Республіка Хорватія – потужна допомога балканської країни

Хорватія – це невелика балканська країна площею як Одеська та Вінницька області, де проживає майже 4 млн людей. З 2013 року хорвати є членами ЄС. Для багатьох Хорватія в першу чергу асоціюється з туризмом, завдяки своєму красивому узбережжю і великій кількості мальовничих островів, які омиває тепле Адріатичне море. Однак, якщо прокрутити час на 30 років назад, то можна побачити, що Хорватія була у схожих умовах, як і теперішня Україна – війна з переважаючим сусідом, який вирішив відновити імперію через надумане етнічне питання.

Хорватія з першого дня повномасштабного вторгнення рф підтримує Україну, надаючи значну допомогу, а також приймаючи багато біженців, вірить в Україну та буде підтримуватиме її стільки, скільки буде потрібно.

Республіка Хорватія допомагає Україні в питаннях розмінування. Відповідний меморандум країни підписали 14 травня 2024 року. Меморандум зокрема передбачає: обмін досвідом у галузі гуманітарного розмінування; співпрацю в реалізації інноваційних проєктів у сфері технологій та технік виявлення вибухонебезпечних предметів; розробку спільних програм навчання та ініціатив з підвищення кваліфікації спеціалістів з гуманітарного розмінування та інше.

Уряд Хорватії виділив $1,1 млн Всесвітній продовольчій програмі ООН, аби допомогти Україні розмінувати сільськогосподарські землі. Кошти спрямовані на обстеження українських сільськогосподарських угідь на наявність мін та інших вибухових об’єктів, їх розмінування та безпечне відновлення виробництва продуктів харчування у сільських громадах.

Хорватія подарувала Україні системи розмінування DOС-ING MV-4. Компанія DOC-ING виробляє роботизовані системи з розмінування на дистанційному контролі. З початку війни, вона передала різним структурам в Україні вже 42 такі системи, за допомогою яких було очищено майже 12 млн м2 території, знешкоджено понад 5600 мін та інших вибухонебезпечних речовин без жертв із боку персоналу. Підготовлено понад 150 фахівців з управління системами. Компанія незабаром відкриває свій офіс в Україні.

Хорватія оголосила про надання нового пакету військової допомоги України на понад  $30 млн.  Загалом балканська країна  вже надала понад $160 млн військової допомоги України. Разом з тим Хорватія передала нашій країні усі 14 своїх гелікоптерів МІ-8.

Підтримка Республіки Хорватія триває, як у військово-технічній, так в економічній та гуманітарній сферах. Українське зерно вивозиться транзитом через Хорватію до третіх країн. Більшу частину спрямовано до Італії, частину — на північ Африки.

Благодійний фонд Favbet Foundation спільно з волонтерською організацією Dobro Dobrim DoDo привезли з Хорватії гуманітарну допомогу в Україну, що становить понад 220 тонн. У вантаж увійшли: речі першої необхідності для жителів прифронтових регіонів, технологічне обладнання для українських військових, дезінфекційні засоби та медичні засоби.

Республіка Хорватія готова надавати подальшу підтримку Україні, особливо для підготовки до осінньо-зимового періоду. Уряд Хорватії розглядає можливість участі у Фонді підтримки енергетики України, підтримці родин енергетиків, які постраждали внаслідок російської агресії, та обмін досвідом у переговорному процесі щодо вступу України до ЄС.

Хорватія зацікавлена у зміцненні співпраці у сфері розмінування, рятувального обладнання, а також виробництві БпЛА та сприятиме укладенню угод між Україною та хорватськими приватними компаніями – виробниками в цих галузях.

Розвиток взаємовигідної торговельно-економічної співпраці також залишається важливим пріоритетом двох країн. Аналіз експортних та імпортних операцій Дніпропетровського регіону з Хорватією демонструє зростаючий рівень партнерських відносин, адже зазначена держава є важливим торговельним партнером області.

За результатами 2023 року, обсяг експорту товарів з Дніпропетровської області склав $7,4 млн та збільшився у порівнянні з минулим роком на 34,5%. Серед товарів, які мають попит у хорватських споживачів – це кондитерські вироби з цукру, чорні метали та вироби з них, інші вироби з недорогоцінних металів, частини залізничних локомотивів  тощо.

 

Експортні операції здійснювали 23 підприємства з Дніпропетровської області. Основні компанії експортери – це підприємства металургійного комплексу, харчові, машинобудівні, переробні підприємства.

 

ТОП-5 підприємств експортерів (ранжирування за обсягом експортної продукції):

Імпорт товарів з Хорватії у Дніпропетровську область складав $10,4 млн та зменшився у порівнянні з 2022 роком на 16,8%. Дніпропетровщина традиційно купувала: фармацевтичну продукцію, ефірні олії, машини та обладнання, нафту та продукти її перегонки, добрива, інше.

Імпортні операції здійснювали 22  підприємства імпортер.

ТОП-5 підприємств імпортерів (ранжирування за обсягом імпортної продукції):

Імпортні операції переважно здійснювали фармацевтичні, торговельні, переробні,  харчові підприємства.

Джерело: інформацію для підготовки статті взято з відкритих онлайн джерел