військової техніки, що є важливим внеском в обороноздатність України. Також Уряд Північної Македонії висловлював солідарність з Україною на міжнародному рівні, підтримуючи санкції ЄС проти росії та засуджуючи агресію. Крім того, країна надає гуманітарну допомогу українцям, які постраждали від війни, та підтримує міжнародні ініціативи щодо розв’язання конфлікту дипломатичним шляхом.

У рамках саміту «Україна – Південно-Східна Європа» у столиці Албанії Тирані, Прем’єр-міністр Північної Македонії Талат Джафері підписав із президентом Володимиром Зеленським спільну декларацію про підтримку євроатлантичної інтеграції України. Декларація закріплює підтримку з боку Північної Македонії євроатлантичних прагнень України та запрошення нашої держави до НАТО, «коли будуть відповідні умови». Також сторони підтвердили взаємну підтримку в процесі переговорів про вступ України та Північної Македонії до Європейського Союзу. Крім того, документ засуджує російську повномасштабну агресію проти України та скоєні рф воєнні злочини, участь Північної Македоні в українській «формулі миру» та її зацікавленість у майбутній відбудові української інфраструктури.

Північна Македонія, друга після Румунії балканська країна, завершила успішну підготовку першої групи українських військовослужбовців. Навчання проводилися на об’єктах, що належать армії Республіки Македонія. Разом з тим Уряд країни буде навчати українських солдатів протягом усього 2024 року і «доти, доки в цьому буде потреба».

Північна Македонія входить в четвірку країн НАТО за обсягами військової допомоги Україні в перерахунку на душу населення. Невелика країна, надіслала Україні близько 30 танків Т-72, 12 ударних вертольотів Мі 24 та чотири штурмовики Су 25, а також боєприпаси та інше обладнання.   

24 серпня 2024 року у м. Скоп’є з нагоди Дня Незалежності України, разом з представниками македонського Уряду, української громади, дипломатичного корпусу та македонськими друзями, було проведено ходу, символічний «Ланцюг Єдності», з 15-ти метровим прапором України та українською символікою від пам’ятника Тарасу Шевченку до «Української Алеї», які розташовані у самому серці македонської столиці. У день державного свята на «Українській Алеї» було відкрито виставку дитячих малюнків, творцями яких є діти з постраждалого від російського терору Нікопольського району, які саме у цей час перебували на оздоровленні в Північній Македонії.

Інвестиційне співробітництво між Україною та Північною Македонією здійснюється на основі інтенсивного двостороннього діалогу, який у березні 1998 року був підкріплений Угодою про сприяння та взаємний захист інвестицій між Урядом України та Урядом Македонії. Станом на 01.01.2024 року обсяг прямих інвестицій з РПМ в економіку України складає $0,7 млн – інвестиції вкладено у підприємства сфер переробної промисловості, торгівлі, а також професійної та науково-технічної діяльності.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Торговельно-економічне співробітництво між Україною та Республікою Північна Македонія здійснюється в рамках Угоди про вільну торгівлю. У липні 2023 року набрали чинності Додатки до Угоди про вільну торгівлю, оновлені в частині лібералізації торгівлі с/г продукцією та включення до Угоди положень Регіональної конвенції про визначення походження Пан-Євро-Мед. Україна є важливим торговельним партнером для Республіки Північна Македонія. За підсумками 2023 року Україна за обсягами товарообігу посіла 24 місце з-поміж близько 180 торговельних партнерів країни. Крім того, Північна Македонія наразі вийшла на 3 місце серед торговельних партнерів України у Балканському регіоні.

Македонія є важливим торговельним партнером також і для Дніпропетровської області. Обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області складав $7,04 млн та залишився  на рівні 2022 року. Доля регіону в загальноукраїнському експорті до Македонії складає 15%. Македонські підприємства найбільш зацікавлені у виробах з чорних металів та інших недорогоцінних металів, склі та виробах зі скла, електричних машинах тощо.

13 підприємств Дніпропетровської області експортували свою продукцію на македонський ринок, це підприємства металургійного комплексу, переробної промисловості та машинобудівні підприємства.

За обсягом експортованої продукції до ТОП-5 підприємств експортерів входять наступні:

Імпорт товарів з Республіки Македонія у Дніпропетровську область зменшився на 21,5% у порівнянні з 2022 роком та складав $4,4 млн.

21 підприємство імпортер регіону найбільше купували македонські товари, а саме: лікарські засоби, овочі, їстівні плоди та горіхи, машини та обладнання, інше.

За обсягом імпортованої продукції до ТОП-5 увійшли наступні підприємства імпортери:

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, харчові та переробні підприємства.

 

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел